Acum este Mar Apr 23, 2024 3:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Shutter - ul se schimba pe garanție?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde gabyte00 » Joi Oct 08, 2015 7:27 pm

Salutare, azi mi s-a blocat shutter - ul de 2 ori la D7100. Prima oară a revenit doar declanșând încă o data, iar a doua oară numai după ce am scos bateria și l-am lasat puțin. Acum merge, dar nu știu cât. Vreau sa va întreb dacă am șanse sa îl schimb pe garanție ca sa știu la ce sa mă aștept.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde RPP » Vin Oct 09, 2015 4:15 pm

Daca DSLR-ul e in garantie si are doar urmele normale de uzura de la utilizare nu vad de ce nu s-ar repara/schimba in garantie.
Stiu ca shutter-urile au un nr. de declansari garantat/testat de Nikon dar nu stiu sa fie scris in conditiile de garantie ceva legat de asta. Adica "3 ani plastic, 2 ani butoane, 1 an lcd-ul si 150k declansatorul"

Atata timp cat nu e specificat clar in conditiile de garantie si se dovedeste a fi defect, musai sa fie in regula. Chiar de ti-ar spune din service "E garantat la 150k si dvs ati l-ati folosit deja pt. 200k, sa fii sanatos.", atata timp cat nu e specificat clar in conditiile de garantie, esti indreptatit sa ceri inlocuirea gratuita in baza garantiei valabile.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Oct 09, 2015 5:31 pm

RPP scrie:...
Stiu ca shutter-urile au un nr. de declansari garantat/testat de Nikon dar nu stiu sa fie scris in conditiile de garantie ceva legat de asta. Adica "3 ani plastic, 2 ani butoane, 1 an lcd-ul si 150k declansatorul"


Shutterul nu are garantate numarul de cadre. Nikon face teste de enduranta a shutterului (probabil in conditii combinate single-shot si rafala, in proportii diferite ... similar CIPA) si furnizeaza o cifra medie (ponderata, aritmetica ???) cam cat ar trebui sa functioneze corect shutterul. Din acest motiv (medie) nu poate nici macar sa mentioneze aceasta cifra nici in certificatul de garantie si nici in manualul aparatului. Sunt cazuri in care shutterul dureaza mai putin, altele in care se depaseste cifra mediata ...
Impresia mea e ca schimbarea shutterului va putea fi facuta in garantie doar intr-o perioada scurta de timp de la achizitie sau la un numar de cadre relativ mic (un 10% din "durata" aproximata de Nikon la 150K).
Cel mai bine e sa fie intrebat chiar serviceul; doar el poate incadra reparatia majora in normele interne si poate spune daca se plateste sau nu schimbarea shutterului.

RPP scrie:Atata timp cat nu e specificat clar in conditiile de garantie si se dovedeste a fi defect, musai sa fie in regula. Chiar de ti-ar spune din service "E garantat la 150k si dvs ati l-ati folosit deja pt. 200k, sa fii sanatos.", atata timp cat nu e specificat clar in conditiile de garantie, esti indreptatit sa ceri inlocuirea gratuita in baza garantiei valabile.


Teoretic cam asa ar fi, insa trebuie sa ne gandim ca shutterul e expus interventiei utilizatorului si e extrem de greu de demonstrat ca s-a defectat el singur si nu cumva utilizatorul a facut o interventie neautorizata (cf. Nikon) ...

Noi ne dam cu parerea, dar service-ul este cel care ia decizia ... asa incat trebuie dat un telefon si explicata situatia concreta (de la achizitie si pina in prezent, cu numar de cadre, cu acte doveditoare, cu conditii de utilizare, etc.). Daca e vorba de ceva gray market ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde gabyte00 » Vin Oct 09, 2015 7:22 pm

Am postat în ideea ca a mai trecut cineva prin asta și aflu dacă mă pregătesc de o cheltuiala sau nu. Aparatul e luat de la f64 deci nu e gray market și are 80k de declanșări.
Luni o sa îl duc în service dar după cum îi știu pe astia o sa tragă 3 cadre cu el și o sa zică ca e în parametri. Am încercat sa reproduc evenimentul chiar și cu rafala, dar nu am reușit.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Oct 10, 2015 9:17 am

gabyte00 scrie:Am postat în ideea ca a mai trecut cineva prin asta și aflu dacă mă pregătesc de o cheltuiala sau nu. Aparatul e luat de la f64 deci nu e gray market și are 80k de declanșări.
Luni o sa îl duc în service dar după cum îi știu pe astia o sa tragă 3 cadre cu el și o sa zică ca e în parametri. Am încercat sa reproduc evenimentul chiar și cu rafala, dar nu am reușit.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk


Si eu m-am gindit ca nu vei putea reproduce "evenimentul" la tejgheaua service-ului ... motiv pentru care sfatul meu ar fi acesta: intreaba la telefon (sau email mai bine ... ca sa poti arhiva raspunsul) la service care ar fi costurile schimbarii shutterului, daca acesta va putea fi acoperit de garantie in conditiile concrete ale tale (data de achizitie, numar de cadre, daca seria e in baza lor de date ca fiind oficial Nikon si nu gray-market, etc.).

Deocamdata vei sta cu gandul la "drobul de sare" (ceea ce e normal pe moment), dar usor-usor (pas-cu-pas ;)) vei uita de problema. Se prea poate ca de vina sa fi fost un resort care s-a pozitionat ciudat pe moment si care si-a revenit la pozitia corecta (mai ales dupa rafala) iar aparatul sa functioneze mult si bine de-acum incolo, iar amintirea incidentului sa ramina doar ... o amintire.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde Calvaria » Sâm Oct 10, 2015 2:30 pm

shutterul este "consumabil" si se schimba in garantie doar daca are un defect de fabricatie si pica la cateva sute-mii cadre. daca a ajuns la 80k... pa!
mai bine te apuci de strans bani de acum, sa fi pregatit :)
Avatar utilizator
Calvaria
 
Mesaje: 439
Membru din: Lun Sep 07, 2009 3:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Oct 11, 2015 12:50 am

http://photo.net/nikon-camera-forum/00a90P

aici vad ca i l-au schimbat la om cu toate ca avea 90k cadre.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde io_bri » Dum Oct 11, 2015 7:12 am

Dar nu în România, la Skin...
io_bri
 
Mesaje: 86
Membru din: Dum Oct 21, 2012 12:33 pm
Localitate: Timişoara

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Oct 12, 2015 12:15 pm

Totusi nu strica sa incerce cu ceva galceava + opc, e un aparat destul de scump.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Shutter - ul se schimba pe garanție?

Mesajde RPP » Lun Oct 12, 2015 2:14 pm

E adevarat, ne cam dam cu parerea. Din experienta proprie(am lucrat in service/retail) pot sa va spun ca legea si contractul de garantie sunt singurele care conteaza.

1. N-are nici o importanta cata uzura apreciaza Nikon sau oricine altcineva daca asta nu este specificat clar in garantie.
2. Nu are nici o importanta cate declansari are aparatul daca acesta este acoperit de garantie si nu sunt specificate clar alte conditii.
3. Garantia acopera orice defect sau functionare necorespunzatoare pentru orice atata timp cat nu e specificat clar una sau alta.(Ex: Body-3ani, Shutter-150k, Baterie-1an).
4. Cumparatorului I se poate refuza reparatia gratuita in baza garantiei valabile in diferite situatii si acestea sunt scrise clar in contractul de garantie(lovituri, sigilii deteriorate, etc.)

Este adevarat pe alta parte ca traim in Romanica si se obisnuieste a se flitui cumparatorul cam cu orice ocazie. DAR, aici e un mare dar, in ultimii ani situatia s-a schimbat in bine. OPC-ul traieste si-si face veacul din dosarele oamenilor, ei nu stiu cine e Nikon sau cine e Ion, ei stiu(discutabil) legea si conditiile din contractul de garantie si pe baza lor vor solutiona plangerea. De multe ori, daca dreptatea e la mijoc, se solutioneaza tot in favoarea cumparatorului.

Pot da nenumarate exemple cand cumparatorul a fost idiot dar OPC-ul I-a dat dreptate in baza unor chestii banale.

Revenind la situatia data, daca defectul nu se poate reproduce in testele service-ului iti vor spune pe buna dreptate ca e ok si-ti vor pune aparatul in brate. Nu se pot inlocui componente/efectua reparatii doar pe baza unor povesti/intamplari sau de moft.
Daca problema se dovedeste reala dar service-ul cauta nod in papura sau inventeaza motive din burta pentru a respinge cheltuiala pe spinarea lor, atunci OPC-ul iti va face dreptate.

shutterul este "consumabil" si se schimba in garantie doar daca are un defect de fabricatie si pica la cateva sute-mii cadre. daca a ajuns la 80k... pa!

Scrie undeva in factura/garantie/manual ca e consumabil si nu e supus conditiilor de garantie generale? Daca nu... PA Nikon, Da Cumparator.
Defectele de fabricatie se manifesta numai de la sute de mii de cadre in sus? De ce nu la 1000 de cadre?

Eu cred ca e relative simplu, daca le poti arata si demonstra defectul vor fi nevoiti sa-ti repare shutterul. Repare/inlocuire... e treaba lor ce fac atata timp cat iti returneaza camera in parametri.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron