Acum este Vin Apr 19, 2024 4:16 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D3300 obiective pentru detalii

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D3300 obiective pentru detalii

Mesajde annawhitecat » Joi Iul 16, 2015 9:34 pm

Buna seara ! Am mai bine de jumatate de an de utilizat un D3300, mi l-am dorit foarte mult si sper sa ma fac inteleasa in ceea ce doresc sa aflu. Am nevoie de un artificiu sau de un obiectiv sau un "ceva" sa pot face poze mai in detaliu. "mai in detaliu" inseamna de exemplu aripile unor fluturi, detalii ale unor frunze (gen - nervuri, pete), culturi de bacterii. obiectivul meu 18-55mm nu ma ajuta prea mult. adica nu pot face poze mai aproape de 20-25 de cm (de la obiectiv la materialul fotografiat) si nu stiu nici ce sa cer nici ce sa caut.
citind pe forum am gasit o informatie pretioasa - filtru de close-up..
acesta de mai jos se potriveste la ce as vrea eu si la aparatul meu?
http://www.photosetup.ro/filtre-obiective/filtre-pentru-obiective/B-W-Filtru-Close-up-1-77-mm#deGoTo
Va multumesc mult de tot !
annawhitecat
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 16, 2015 9:11 pm

Re: Nikon D3300 obiective pentru detalii

Mesajde AndreasCristian » Joi Iul 16, 2015 10:20 pm

Poti incerca si cu acelea, dar mai bun ar fii un obiectiv macro dedicat. Idealul ar fii Nikonul 105mm sau 60mm, dar sunt destul de scumpe.

Un obiectiv macro destul de ieftin ar fii Nikonul 40mm f/2.8, sh pe f64 e doar 900 de lei, dar va fii foarte greu daca nu chiar imposibil sa fotografiezi insecte vii din cauza focalei scurte. Cat despre culturi de bacterii, cred ca ti-ar trebuii ceva mai mult si evident, mult mai scump.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Nikon D3300 obiective pentru detalii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iul 16, 2015 10:24 pm

Cred ca mai multe lamuriri vei obtine cautand informatii despre macro photography: ce inseamna, ce iti trebuie (sunt mai multe optiuni, fiecare cu avantaje si dezavantaje) ca material (obiective, adaptoare, etc.) ...
[Culturile de bacterii vor pune cele mai mari probleme: vei avea nevoie de microscop sau elemente ce-ti pot oferi rapoarte de reproducere supraunitare.]

Ideea de principiu general ar fi data de utilizarea unor "lupe" suplimentare ... lentilele de close-up fiind cel mai elocvent exemplu (au factori de marire de pina la 10x, dar au si dezavantaje).

Se prea poate ca un singur obiectiv specializat de macro sa-ti fie absolut suficient pentru subiectii tai, dar il poti folosi si pentru alte genuri de fotografie.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D3300 obiective pentru detalii

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iul 17, 2015 8:38 am

annawhitecat scrie:Am nevoie de un artificiu sau de un obiectiv sau un "ceva" sa pot face poze mai in detaliu.


O trecere în revistă a metodelor de fotografie de aproape și macro este aici:
http://www.radugrozescu.ro/macrofotografie-notiuni-introductive/
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori