Acum este Vin Mar 29, 2024 2:28 am

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi pentru botez

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Sfaturi pentru botez

Mesajde sw33t_boy_91 » Vin Feb 26, 2016 8:07 am

Buna ziua, de curand un prieten m-a rugat sa-l ajut cu pozele pentru botezul fiului. Eu pana acum m-am ocupat mai mult de fotografia de studio, evenimente putin spre deloc(o nunta la baptisti). Ca aparatura am D7200, 24-70 f2.8G,70-200 Vr 2 f2.8, 85 f1.8 G,105 f2.8 G si 3 blituri (sb 910, sb 700 si nissin di622)+carduri de memori, si baterie principala+rezerva pentru aparat si blitzuri. Eu din cate m-am documentat, am vazut ca nu prea ar fi recomandat blitzul in interiorul bisericii, asa ca ma gandeam sa merg in principiu pe 24-70, modul A( in mare) si pe iso 3200-6400 max ca sa captez cat mai mult din lumina naturala si sa pastrez originalitatea momentului(zgomotul mai poate fi scos, cat de cat, din prelucrare).Ce sfaturi aditionale aveti pentru mine?Multumesc! :D
sw33t_boy_91
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 11, 2015 9:53 am

Re: Sfaturi pentru botez

Mesajde moaartea » Vin Feb 26, 2016 12:00 pm

botezul este mult mai greu de fotografiat decat o nunta, pt ca la botez totul se intampla repede, nu ai loc sa te misti, copilul fiind mic, preotul si nasa/nasul peste el, e dificil sa iti gasesti un unghi bun, ca sa nu mai vb ca sunt 5 locuri unde se desfasoara totul(la nunta e un singur loc unde stau mirii, deci o singura lumina constanta pe ei si al 2-lea cand le scoate coronitele) pe cand la botez ai in general langa intrarea bisericii unde citeste rugagiunea la mama si eventual nasa, tot cam pe acolo ai prima jumatate de shujba, dupa care nasii cu copilul avanseaza in general pana la jumatea bisericii langa cristelnita si masa preotului, apoi ai masa unde se dezbraca copilul, si cristelnita unde baga copilul in apa, si apoi langa altar unde il impartaseste....deci 5 zone cu lumina diferite, 5 zone cu setari diferite...

legat de blitz, eu te-as sfatui ca atunci cand il baga in apa sa iti pui blitz, fie bounce pe aparat fie extern cu triggere, eu sugerez asta pt ca atunci cand baga copilul in apa preotul blocheaza majoritatea luminii, sii expunerea ta o sa fie cam cu 2 trepte sub ce este cand fotografiezi cristelnita fara preot langa ea. in cel mai bun caz scade doar cu o treapta, in cel mai rau caz cu 3 trepte...(asta daca prinzi in fotografie doar cristelnita cu copilul in ea cand preotul il boteaza, si eventual prinzi si preotul in acea poza, daca prinzi larg adica si masa preotului si mai multe persoane in poza atunci nu mai scade lumina...dar presupun ca o sa vrei si un prim plan cu copilul in apa), de asemenea cand il impartaseste sa fi atent ca e posibil sa iti scada lumina destul de mult cand vine preotul sa ii dea impartasania...poate ca sa fi sigur ai putea si atunci sa tragi cu blitz...

de asemenea cand dezbraca copilul(majoritatea preotilor in mirung pe copil si ii taie parul atunci cand copilul e pe masa, unii cand il tin nasii in brate), daca vrei sa faci poze pe acea masa, in general iti ies mai bune cu blitz....pt ca in general acea masa e langa perete, roaga-te sa nu fie si un geam deasupra acelei mese,dacae un geam deasupra mesei o sa trebuiasca sa pui blitz, diferenta de lumina fiind f mare preotul o sa fie supraexpus si o sa fie alb si copilul negru fiind in umbra(asta cand il mirunge, si ii taie parul)

ca si optici, 105-ul nu prea ai ce sa faci cu el in biserica, 70-200 e bun pt reactii si altele, eu il folosesc, dar daca nu sti slujba s-ar putea sa nu sti cand sa schimbi obiectivul pe altceva si sa pierzi ceva ce poate e important....eu te-as sfatui ca daca e primul sau printre primele botezuri la care te duci sa il folosesti cat mai putin pana cand vei sti cand ai timp sa te joci cu el sau cand nu ai timp...85-ul e fantastic in lumina putina, ala te-as sfaturi sa il folosesti ca sa surprinzi ambientalul,reactii,etc...85-ul e ob care eu il folosesc cel mai mult in biserica la botez(asta e stilul meu)....iar 24-70 majoritatea timpului cred ca o sa il ai pe aparat ca e f versatil si cand nu sti ce se va intampla cu 85-ul nu sti unde trebuie sa stai, cat de departe de copil ca sa ai incadrarea optima, sa fi suficient de depatye ca poata focaliza si suficient de aproape ca sa vezi ce se intampla...

ca si lumina in biseroca...in general cam cele mai luminate biserici ai iso 3200 f2.8 1/160 si daca ai ghinionul sa dai peste una care e slab luminata sa nu te sperii daca o sa ai iso 12.000 f1.8 1/160 daca vrei sa tragi doar ambiental. deci sunt mai slab luminate decat la nunta,asta pt ca la nunta mirii stau mai in fata bisericii unde e mai multa lumina, exeptie daca bate soarele direct prin geamurile bisericii, dar atunci o sa ai diferente mari de expunere incat iti ve fi dorit ca sa soarele ala sa intre in nori sau ceva...


cat despre faptul ca nu e recomandat blitul in biserica...eu sunt de parere opusa..e foarte recomandat...normal ca sunt biserici unde ai lumina buna, lumina cat de cat constanta(fara mari variatii de expunere), dar astea sunt mai mult exeptia....poate ca iti iese mai bine fara blitz in biserica in multe cazuri, si fotografiile sunt mai interesante, DAR ASTA DOAR DACA STI CE FACI, daca nu sti slujba si nu sti unde trebuie sa stai la un anumit moment ca sa surprinzi o reactie, sau ceva interesant, sau nu sti unde sa stai ca sa nu ai asa mare diferenta de expunere in poza ta, sau...etc... atunci e mai bine cu blitz, bounce de pe un perete cel mai probabil, ca daca incerci de pe tavan e sa iti dea putere f mare si direaza mult pana se incarca

eu personal la botez tot timpul imi iau cu mine 3 sau 4 blituri cu triggere, aproape la toate botezurile le folosesc, macar cand baga copilul in apa si cand il impartaseste, in rest in functie de lumina aleg daca sa le folosesc sau nu...daca e lumina buna atunci nu le folosesc, daca lumina e proasta(adica sau e fff putina lumina, sau sunt diferente uriase de expunere, gen raza de soare care vine prin geam si lumineaza masa preotului sau mai rau pe nasi si bebe..) in aceste cazuri majoritatea trag cu blitz

ce am spus eu mai sus sunt valabile daca botezul e ortodox, si este o medie din cele peste 150 botezuri la care am participat
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfaturi pentru botez

Mesajde sw33t_boy_91 » Vin Feb 26, 2016 12:54 pm

Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!85-ul e foarte bun doar ca eu avand crop, se transforma intr-un tele mai mult, deci doar daca as avea spatiu si o pozitionare buna. Am si triggere pentru blituri, dar v-a lasat sa amplasati atat de multe? o sa ma duc si eu zilele astea la biserica sa vad cam care ar fi conditiile de iluminat si eventual daca ma lasa sau nu cu blitz. Va multumesc inca o data!
sw33t_boy_91
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 11, 2015 9:53 am

Re: Sfaturi pentru botez

Mesajde moaartea » Vin Feb 26, 2016 4:34 pm

da...am citit ca ai 7200 la inceput, apoi am spus la obiective ca si cum ar fi puse pe ff.....oricum intr-un fel e chiar mai bine...ca poti sa il folosesti la cateva portrete sau instantanee prin biserica dar 24-70 va fi de baza....

lagat daca te lasa sau nu sa folosesti blituri si sa le pui...nimeni nu are problema cu tine...nu am intalnit caz care sa imi spuna ca nu pot folosii blituri....

la botez, eu (din lene,evident) nu imi mai iau stative cu mine....pun cele 3-4 blituri prin biserica pe unde pot...pe marginea la geamuri, pe masa de la intrare unde se vand lumanari si icoane si altele, pe vreun dulap, sau chiar si pe marginea la strane(daca e loc suficient si nu risc sa cada blitul de acolo)...nici macar baza blitului(am uitat cum se numesste, ala care ti-l da cand cumperi blitul si iti pozitioneaza blitul sa stea vertical)...eu las bliturile orixontale, pozitionat sa imi dea flashul spre tavan, dau zoom la ele pe la 70mm cateodata mai putin daca il pun mai sus pe vreun dulap/magrine de geam, si cateodata pana la 200mm daca il pun pe masa cu lumanari. mai pun cateodata si un snoot ca sa nu ajunga blitul pe lume, sa nu para ca e blitz....deci dau bounce cu 3-4 blituri din tavanul bisericii(la unele biserici nu prefer tavanul ca e prea inalt,prefer un zid) si pana ajunge lumina inapoi pe persoane, daca pozitionarea e ok, in multe cazuri pare ca e lumina naturala, nu pare ca e blitz in multe cazuri....iar balansul de alb il pot modifica in post
ca si putere, eu folosesc bliturile la 1/8-1/16 si in cazuri mai rare ajung la 1/4 sau chiar 1/4 + 0.7(eu nu trec de aceasta putere la blitz, pt ca vreau timpul de reciclare sa fie mic) ... iar setarile sunt iso 3200 f2.8 1/160.....normal ca daca as folosi bliturile pe niste trepiede de lumini si as da bounce corect atunci as putea folosii poate si un iso mai mic, dar eu prefer aceste setari in general pt ca an cu mine mai putine lucruri de carat, le strang/asez mai repede, iar la iso 3200 f2.8 surprind suficient de multa lumina ambientala, daca nu eu prefer sa scad puterea la blituri si sa urc iso(pe ff pot sa urc linistit la iso 6400, chiar si mai mult, dar incerc pe cat posibil sa ma limitez la iso 4000 sau 5000 max ca sa am calitate cat mai buna)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfaturi pentru botez

Mesajde gabyte00 » Vin Feb 26, 2016 8:00 pm

În general și eu sunt de acord cu ce spune moartea, dar ce spune el este pentru avansați, el a experimentat îndelung și a ajuns la schema ăsta de lumini/setări ceea ce nu e cazul tau. Eu folosesc doua blituri pe stative și al treilea pe cameră. Un stativ lângă cazan și unul lângă masa de schimbat copilul. Dar încă o data astea sunt lucruri pentru experimentați.
Sfatul meu pentru tine ca sa riști cât mai puțin sa strici botezul oamenilor este sa pui 24-70 și blitul pe aparat orientat în fata ( da în fata nu în bounce ca nu ai din ce) iso 3200 expunere 1/160 f 2.8 și gata. În felul ăsta ai timp sa fii atent la ce se întâmplă și sa nu pierzi momente. Dacă stai sa te gândești la setări, blituri bounce uri și altele o sa pierzi tot botezul.
Ca sa înveți cât de cât ce se întâmplă la un botez ai putea sa te duci mai devreme și sa mai vei măcar unul înainte.
Spor!

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Sfaturi pentru botez

Mesajde sw33t_boy_91 » Lun Feb 29, 2016 1:18 pm

Multumesc frumos pentru sfaturi, o sa incerc ambele metode , dar in principiu o sa merg pe ultimul sfat dat de gabyte00, pentru ca nu vreau sa ratez niciun moment important. O sa pun dupa cateva cadre aici. Multumesc inca o data!
sw33t_boy_91
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 11, 2015 9:53 am

Re: Sfaturi pentru botez

Mesajde Mira23 » Mie Ian 03, 2024 5:46 am

Planificarea unui botez este un eveniment semnificativ care celebrează o piatră de hotar religioasă sau spirituală

minecraftle
Mira23
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 03, 2024 5:11 am


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori