Acum este Vin Apr 19, 2024 1:57 am

Articole Nikonisti.ro

Shutter - ul se schimba pe garanție?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde RPP » Lun Oct 12, 2015 2:31 pm

Un mic exmplu legat de garantie in afara subiectului.

Cu ocazia promotiei recente cu marfa refurbished/resigilata. Am vrut sa iau un 70-200 VR1. L-am comandat si testat. Eram chiar entuziasmat, abia asteptam sa-l folosesc. .Concluzia a fost clara: marfa SH cu garantie oficiala. Dezamagire totala.
Nu intru in detalii dar pot spune ca respectivul obiectiv avea sute de mii de km la bord. Parea ca functioneaza ok insa, nu extraordinar, nu perfect, doar ok. Aspectul era de 5 si functionarea de 8.

Legat de garantie, in Iasi mi-au zis ca are 2 ani si ca nu mai e eligibil pt. garantie extinsa. Fine by me. Curios insa cineva din Bucuresti a scos imediat unul la vanzare cu 3 ani garantie. ... Ori astia din Iasi nu prea stiau ce vand ori bucurestenii au 2 perechi de... In fine.

Revenind la subiect, Nikon nu mai are cum sa refuze o eventuala garantie pe baza uzurii pt. ca asa l-a vandut in primul rand. SI nu cred ca actele de garantie erau altele, unele speciale pt. produse battue de soarta si ramase pe stoc.
Sunt 2 ani(sau 3 daca esti din Bucuresti) in care eu ma puteam duce oricand sa-mi deblocheze inel zoom, repare diaflagma blocata sau system de focus dus dar nimic legat de uzura.
Ar fi trebuit sa ma astept la raspunsuri: "Aaa, dom'le, asta e frecat in draci, normal ca sa blocat inelul de zoom, hai sa fii sanatos si mergi in pace" ?? N-as crede.

Uzura in urma utilizarii e normala si n-are nimeni ce sa comenteze, functionarea defectuoasa sau deloc e motiv de mers in garantie. Atata timp cat se poate dovedi clar defectul.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde FrateanRazvan » Mar Oct 13, 2015 5:58 pm

Interesant topicul, ma intreb si eu cam care sunt termenii si conditiile de garantie in ceea ce priveste functionarea defectuasa a motorizarii sau a unei parti a motorului unei masini in garantie, se aplica o reparatie eventual inlocuire a pieselor defecte sau se merge pe principiul "schimba motorul" noi punem doar stergatoarele uzate in cei 3 ani garantie.

Fac aceasta comparatie intre motorul unei masini si shutter-ul in ideea in care este tot ca o componenta mecanica de functionare a aparatului, o componenta pe care producatorul o considera "consumabila"(de aceea ne spune de acele 150.000 declansari).

Daca in cei 3 ani de garantie a unui aparat folosit in conditii bune conform certificatului de garantie shutter-ul se strica iar cumparatorul nu atinge nici 100.000 declansari tind sa consider acel exemplar(body) este unul de o calitate inferioara atunci cand a iesit de pe linia de productie in conditiile in care "la vecinu" body-ul tras pe nunti prin nameti si ploi, scapat si de vre-o 2 ori pe jos are 200.000 si inca declanseaza ca in prima zi este clar un exemplar de o calitate superioara atunci cand a iesit de pe linia de productie la nivel tehnic, iar daca garantie nu prevede repararea/inlocuirea piesei defecte constatand ca aparatul tau este un exemplar de o calitate inferiora si in acelasi timp producatorul se lauda cu cele 150.000 declansari eu consider acest aspect un mare "Scam" comercial.

Producatorul/distribuitorul/vanzatorul specifica urmatoarele:"Unitate durabila a declansatorului testata la 150.000 cicluri. Asigura control precis al declansatorului si fiabilitate exceptionala cu o viteza a declansatorului de pana la 1/8000s si sincronizare a blitului de pana la 1/250s" in cazul lui d7000, deci cadre testate nu garantate, asta cred ca se stie deja.

Unitatile testate de Nikon pot fi unitati de o calitate superioara, deci acel test este doar informativ este la fel de util ca si acel C de la "copy right" de pe sticla de cola ca importanta pentru consumator, pe scurt, aparatele testate pot fi de o calitate superioara cand producatorul a ajuns la concluzia ca acel model atinge 150.000 declansari fara probleme insa tu de cele mai multe ori ai sansa reala sa primesti un produs de o calitate inferioara care iti face probleme sub 50.000.

Principala defectiune a unui dslr folosit in conditii bune din ce stiu eu este shutter-ul care cedeaza, evident producatorul stie ca acest lucru este atat de frecvent si sansele sunt atat de mari comparativ cu alte defectiuni incat nu isi asuma o eventuala schimbare a acestuia considerand ca este un consumabil(de aceea nu se pot trimite in perioada legala de 10 zile inapoi body-urile cu peste un anumit nr de cadre chiar daca teoretic legea spune altceva, posibil este o exceptie).

Daca shutter-ul ar merge garantat prin garantie 150.000 declansari firma producatoare nu mai castiga nimic din reparatii(deoarece acestea sunt cele mai frecvente, cele pe parte de shutter) si nici nu mai vand noi generatii de body-uri deoarece toti asteapta sa atinga sau depaseasca 150.000 stiind ca sunt garantate prin garantie, dar cum termenii si conditiile nu prevad astfel de aspecte producatorul castiga din faptul ca posesorul aparatului cand se apropie de 100.000 cu un dx stie ca trebuie sa il vanda deoarece durata de viata este catre sfarsit(sunt si aparate care au peste 200.000 dx).

Daca garantia nu acopera in cei 3 ani sau cat ofera producatorul costurile unei reparatii ci doar pe anumite componente, garantia este irelevanta deoarece la 98% dintre aparate sansele sunt sa cedeze eshutter-ul, este ca si cum oferi la televizor garantie 5 ani insa doar la suportul de plastic care tine televizorul in cazul in care se rupe singur si pentru mufele din spate daca se deterioreaza, garantia oarecum inutila.

Shutter-ul este ca lampile de blit, ai tras 50/100 de declansari .... garantia din ce stiu nu prevede inlocuirea lampii deci... consumabil, mai exista magazine serioase care iti repara sau inlocuiesc produsul(f64 mi-a returnat toata suma dupa 1 an de utilizare a unui nissin di700 care a cedat subit chiar inainte cu putin timp sa expire garantia) insa daca vorbim de o lampa arsa a unui sb dupa 1 an, cel mai probabil chiar daca este in garantie tu suporti costurile de reparatie.
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde madeinchina » Mar Oct 13, 2015 6:24 pm

S-a facut comparatia cu masinile, dar aici lucrurile sunt mai clare. De regula ,la autoturisme ,garantia este de 2 ani ,dar nu mai mult de 100 000 km. Nikon nu spune transant garantie 3 ani,in limita a 150 000 declansari,dar spune " in conditii de exploatare normala" ;) Aici lasa loc de interpretari........Am insa ,un cunoscut,care chiar anul asta a trimis un SB-910 ,in service,dupa un an de intrebuintare serioasa [ aproape 100 000 declansari]. Surpriza a fost total placuta cand s-a intors dupa o saptamana cu lampa schimbata, in garantie. Deci, se poate......
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde RPP » Joi Oct 15, 2015 10:06 am

Gaby... daca te duci la service sa ne spui si noua cum s-a pus problema si daca ai rezolvat sau nu. Multam.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde gabyte00 » Joi Oct 15, 2015 12:52 pm

Încă nu am fost. Am făcut rost de un D300 pe care îl folosesc în momentele importante și în rest trag cu D7100. Am deja câteva sute de cadre trase în wk și nu s-a mai blocat. Dacă se întâmplă așa îl duc în service.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde gabyte00 » Lun Feb 22, 2016 8:20 pm

Revin cu un update. Am dus aparatul în service și I s-a înlocuit shutter - ul pe garanție. Era în al 3-lea an. Nu am primit informații suplimentare.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron