Acum este Mar Apr 16, 2024 6:12 pm

Articole Nikonisti.ro

D80, D90, D300, D300s - comportamentul la ISO mare

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D80, D90, D300, D300s - comportamentul la ISO mare

Mesajde sorinsava » Dum Dec 13, 2009 2:44 pm

raldox scrie:Fii bun, inmoaie inca o desaga de posmeti si demonstreaza afirmatia:
"timpii sub 2-3 secunde sunt prea scurti sa genereze zgomot"


:) Pai stai linistit, aveam eu alta discutie cu autorul topicului

Ideea de baza cind masori zgomot e sa il masori in conditii corecte. Asta inseamna o expunere corecta, adica in cel mai rau caz standard, preferabil la dreapta. Daca imaginea e subexpusa sau durata de expunere e mai lunga, 5s spre ex. , atunci intra in calcul si alti parametrii care afecteaza zgomotul. La durate lungi stresezi senzorul si chiar si piesele adiacente se incing si genereaza amp-noise. La subexpunere depinde cit zgomot vezi de calitatea si marimea dynamic range.

Uite in tabelul de mai sus, dar si in testele de la imaging-resource, vezi ca modele nikon cu raw pe 12biti depasesc si ca iso si ca DR modele pe 14-biti. D3000 pe un ccd cu revizii din 2006 a iesit si pe cel mai pro-canon site, dpreview, cu DR mai mare decit canon pe cmos. D3x depaseste la multi parametrii camere pe format mediu de $20-30k. Deci sunt multe lucruri care intra in calcul cind masori senzori.

In plus, 1/sute de secunde la iso mare se practica tot timpul in fotografia de sport, nu e nimic aiurea luat separat, nu ca test.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: D80, D90, D300, D300s - comportamentul la ISO mare

Mesajde hellrider » Mar Feb 02, 2010 12:04 pm

In primul rand doresc sa va salut si sa va spun "bine v-am gasit".
In al doilea rand , am si eu o problemuta, de fapt, mai bine zis o intrebare.

Am de aprox o luna un D300s si am cateva observatii ce tin de comportamentul in functie de ISO.
In principiu trag NEF, conversie default in Capture NX si PP in LR2.6. Insa nu pot sa nu observ ca JPEG-ul din camera are mult mai putin noise decat conversia standard cu CNX, desi CNX, teoretic, la conversia default, ar trebui sa foloseasca setarile din camera (inclusif noise reduction).
Mai mult decat atat, daca Jpegurile din camera la ISO<=800 sunt absolut curate, NEF-urile convertite cu CNX sunt inacceptabil de zgomotoase. Ar trebui sa iau fiecare imagine la tweaking in CNX dar nu imi permit sa stau 20sec sa astept sa vad rezultatul miscarii cu un increment al sliderelor din tampenia (ca sa nu scriu urat de la primul post) numita Capture NX. Folosesc NX-ul deoarece da cele mai bune rezultate cand vine vorba de detalii, textura, culoare si este singurul convertor care elimina corect si nedistructiv fringe-ul si aberatiile cromatice ale obiectivelor Nikkor (imposibil de obtinut rezultate comparabile in orice alte softuri, si am incercat cam tot ce era de incercat), dar zgomotul prea mare la conversia default ma face de multe ori sa imi para rau ca nu am tras JPEG (bine, am posibilitatea sa convertesc jpegul in camera dar iarasi ajungem la munca de chinez batran).
Oare gresesc pe undeva in rationament si sau setari ce CNX/VNX ? (BTW, la conversie camera default, rezultatele CNX vs VNX sunt identice).

LE: Avand in vedere ca la ISO sub 800 nu se aplica NR, ajung la situatia paradoxala de a avea mai putin zgomot la ISO 800 decat la 640.
Si mai mentionez ca picture control e pe standard cu modificari de -1 la brightnes si 0 la sharpness, din cand in cand mai dau +1la saturatie dar doar daca scena o cere.
Fotografu' lu' peste
hellrider
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 02, 2010 11:26 am

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron