Acum este Joi Mar 28, 2024 2:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Upgrade D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Upgrade D40

Mesajde geonikon » Mie Dec 16, 2009 8:34 pm

Felicitari. Sa il stapanesti sanatos si sa il folosesti cu placere
Mersi Andrei

@Sorin: Monitorul (Dell 2209WA) e calibrat doar din OSD si nu am asociat un profil de culoare.
Intr-adevar, nu e neaparat o tenta de verde, insa culorile sunt mai reci decat la D40. Vivid pe D90 tot e mai putin saturat si mai rece decat Normal pe D40, insa cum spuneai, e posibil sa fie mai corect.
Din pacate nici azi n-am reusit sa ajung in are liber pentru niste teste, asa ca inca nu pot sa trag niste concluzii.
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Upgrade D40

Mesajde sorinsava » Mie Dec 16, 2009 9:25 pm

Ok. Astia zic ca din fabrica culorile si gamma sunt putin aiurea http://www.lcdreviewz.com/review_Dell_2209WA , mai toate monitoarele au problema asta.

Verifica ce ai setat in camera, argb sau srgb, si verifica in programul cu care vizionezi pozele ce profil se foloseste, daca implicit presupune ca toate sunt srgb sau il citeste pe cel din poza. Multe programe aplica profilul de monitor asociat in windows, altele vor sa alegi unul manual. Daca nu poti sa imprumuti un colorimetru (sa calibrezi la brightness mare, nu la cel care ti se pare odihnitor pt ochi) macar asociaza in windows profilul de pe cd-ul monitorului.

WB afara sau la blitz e cam intotdeauna corect, nu iti fa griji cu el. La bec trebuie sa-l faci manual daca vrei sa fie perfect din camera. O punga de cos de gunoi alba semitransparenta pusa pe obiectivul indreptat spre bec merge f bine pt custom WB :lol:

bafta
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Upgrade D40

Mesajde geonikon » Lun Dec 21, 2009 10:11 am

Se pare ca imediat dupa ce am cumparat D90-ul, s-a ieftinit cu 200 lei la toti partenerii ! Daca mai asteptam 2-3 zile ...
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron