Acum este Joi Mar 28, 2024 11:43 am

Articole Nikonisti.ro

D5500 VS D7200

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D5500 VS D7200

Mesajde gabyte00 » Mie Sep 14, 2016 1:11 pm

Discuția nu e despre dacă îți permiți sau nu ci dacă e oportun sau nu. Eu văd treaba asta cu fx si dx cam cum era film vs digital. Cunosc fotografi care au trecut prin film si la care din 5 cadre alegi sigur 3 sau 4 in timp ce alții la digital fac 100 să aleagă 1. De ce? Pt ca nu ai avut constrângerea filmului unde fiecare cadru trebuia ales cu grijă, ai avut direct digital, tragi 2000 de cadre si vezi tu ce iese.
Normal ca poti invata pe fx direct, dar unul care a avut dx înainte va ști mai bine să pună în valoare fx-ul si avantajele lui. Va ști să aleaga lumina mai bine ca pe dx nu avea iso6400, va ști să separe mai bine fundalul de subiect si sa facă compoziții mai bune ca la dx nu ieseai din focus cum trebuie decât cu obiective fixe pe la 1.8-2.8 si tot așa.
Deci dacă vrei să înveți fotografie o poți face pe orice, chiar și pe mirrorless, ideea e ca trebuie sa te gândești spre ce vrei să te îndrepți. Dacă vrei să faci treaba asta ca amator nu merita fx. E prea greu, prea mare, obiectivele de calitate sunt prea scumpe. Singurul motiv pt care ai vrea fx este să scoți bani din asta.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: D5500 VS D7200

Mesajde CosminD » Mie Sep 14, 2016 1:25 pm

chiar si pentru a face bani din fotografie un D7200 si un Sigma 18-35 1.8 si un obiectiv gen 70-200 sau chiar un "umil" 85 1.8G, in loc de tele, sunt arhisuficiente (pentru majoritatea cazurilor) . Si nici cu e un set-up foarte greu(cu 85-le), ca sa te cocosezi de tot. Si desigur, ar fii foarte recomandat sa ai si minim 2 flash-uri off-camera cu diversi modificatori de lumina. Desigur, atunci cand cresc pretentiile cresc atat calitatea aparaturii, dar si preturile practicate. Clienti sa ai ! :) Pentru uz personal un aparat cu senzor de 1" sau 4/3 mi se pare arhi-suficient. Eu am fost in concediu acum 2 saptamani, pentru prima data in vreo 8-9 ani fara 6-7kg de echipament dupa mine(am vandut mare parte, deoarece am nevoie de bani in urmatoarea perioada) cu banalul meu Olympus XZ-2 pe care il tineam in ultimii 2 ani doar asa ca sa-l folosesc la cate o iesire in oras, cand imi era greu sa car precum magarul(parca ma duceam la un job, nu la distractie) si a fost a fost atat de bine ! Nici nu-mi pot imagina cum de am carat atatea dupa mine atatea bazaconii prin vacante! Obiective 2.8 , flash-uri , trepied(am fost o data chiar si cu un stativ, umbrela si triggerele dupa mine, parca eram nebun) ! Am facut fotografii bune cu ele? Desigur, dar ce am facut cu ele, le-am vandut? Desigur ca nu. Dar nici cu asta micu' n-au iesit deloc rau credeti-ma. La 10x15cm nu cred ca e mare diferenta fata de un dslr , chiar si pe ecranul pc-ului se vad bine si mai mult ca sigur ar iesii si A4 foarte foarte bine. Iar cu aparate moderne gen Sony RX 100IV, Canon G7X II , Nikon DL , Panasonic LX100(abia astept urmasul lui luna aceasta, sunt 90% croit pe el) , chiar nu vad de ce ai mai lua dslr pentru vacante(cu atat mai mult FX), decat ca sa te umflii in pene cu ce scule ai tu. Ma tentau acum cateva luni si Fuji X-T2 , Olympus M1 II si GH5 (care ies tot luna aceasta) sau Sony A6300 , dar cred ca o sa stau in banca mea totusi, fiinda sunt cam scumpe si am vazut ca se poate si cu mai putin :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: D5500 VS D7200

Mesajde CBV » Lun Sep 26, 2016 8:09 pm

Da. A te gândi la fotografie are sens.
Ce vei face cu pozele?
Am dat peste o mulţime de filme, developate de mine prin 1974.
Le pusesem într-un loc în care n-am mai umblat de atunci.
Sunt alb-negru.
Asta da emoţie.
Pentru asta fac poze: să redescopăr clipa trecută.
Restul e o autoînșelare, o bazaconie cu coarne.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori