Acum este Mar Apr 23, 2024 9:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D610 sau D750?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde cox » Mar Dec 22, 2015 6:49 pm

Just.
Lumina Buna !
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde Underworld » Mar Feb 16, 2016 10:32 pm

teo2108 scrie:Buna ziua!Vreau sa imi achizitionez un DSLR full frame.Ce imi recomandati intre D610 si D750?Pareri pro si contra?La D750 ma atrage ecranul rabatabil si wi-fi incoporat...Vreau sa folosesc aparatul pentru fotografierea copiilor,evenimente mai restranse(botez,zile de nastere) pentru inceput...Ce obiective imi recomandati?Stiu ca cele Nikkor sunt cele mai bune,dar despre Sigma si Tamron ce parere aveti?Alte recomandari/sfaturi?


In primul rand e mai bine sa mergi pe d610 daca tot vrei fullframe pentru ca este mai ieftin si iti raman bani sa investesti in lentila care conteaza foarte mult in fotografie si obiectivele fullframe nu sunt chiar ieftine. Pentru poze zile de nastere si botez nu ai nevoie de nu stiu ce sistem de focalizare, e foarte bun si cel de pe d610. Are foarte multe avantaje d750 daca nu va intereseaza banii. Si la obiectiv de preferat ceva cu diafragma 2.8 sau un fix. Daca cunosti cat de cat cu ce se mananca fotografia 50mm e foarte bun all-around, foarte ieftin, foarte luminos.
Avatar 100% original
Avatar utilizator
Underworld
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Ian 22, 2013 2:55 pm

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Feb 16, 2016 10:57 pm

Underworld scrie:Daca cunosti cat de cat cu ce se mananca fotografia 50mm e foarte bun all-around, foarte ieftin, foarte luminos.

Poti detalia putin termenul all-around? Intamplator si eu am un combo asemanator, iar cand am spus ca 50mm este o lentila fabuloasa all-around avand in vedere bang for buck, multa lume a turbat. :mrgreen:
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde moaartea » Mie Feb 17, 2016 5:42 am

Underworld scrie:Pentru poze zile de nastere si botez nu ai nevoie de nu stiu ce sistem de focalizare


aici nuuuuuuu sunt de acord...un botez(in biserica) este de catevaaaaa ori mai greu de fotografiat decat o nunta (in biserica si chiar o nunta completa). la botez chiar trebuie sa sti ce faci si ce se va intampla cand si cum se va intampla...nu odata am intalnit preoti vitezomani care au bagat si scos copilul in cristelnita de 3 ori in 2 secunde(da, 2 secunde, m-am uitat pe video). prima data cand am intalnit acest lucru nici mie nici videografului cu care eram atunci nu ne-a venit sa creada ce rapid a fost preotul...eu am apucat sa fac 5 cadre in timpul asta din care 2 erau clare......ce sa mai zic atunci cand ii taie parul copilului si tu vrei sa focalizezi doar pe foarfeca sa se vada exact acea actiune, foarfeca si suvita de par ce urmeaza sa fie taiata sa fie clara, apoi o fractiune de secunda mai tarziu focalizat pe cutiuta sau hartia care pune parul care l-a taiat sau pe lumanare(unii preoti pun acel par pe lumanare/ in flacara ca sa arda) sau cand il impartaseste si vrei sa focalizezi prima data pe lingurita iar apoi pe ochiul copilului (da, cand il impartaseste poti sa ai o succesiune de cadre intre care sa fie una lingurita clara in gura copilului si apoi ochiul cel mai clar in fotografie...)...ca sa nu mai vorbim ca trebuie sa sti ce faci ca sa iti reglezi corect aparatul pt ca fiecare actiune de la botez se desfasoara in alt loc in biserica si ai alta lumina, deci alte setari...

... ca sa nu mai lungesc aceasta postare, la nunti autofocusul este mai putin important decat la botezuri...ca sa nu mai vorbim de fotografiat copii, unde este si mai important si este echivalent cu fotografia sportiva - uneori fotografia sportiva e mai usor de realizat, asta daca nu ii pui sa stea intr-un loc sau nu tragi de la f8 in sus...

eu recomand d750 daca vrei sa fotografiezi copii sau te gandesti la botezuri....ca sa nu mai vb ca in general la petrecerile de dupa botez ai mai putina lumina decat petrecerea de la nunta...


Plesoianu Marius scrie:Poti detalia putin termenul all-around? Intamplator si eu am un combo asemanator, iar cand am spus ca 50mm este o lentila fabuloasa all-around avand in vedere bang for buck, multa lume a turbat.


si eu sunt de acord cu aceasta afirmatie....din punctul meu de vedere un 50 poate fi numit un all-around din cauza ca poti f bine fotografia portrete (incadrare maxim prim plan sau plan mediu) iar daca te dai putin mai in spate poti prinde usor un plan intreg si inca putin mai in spate chiar si aproximativ un plan general...50-ul este singura focala (pe ff) care poate fi numit asa, 35mm nu poti sa incadrezi mai strans de plan american o persoana daca nu vrei sa ai deformari destul de enervante iar cu 85mm nu ai cum sa te dai suficient de departe ca sa prinzi si un fel de plan general...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde Underworld » Mie Feb 17, 2016 11:13 am

Plesoianu Marius scrie:
Underworld scrie:Daca cunosti cat de cat cu ce se mananca fotografia 50mm e foarte bun all-around, foarte ieftin, foarte luminos.

Poti detalia putin termenul all-around? Intamplator si eu am un combo asemanator, iar cand am spus ca 50mm este o lentila fabuloasa all-around avand in vedere bang for buck, multa lume a turbat. :mrgreen:


Poti sa o folosesti aproape la orice. daca vrei sa faci un portret poti sa`l faci ...vrei o poza de grup nu trebuie sa te dai prea mult in spate. ce vezi cu ochii cam asta vezi cand pui aparatul la ochi, cu focala 50 mm si asta te ajuta mult.
Avatar 100% original
Avatar utilizator
Underworld
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Ian 22, 2013 2:55 pm

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde Underworld » Mie Feb 17, 2016 11:21 am

moaartea scrie:
Underworld scrie:Pentru poze zile de nastere si botez nu ai nevoie de nu stiu ce sistem de focalizare


aici nuuuuuuu sunt de acord...un botez(in biserica) este de catevaaaaa ori mai greu de fotografiat decat o nunta (in biserica si chiar o nunta completa). la botez chiar trebuie sa sti ce faci si ce se va intampla cand si cum se va intampla...nu odata am intalnit preoti vitezomani care au bagat si scos copilul in cristelnita de 3 ori in 2 secunde(da, 2 secunde, m-am uitat pe video). prima data cand am intalnit acest lucru nici mie nici videografului cu care eram atunci nu ne-a venit sa creada ce rapid a fost preotul...eu am apucat sa fac 5 cadre in timpul asta din care 2 erau clare......ce sa mai zic atunci cand ii taie parul copilului si tu vrei sa focalizezi doar pe foarfeca sa se vada exact acea actiune, foarfeca si suvita de par ce urmeaza sa fie taiata sa fie clara, apoi o fractiune de secunda mai tarziu focalizat pe cutiuta sau hartia care pune parul care l-a taiat sau pe lumanare(unii preoti pun acel par pe lumanare/ in flacara ca sa arda) sau cand il impartaseste si vrei sa focalizezi prima data pe lingurita iar apoi pe ochiul copilului (da, cand il impartaseste poti sa ai o succesiune de cadre intre care sa fie una lingurita clara in gura copilului si apoi ochiul cel mai clar in fotografie...)...ca sa nu mai vorbim ca trebuie sa sti ce faci ca sa iti reglezi corect aparatul pt ca fiecare actiune de la botez se desfasoara in alt loc in biserica si ai alta lumina, deci alte setari...

... ca sa nu mai lungesc aceasta postare, la nunti autofocusul este mai putin important decat la botezuri...ca sa nu mai vorbim de fotografiat copii, unde este si mai important si este echivalent cu fotografia sportiva - uneori fotografia sportiva e mai usor de realizat, asta daca nu ii pui sa stea intr-un loc sau nu tragi de la f8 in sus...

eu recomand d750 daca vrei sa fotografiezi copii sau te gandesti la botezuri....ca sa nu mai vb ca in general la petrecerile de dupa botez ai mai putina lumina decat petrecerea de la nunta...


Plesoianu Marius scrie:Poti detalia putin termenul all-around? Intamplator si eu am un combo asemanator, iar cand am spus ca 50mm este o lentila fabuloasa all-around avand in vedere bang for buck, multa lume a turbat.


si eu sunt de acord cu aceasta afirmatie....din punctul meu de vedere un 50 poate fi numit un all-around din cauza ca poti f bine fotografia portrete (incadrare maxim prim plan sau plan mediu) iar daca te dai putin mai in spate poti prinde usor un plan intreg si inca putin mai in spate chiar si aproximativ un plan general...50-ul este singura focala (pe ff) care poate fi numit asa, 35mm nu poti sa incadrezi mai strans de plan american o persoana daca nu vrei sa ai deformari destul de enervante iar cu 85mm nu ai cum sa te dai suficient de departe ca sa prinzi si un fel de plan general...

Am un d7000 si am facut poze la nunti, botezuri si ce mai vrei tu. Sunt alti fotografi cu aparatura mai veche. d300s, d300. chiar mai veche si au facut si ei la nunti botezuri etc. Normal ca nu toate fotografiile au fost focalizate perfect. cred ca sistemul de focalizare pe d610 este mai bun ca pe d7000. Este adevarat ca cel de pe d750 este aproape cel mai bun si i`au impresionat pe multi ..dar cum am zis ..nu cred ca este neaparat sa il ia. Mai bine mai ia o lentila buna din banii aia. sau un flash, inca un acumulator(asta este obligatoriu), carduri de memorie, o curea mai buna de pus la gat ,decat cea nikon care te roade,etc Sunt multe accesorii de luat pe langa aparat care te pot ajuta sa fotografiezi, nu doar body.
Avatar 100% original
Avatar utilizator
Underworld
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Ian 22, 2013 2:55 pm

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde moaartea » Mie Feb 17, 2016 3:05 pm

Underworld scrie: Sunt alti fotografi cu aparatura mai veche. d300s, d300. chiar mai veche si au facut si ei la nunti botezuri etc..


focalizarea pe d600/610 este mai proasta decat cea de pe d300. am avut mult timp d300 ca si body de back-up, si la nunti erau cazuri cand d300-le focaliza corect iar d600 nu putea sa faca focus....ca sa nu mai vorbim de punctele de focalizare care la 610 sunt grupate in mijloc iar la d300 sunt pe aproape toata suprafata....

legat de d7000 nu stiu cum are focalizarea, l-am folosit prea putin ca sa imi dau seama, dar d600 are aceeasi focalizare sau chiar mai slaba decat la d7100.

la evenimente un body care sa focalizeze cat mai bine e bine e o necesitate nu ceva optional.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde Merlin » Joi Feb 18, 2016 12:17 am

Ei! Cum naiba ca D600 sa aiba aceeasi focalizare ca si D7100? Vorbim discutii sau ce? Nici macar nu au acelasi sitem AF .. D600 - 610 - Df - D7000 au acelasi sistem AF ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde mircea812 » Joi Feb 18, 2016 11:33 am

50mm NU este all-around. Pareri de genul ''te muti cativa metri mai in fata sau mai in spate'' si asta il transforma in obiectiv bun la toate (sau la aproape toate, cum ar fi definitia corecta!) contrazic ideea de all-around, aceea de a nu modifica punctul de statie!

Ganditi-va cum suna in aceeasi fraza ''obiectiv FIX'' si ''obiectiv bun la toate''! :)

Pana te dai tu mai in fata sau mai in spate(daca ai loc!) s-a dus momentul! :lol:

Legat de focus...daca focalizare nu e nimic nu e :)
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Nikon D610 sau D750?

Mesajde Underworld » Joi Feb 18, 2016 1:04 pm

mircea812 scrie:50mm NU este all-around. Pareri de genul ''te muti cativa metri mai in fata sau mai in spate'' si asta il transforma in obiectiv bun la toate (sau la aproape toate, cum ar fi definitia corecta!) contrazic ideea de all-around, aceea de a nu modifica punctul de statie!

Ganditi-va cum suna in aceeasi fraza ''obiectiv FIX'' si ''obiectiv bun la toate''! :)

Pana te dai tu mai in fata sau mai in spate(daca ai loc!) s-a dus momentul! :lol:

Legat de focus...daca focalizare nu e nimic nu e :)


[...]

"daca focalizare nu e nimic nu e" ...ce afirmatie este asta ?? cand nu era af inainte nu era fotografie ?? s`au facut fotografii care au inconjurat pamantul cu focus manual si tu vii ca daca nu ai focus nu ai nimic. si 2 " Pana te dai tu mai in fata sau mai in spate(daca ai loc!) s-a dus momentul! :lol:" alta afirmatie doar sa te aflii in treaba ...cand esti fotograf stii unde sa stai ..ca nu ridici aparatul si faci dintr`un colt poze peste tot ..te misti ..stai unde este momentul ..si MARE AVANTAJ cu 50mm pe fullframe pt ca ceea ce vezi cu ochiul liber o sa vezi si cand pui aparatul la ochi ..deci inainte sa faci poza o sa stii intotdeauna ce distanata trebuie sa ai ca sa faci poza. Cu alte focale o sa fie mai greu sa le inveti pt ca este diferenta de ce vezi cu ochiul liber si ce vezi cand pui aparatul la ochi . dar cu timpul inveti si te obisnuiesti cu focalele pe care le ai. Hai sa incheiem discutia ..sfatul pe care l`am dat este foarte bun. Cei care cunosc pot sa confirme.


'obiectiv bun la toate'' nu inseamna all-around. nu exista obiectiv bun la toate ..ca daca exista se facea un obiectiv si gata . este all around pt ca poti sa il folosesti aproape la orice ...nu cu cele mai bune si profesionale rezultate ..dar poate fi folosit in multe locuri si situatii.
Ultima oară modificat de admin pe Lun Feb 22, 2016 11:13 am, modificat 1 dată în total.
Motiv: eliminare injurii
Avatar 100% original
Avatar utilizator
Underworld
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Ian 22, 2013 2:55 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori