Acum este Dum Mai 05, 2024 6:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme si rezolvari - D5000,D90 [si nu numai]

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Probleme si rezolvari - D5000,D90 [si nu numai]

Mesajde Yooo » Dum Dec 06, 2009 9:36 pm

Salutare tuturor nikonistilor si nu numai.

Sunt proaspat poseseor de NIKON D500 si de cont pe acest forum. :D .
Am avut inainte un CANON SX100 IS pe care m-am antrenat cat de cat pana am zis ca acum (fiind si luna cadourilor) ar fi momentul sa trec la un DSLR si mi-am facut cadou acest aparat.
As fi vrut un D90 dar bugetul n-a permis ai am facut "comporomis" . In calcul am mai luat si CANON 1000D dar hotararea s-a stabilit la D5000. Sper in timp sa se dovedeasca ca fiind hotararea buna.Cam atat cu introducerea......

Ca sa n-o mai lungesc am sa trec direct la subiect.
Am zis sa scriem aici problemele pe care le intampinam cu aparatele noastre D300/90/5000/3000/60/40 etc (noi astia mai amatori,si nu numai) in ideea de a gasi o rezolvare de la cei cu experienta inainte de a arunca aparatele pe geam :P.


Si incep yo prin a spune ca de cand il am am tras vreo 300 de cadre in cat mai multe moduri posibile.Indor/outdor, auto,scene, P,S,A...etc.In toate pozele am observat o lipsa de "sharpness".Personal as scot poze ceva mai "sharp".Pe dpreview scrie urmatoarea chestiune:

"If the sharpening differences between the Nikon and the Canon seemed dramatic, then you might want to sit down before comparing the Nikon's output to the Olympus E-620. Much like the D60, Olympus has gone for a fairly aggressively sharpened, bright color response that will make it easy to get punchy prints from. The Nikon defaults are a much more muted, naturalistic affair. Both can of course be tweaked to resemble the other."

Deci: Conform celor scrise mai sus, cum fac acest "tweak" pentru a scoate pozele ceva mai "sharp"?Presupun ca acest "tweak" se face din setari....dar...unde si la ce sa umblu ca sa reusesc asta?
Ultima oară modificat de Yooo pe Dum Ian 17, 2010 11:56 am, modificat de 3 ori în total.
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: D5000 mai "sharp"

Mesajde Yooo » Lun Dec 07, 2009 1:27 pm

Ah.
Am gasit ce ma interesa.

"Let's start with Picture Controls, which has been on Nikon SLRs for a while now. The camera has six preset Controls (standard, neutral, vivid, monochrome, portrait, landscape), and you can customize them to your heart's content. The following properties can be adjusted in a Picture Control:

* Sharpening (Auto, 0 to 9)
* Contrast (Auto, -3 to +3) - not available when Active D-Lighting is on
* Brightness (-1 to +1) - not available when Active D-Lighting is on
* Saturation (Auto, -3 to +3)
* Hue (-3 to +3)
* Filter effects (Off, yellow, orange, red, green) - only for monochrome controls
* Toning (Black & white, sepia, cyanotype, red, yellow, green, blue green, blue, purple blue, red purple) - only for monochrome"
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: D5000 mai "sharp"

Mesajde sorinsava » Lun Dec 07, 2009 1:42 pm

Da, Canon are default un nivel mare de sharpening care e confundat des cu calitatea imaginii. Daca te uiti atent in jurul marginilor de pe un fundal colorat constant (spre ex textul de pe eticheta alba a pozelor de test de pe imaging-resource dau dpreview) vezi un halou, o muchie aditionala intre text si fundal, urmare a efectului de sharpen.

Tu daca vrei mai mult sharpness ca default iti modifici un Picture Control sau doar nivelul de sharpening din camera, depinde ce model ai. La ISO mare poti sa-l lasi default pt ca mult sharpening strica la noise. La d5000 nu stiu exact dar la mai multe modele Nikon am obs. ca poti sa maresti valoarea default destul de mult fara sa vezi "stricaciuni". Fa o poza raw si modifica valoarea cum iti place apoi il setezi sa ramina asa din aparat.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: D5000 mai "sharp"

Mesajde Yooo » Lun Dec 07, 2009 3:55 pm

Ah. Ms de raspuns. Bun sfatul asta : "Fa o poza raw si modifica valoarea cum iti place apoi il setezi sa ramina asa din aparat" :)
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: Topic D5000 (probleme si rezovlari)

Mesajde Yooo » Joi Dec 10, 2009 6:45 pm

Acum revin cu alta intrebare.
De ce in toate modurile cu exceptia modului macro setarea ISO-ului nu ramane fixa?Aadica:
De exemplu in modul P setez ISO200, fac poza apoi la informatiile despre cum a fost facuta poza imi apra ISO400 scris cu rosu. Am pus si ISO Lo 0.3 mi-a aparut ISO200; am pus ISO 250 mi-a apratu ISO 200.
Apoi am trecut pe M. Am pus ISO250 mi-a aparut ISO200.Cand am pus ISO400 mi-a aparut ISO 400 scris cu alb.Am pus ISO 600 mi-a aparut ISO400.
Deci....de ce se intampla asa? Care ar fi explicatia?
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: Probleme si rezolvari - D5000 [si nu numai]

Mesajde sorinsava » Joi Dec 10, 2009 7:16 pm

E Auto-ISO activ.
Vezi si tu in manual ce si cum.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme si rezolvari - D5000 [si nu numai]

Mesajde Yooo » Joi Dec 10, 2009 7:25 pm

Adica sa inteleg ca desi yo setez cu mana mea ISO la o valoare, prin alta parte, prin setari presupun este ceva bifat care imi seteaza ISO-ul la ce valoare vrea aparatul indiferent de valoarea pusa de mine?....si daca e asa?..de ce asa?nu este aiurea?

Ma rog.Am rascolit prin aparat si am gasit cica de ce ar fi asa.S-ar ajusta automat cand nu se poate realiza o expunere corespunzatoare ISO-ului.I-am dat OFF.
Setarea se gaseste la "shooting menu - ISO sensitivity settings-OFF
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: Probleme si rezolvari - D5000 [si nu numai]

Mesajde sorin.chiru » Vin Dec 11, 2009 12:25 am

Ai gasit ce cautai. Este vorba, cum ai si descoperit, dealtfel, despre Shooting Menu/ISO sensitivity settings/ISO sensitivity auto control pe care poti sa il pui OFF daca vrei ca valoarea aleasa de tine pentru ISO sa nu se schimbe decat prin interventia ta manuala sau ON daca vrei sa lasi aparatul sa judece in locul tau si sa faca fotografia cu valoarea ISO pe care o considera adecvata in functie de conditiile in care fotografiezi.

Eu nu neglijez aceasta optiune. Poate fi utila, de exemplu, atunci cand faci multe fotografii intr-un timp scurt, in mediu indoor, intr-o camera in care, schimbandu-ti pozitia din care cadrezi, se schimba fara voia ta si luminozitatea de care se bucura subiectul fotografiilor tale. In acest caz, setarea functiei ISO sensitivity auto control pe ON te poate scuti de "povara" de a judeca tu valoarea corecta a ISO (oricum raman destui parametri cu ale caror valori sa iti bati capul :D ).

Dar asta nu te lasa complet "pe din afara", rolul tau de fotograf este in continuare destul de important, intrucat esti invitat sa fixezi o limita superioara pana la care ii dai voie aparatului sa ajusteze valoarea ISO atunci cand crede el de cuviinta (eu de obicei o fixez la 1600), precum si o valoare minima a vitezei de declansare pe care aparatul sa o ia ca reper, in modurile P si A, pentru a decide daca este cazul sa ajusteze valoarea ISO (daca, de exemplu alegi ca reper viteza de 1/30 s, atunci aparatul stie ca tu ii dai voie sa creasca valoarea ISO numai atunci cand viteza de declansare necesara pentru o expunere optima este mai mica decat valoarea-reper, adica 1/30 s) ...Sper ca nu am gresit nimic in explicatia mea...Mai bine mai verifica si tu in menu-ul aparatului cu ajutorul butonului "?".

Succes!
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Probleme si rezolvari - D5000 [si nu numai]

Mesajde Yooo » Vin Dec 11, 2009 3:05 pm

Explicatia nu este nici pe departe gresita. Este perfecta!
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: Probleme si rezolvari - D5000 [si nu numai]

Mesajde balki » Dum Dec 27, 2009 10:38 pm

(REZOLVAT)


salutare. proaspat detinator de D5000.
Intrebare:
cum fac sa-mi numeroteze pozele in continuare dupa ce dau "erase all"(nu format)cardului?
dupa fiecare golire a cardului mi le ia cu DSC_0001...as vrea sa tina minte si sa continue numaratoarea, sa stiu si eu cate poze am facut cu aparatul.

multumesc.
balki
 
Mesaje: 41
Membru din: Dum Dec 27, 2009 10:27 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori