Acum este Joi Apr 25, 2024 12:43 pm

Articole Nikonisti.ro

de unde ne cumparam "jucariile"?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde glumetu » Mar Apr 14, 2009 8:56 am

Dan Pop scrie:
Maniac scrie:"3. Magazinul unde putem sa testam produsul dorit si posibilele alternative" (zic ca e un lucru bun aceasta posibilitate, sa fim impacati cand cheltuim banii pe foto :P)

E vreunul (nu ma refer la cele cu existenta pur online) unde asta nu se poate? Spune-ni-l si noua!

m-ar interesa si pe mine un magazin foto in care pot sa probez un Gitzo 2541 cu un cap BH-40.
sau un Feisol CT-3442 cu un cap Markins Q3.
eventual sa mai vad si ce placute se potrivesc cu D300-le meu.

hopa... nu in Romania...
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Morphy » Mar Apr 14, 2009 1:42 pm

voodooeye_69 scrie:Presupun ca Emag nu i-au produse Nikon de la SKIN, poate au altasursa. Cred ca cei care se aprovizioneaza de la SKIN au certificatul de garantie eliberat de SKIN care se ocupa si de service. E doar o parere...


Sunt convins ca eMAG achizitioneaza Nikon de la Skin. Problema referitoare la termenul de garantie am discutat-o cu cineva de la eMAG si s-a rezolvat in cazul bliturilor externe.(carea aveau tot 12luni garantie) Am vazut acum ca obiectivele au 12 luni, desi toate celelalte magazine ofera 24 de luni, am pus o intrebare pe forum acum astept un raspuns.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Apr 14, 2009 2:49 pm

glumetu scrie:m-ar interesa si pe mine un magazin foto in care pot sa probez un Gitzo 2541


Avem importator Gitzo in Romania, Kirk si Markins nu stiu sa aduca cineva. Mie mi-a adus cineva din SUA Kirk si RRS, dar e laborios.

Gitzo:
http://photosetup.ro/index.php?m=cat&cat_id=165
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Morphy » Mie Apr 15, 2009 9:04 am

Ieri am cumparat un 50mm f/1.8D de la eMAG si revin cu cateva informatii. Desi pe site la garantie scrie 12 luni, am primit odata cu obiectivul o foaie A4 cu garantia de la skin pe care scrie clar ca beneficiez de 2 ani de garantie. Nu ma intrebati de ce nu modifica baietii de la eMAG si pe site...

Mai ramane problema stocurilor pe care nu le au.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Sabina » Mie Apr 15, 2009 9:57 am

Problema cu stocurile nu se va rezolva prea curând cel puţin nu în perioada asta de criză. În sensul că, echipamentul foto este scump, iar în perioada asta să începi să faci cumpărături (ca retailer zic) pe care nu ştii dacă vor fi acoperite în viitor sau cel puţin în timp util te poate expune la nişte probleme destul de aiurea. Nu zic că e comodă problema, dar în general chiar dacă n-aveau în stoc cei de la emag sau mişcat cât de cât repede (n-am luat echipament foto de la ei, e drept, deci nu pot spune cât de repede se mişcă la capitolul ăla.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 15, 2009 9:58 am

Morphy scrie:Ieri am cumparat un 50mm f/1.8D de la eMAG....

Mai ramane problema stocurilor pe care nu le au.


Cu cat o sa cumparati mai multe de la ei in locul magazinelor foto dedicate, cu atat ii veti convinge ca ce fac ei este bine, deci nu are rost sa incerce sa imbunatateasca ceva, asa ca nu va asteptati la nici o transformare :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde Morphy » Mie Apr 15, 2009 10:25 am

Am cumparat de la eMAG deoarece aveam un voucher la ei si am preferat sa mai dau 9 lei pe langa voucher si sa cumpar obiectivul decat sa ma duc la f64 si sa dau 399 lei. Altfel as fi cumparat cu incredere de la f64 de unde am cumparat mai multe produse pana acum.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde sorinsava » Mie Apr 15, 2009 10:57 am

treaba cu stocurile la multe magzine de la noi este ceva ce n-am inteles niciodata. posibil ca acum la criza sa fie extrem de precauti, dar niciodata n-a fost bine deci nu e asta.

majoritatea lucreaza pe principiul "noi muncim noi nu gindim". nu cred ca judeca nimeni ce se vinde bine, ce s-ar vinde bine etc si sa faca stocul corespunzator. ei cumpara citeva bucati, le tin prin rafturile magazinului si pt proba si pt vinzare (2 iepuri dintr-un foc) si daca se vind mai iau 2-3 peste o luna si tot asa.

si la accesorii foto la fel. s-ar gindi cineva ca nu exista ceva de genul asta sa cumperi de aici? http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... rpose.html, http://www.bhphotovideo.com/c/product/5 ... pter_.html
jucarii din plastic de care ti-e frica sa agati 1200 ron in schimb exista, mai scumpe. ce pretentii sa ai la stocul de obiective cind sunt probleme cu produsele de 8$.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde cosminprund » Mie Apr 15, 2009 12:09 pm

Eu zic sa ai mai multa incredere in logica de vinzari a magazinelor, sigur fac bine ce fac ca multi au ani buni de experienta in spate. Scopul lor e sa faca bani (si nu e nimic rau in asta), si au suficienta experienta sa faca asta bine.

Spre exemplu eu n-am nevoie de produsul ala de $8. Daca nu le iese rentabil sa importe asa ceva decit daca aduc de la 1000 de bucati in sus, nu o vor face, ca nu vor vinde 1000 de bucati repede. Vreau sa zic ca eficienta stocului nu are neaparat legatura cu valoarea produsului.

Comparatia cu magazinele americane este profund nefericita, pentru ca aia au o cu totul alta piata de desfacere. Acolo un magazin on-line poate vinde, cu transport prin UPS, pe tot continentul nord-american in aceeasi moneda, la costuri de transport modice, cu livrare a doua zi. Normal ca un magazin mare (gen B&H) poate avea stocuri uriase, proabil au si rulaje uriase. Compara asta cu situatia noastra: Noi suntem 22 milioane toti. B&H are sediul in New York - zona metropolitana New York are 18 milioane populatia... Populatia SUA este estimata la 306 milioane, la care adaugi Canada cu inca un mstuntis de 33 milioane. Aia da piata de desfacere!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: de unde ne cumparam "jucariile"?

Mesajde sorinsava » Mie Apr 15, 2009 12:39 pm

eu zic ca n-ai inteles deloc. cit despre comparatia cu populatia tarii sper ca nu vorbeai serios. nu trebuie sa ai milioane de clienti ca sa afli ce se vinde si ce nu. se poate si cu mai putini.

eu am zis ca ei aduc adaptoare dar de plastic sau din alea care fac scurt intre pini si eventual mai scumpe. e adevarat ca pt omu' de face poze in vacanta sau care n-are blitz un adaptor de stativ e ceva complet inutil, dar imi vine greu sa cred ca ei vind doar la turisti. si nu sunt pe stoc tot timpul nici adaptoare de patina nici adaptoare de umbrela cu totul. (probabil se vind greu si refac stocul rar, ei banuind ca nu e cerere, eu banuiesc ca motivul e ala de mai sus).

bine ca sb800 vine cu o talpa la pachet si se vinde si separat. nu e ideal pt stative dar macar nu cade blitzul de pe el si poti sa-l pui pe bila. deci referitor la topicul asta raspunsul e ca in loc sa aleg dintre lucruri slabe calitativ prefer sa nu cumpar si sa ma descurc cu altceva.

si invers e adevarat. spre ex. cind am vazut la noutati la f64 gaffer tape a 2-a zi am fost si am luat. pt ca niciodata n-am gasit de vinzare la noi pina acum si probabil n-au luat multe bucati. acum sper sa gasesc gel cto ctb la metru. photosetup vinde la kil' si nu imi vine sa dau citeva milioane pe cantitati industriale per culoare.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori