Acum este Vin Apr 19, 2024 11:20 am

Articole Nikonisti.ro

D500

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 29, 2016 4:50 pm

CosminD scrie:...
eu sunt foooarte curios daca auto fine-tune o sa mearga si cu obiective third party, ...


Teoretic, asa cum a descris Nikon modul de operare si cum au inteles cei prezenti la CES, reglarea se face pe baza de contrast, in LV, iar setarea se memoreaza pentru fiecare obiectiv caruia i-a fost aplicat procedeul; deci orice obiectiv va putea fi folosit pt. auto-fine-tune (exceptie facand cele cu focalizare manuala).

Necazul insa va apare probabil la salvarea setarii, care e legata de baza de obiective carora Nikon le corecteaza distorsiunile in aparat si care contine numai obiective Nikkor; ori mecanismul va fi pacalit (probabil ca un firmware nou va rezolva si aceasta problema ;) daca Nikon nu a luat-o deja in calcul) si unui Tamron 70-200 setarea va fi memorata ca un Nikon 70-200, ori nu se va putea memora setarea si va trebui facut reglajul fin in mod traditional. Ceva imi spune ca functia va fi bestiala cu obiective Nikon, dar "curioasa" cu cele third-party (prin curios ma refer ca ori nu vor fi reglate corect, ori nu vor fi reglate deloc; mare lucru daca nu va fi afectat si modul traditional de fine-tune cu alte obiective decat cele Nikon!).

Inclin sa cred ca abia acum intelegem si de ce Nikon a majorat preturile obiectivelor (a fost EU, urmeaza Japonia si prin toamna, dupa olimpiada, probabil ca si SUA) ...

Cu fiecare aparat nou lansat de Nikon se renunta la ceva din compatibilitatea back cu vechile obiective, tocmai pentru a face loc noilor obiective ce vor fi lansate. Se poate spune ca lansarea D5/D500/SB5000 e chiar un moment de cotitura pentru Nikon.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D500

Mesajde CosminD » Vin Ian 29, 2016 5:58 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Necazul insa va apare probabil la salvarea setarii, care e legata de baza de obiective carora Nikon le corecteaza distorsiunile in aparat si care contine numai obiective Nikkor; ori mecanismul va fi pacalit (probabil ca un firmware nou va rezolva si aceasta problema ;) daca Nikon nu a luat-o deja in calcul) si unui Tamron 70-200 setarea va fi memorata ca un Nikon 70-200, ori nu se va putea memora setarea si va trebui facut reglajul fin in mod traditional. Ceva imi spune ca functia va fi bestiala cu obiective Nikon, dar "curioasa" cu cele third-party (prin curios ma refer ca ori nu vor fi reglate corect, ori nu vor fi reglate deloc; mare lucru daca nu va fi afectat si modul traditional de fine-tune cu alte obiective decat cele Nikon!).

Daca obiectivele third party nu vor mai merge cum trebuie pe noile body-uri = viitor proprietar de Canon :x

Bogdan Dulgheru scrie:Inclin sa cred ca abia acum intelegem si de ce Nikon a majorat preturile obiectivelor (a fost EU, urmeaza Japonia si prin toamna, dupa olimpiada, probabil ca si SUA) ...

Pai au majorat preturile de nesimtiti ce sunt! M-ar mira sa aiba ei nu stiu ce costuri marite de productie, fiidca n-am auzit de vreo majorare a salariilor sau a materiei prime cu 30% ! Iar obiectivele sunt aceleasi, nu au scos vreun model nou, precum tot scot cei de la Canon de la o vreme incoace .Iar daca vor ca Nikon sa devina vreun luxury brand , precum Rolex la ceasuri parerea mea este ca-i paste falimentul . Pana acum obiectivele Canon erau ceva mai scumpe decat cele Nikon, dar macar erau mai bune ! Plus ca ei scot numai modele care sa fie intr-adevar "the best in category" , adica peste cele third party sau peste cele ale altor firme concurente (ex clar: 35 1.4 II , 100-400 L II, 11-24 L , iar anul acesta urmeaza un nou 16-35 2.8 III , posibil 70-200 si altele) . Sa fie obiectivele Nikon si mai scumpe si mai slabe mi se pare inadmisibil. Daca Canon or sa scoata noile body-uri la nivelul noilor Nikon , atunci clar bye-bye Nikon !
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: D500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 30, 2016 12:49 am

CosminD scrie:... Daca Canon or sa scoata noile body-uri la nivelul noilor Nikon , atunci clar bye-bye Nikon !


Pai cam asa pare ca se va intampla cu noul 1Dx: similar cu D5-ul.
Pot insa sa fac pariu ca si Canon va urma trendul Nikon de majorare a pretului in ce priveste obiectivele; ca o vor face gradat sau brusc ... vom vedea. Se pare ca Nikon ar fi informat reprezentantele cu mult inainte de anuntul oficial asa ca e posibil ca si Canon sa procedeze la fel, dar sa tina secretul mai bine ascuns ...

E foarte posibil ca o cerere mare si brusca de obiective third-party sa le dauneze chiar lor; orice volum (mai) mare de productie, produce si volum (mai) mare de produse neconforme pe linga liste mai lungi de asteptare ...

Cum variabilele sunt foarte multe, e greu de anticipat intreg cadrul, asa ca cel mai bine ar fi sa ne vedem de ale noastre; oricum clientii nu influenteaza prea mult firmele mari.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D500

Mesajde CosminD » Joi Mar 10, 2016 2:20 pm

nu am avut unde sa postez, fiindca nu exista topic pentru D5 , asa ca pun aici un mic review cu niste mostre high iso la D5 si o comparatie cu D4S si D750 https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=zh-TW&u=http://article.dcview.com/newreadarticle.php%3Ftype%3D1%26id%3D12744&prev=search . Se pare ca la iso 25k-51k aparatul merge brici si e maxim utilizabil pentru gustul meu pana la iso 200k (chiar 400k pentru unii) ;) Ar parea la prima vedere ca este mai bun decat D4S cu o treapta si jumatate si decat D750 cu vreo 2 si jumatate. Asteptam si o comparatie de iso la D500 cu principalii concurenti , cat si cu D7200 (chiar sunt f curios) :mrgreen:
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: D500

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 10, 2016 2:44 pm

Foarte nasol e ca sunt procesate direct din aparat, iara prelucrarez zgomotului e destul de agresiva.
Sincer sunt o leaca dezamagit, ma asteptam ca D5-ul sa scoata zgomotul de iso 3200 care il scot eu cu 750 la 1600.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D500

Mesajde CosminD » Vin Apr 15, 2016 6:50 pm

niste prime high iso samples cu D500 la full rezolution :) http://www.dpreview.com/forums/post/57606637 . Se pare ca pozele sunt brici pana-n iso 3200 si maxim pt gustul meu as merge pana la 25k la nevoie (unii poate ar folosii chiar si 51k.., insa mai mult de atat nici nu trebuiau sa puna in meniu parerea mea, dar trebuie sa se mai laude si ei cu ceva... Si la D5 scrie lumea pe forumuri ca ei merg lejer la 51k cu ele, chiar la 100k pare a fii decent, dar ei au pus 3 milioane ! Lol. ) Destul de bine pt un DX,nu ? ;) Se pare ca ii da praf in ochi lui D7200(pe care il detin) si e destul de comparabil cu D600 si D810 (pe care le-am detinut) , ba parca chiar pare o idee mai bun ...

si inca un mic preview aici http://www.hardwarezone.com.sg/feature-first-looks-nikon-d500-and-peek-nikon-d5
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: D500

Mesajde mumus » Sâm Apr 16, 2016 7:59 am

Chiar si la 6400 pare ok.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: D500

Mesajde CosminD » Dum Apr 24, 2016 9:36 am

iso test 1d x II vs D5 http://www.focus-numerique.com/test-2918/reflex-canon-1d-mark-ii-bruit-electronique-12.html . Ambele stau excelent la iso 12800 , iar de la 25600 Nikon-ul incepe sa se detaseze clar (la iso mare pare ca este cu cel putin 1 stop mai bun) . PS: daca era dupa mine puneam limita maxima la aparate: la canon nativ iso 25,6k si extensibil pana la 102,4k , iar la Nikon nativ 51,2k si extensibil pana la 204,8k . Adica hai sa punem si noi niste valori UTILIZABILE , nu sa batem campii si iso n milioane !

PS: si o mica comparatie D7200 vs D500 http://www.fredmiranda.com/forum/topic/1425857 , parca aveam mai multe asteptari de la D500 la capitolul iso ...
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: villagetunic şi 20 vizitatori