Acum este Joi Mar 28, 2024 4:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfaturi legate de primul DSLR / primele obiective

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Sfaturi legate de primul DSLR / primele obiective

Mesajde sam10 » Joi Mar 24, 2016 9:34 pm

Salutare,

Topicul e dedicat incepatorilor care vor un DSLR si nu stiu incotro sa apuce. Eu sunt fotograf amator, am peste 30 de ani, am avut mai multe aparate, imi place sa fotografiez, lucrez ca grafician (deci cochetez oarecum cu domeniul) dar nu am facut niciodata fotografie 'pe bune'. In ianuarie 2016 am achizitionat un DSLR de generatie mai noua si recunosc ca desi m-am documentat inainte, eram intr-o ceata totala.

Asadar am sa va impartasesc din experientele mele, poate va ajuta sa nu faceti aceleasi greseli, sau cel putin sa fiti constienti de ele.

1. Am cumparat un kit Nikon D5300 + 18-55 VR II, NOU. Asta a fost bugetul alocat, n-am vrut sa ma intind mai mult. S-a dovedit a fi o alegere gresita pentru ca obiectivul e mult spus mediocru (la fel cum ar fi fost si 55-200, care e iarasi de evitat). 18-55 l-am vandut in prima luna (deci puteam sa cumpar doar body-ul la pret mai mic). Legat de aparat, imi pare rau ca nu am luat un D7100 sau chiar D7200, dar nu e o alegere gresita pentru un incepator. Numele complet al obiectivului din kit este: Nikon 18-55mm f/3.5-5.6G VR II AF-S DX

2. Am vrut ca body-ul sa fie NOU, insa ulterior am vazut ca la aproximativ acelasi pret puteam gasi ceva second superior (D7100) in stare buna/foarte buna, putine cadre, unele chiar cu garantie. Evident ca mi-a parut un pic rau ca m-am grabit.

3. La 1-2 luni dupa ce am luat kit-ul D5300 (la reducere), preturile din magazine au scazut la acelasi aparat cu aproximativ 500 ron. Asta nu aveam de unde sa stiu, aici e loterie daca nu lucrezi in bransa.

CONCLUZIA 1: Documentati-va, studiati piata si hotarati-va ce vreti inainte sa scoateti banul!

4. Am vandut 18-55 si iarasi eram in ceata, de data asta legat de obiective. M-am hotarat insa sa risc putin si sa incerc obiective second-hand. Am luat asadar un 18-105 si diferentele au fost vizibile. La focala de 55 (adica maxima lui 18-55), 18-105 e net superior, nu mi-a parut rau, dar tot nu era suficient. Nume complet: Nikon AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

5. Voiam neaparat un tele (obiectiv cu 'zoom' mare) dar nu ma induram sa dau atatia bani pe 18-300 (care de fapt e tot un all-around, adica un obiectiv bun la toate). Am luat un 70-300 VR II second, pastrand si 18-105. Sunt relativ multumit de ambele raportat la pretul platit, dar am aceeasi problema cu focala si la 70-300. Daca vrei sa mergi la siguranta/calitate, nu e indicat sa depasesti 200mm. Focala intre 200 si 300 nu e deloc 'safe'. Iar un 70-200 2.8G sau 4G costa, deci ma limitez deocamdata la: Nikon AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED

6. Toate bune si frumoase, doar ca obiectivele de mai sus nu prea fac fata in conditii de lumina scazuta. S-a impus deci nevoia unui obiectiv mai 'luminos'. Si am gasit un 50mm 1.8G. Excelent, raport calitate/pret optim (mai ales achizitionat second). Atentie insa, e un obiectiv cu focala fixa care nu e recomandat pentru spatii inchise/incaperi mici in care nu va puteti departa prea mult de subiect! Nume complet: Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G

OK, am rezolvat momentan problema all-around/tele/fix dar niciunul nu e capabil de macro. 18-105 si 50mm au distanta minima de focum in jur de 50cm iar 70-300 in jur de 1.5m.

7. S-a impus asadar un obiectiv pentru macro, asa ca am ales un 40mm 2.8G, tot second-hand. Atentie ce cautati, Nikon si-a botezat obiectivele macro cu numele de 'micro'. Bunicel obiectivul, n-am mare lucru sa-i reprosez raportat la nevoile actuale. Nume complet: Nikon AF-S DX Micro-NIKKOR 40mm f/2.8G

Atentie, daca achizionati obiective second-hand aveti grija:

- Sa nu fie zgariate pe lentile
- Sa le probati, sa focalizeze, sa faca toate functiile
- Sa nu aiba praf in interior
- Sa nu aiba urme pe suruburi (ca si cand ar fi fost desfacute/reparate)
- Sa aiba cat mai putine semne de uzura fizica (un obiectiv folosit intensiv e de obicei de evitat)
- Cursa inelelor sa fie lina, sa nu 'agate' si sa nu fie nici prea usor de rotit. In cazul teleobiectivelor sa nu le 'pice' capul daca sunt tinute pe orizontala/verticala
- Sa aiba ambele capace (fata/spate)
- Sa aiba preferabil acte de provenienta, ambalaj, accesorii, orice care denota ca nu au fost furate

CONCLUZIA 2: Cu putin timp pierdut si rabdare puteti gasi obiective/aparate second-hand bune, nu trebuie sa va feriti de ele. Obligatoriu probate cu atentie!

Toate cele prezentate mai sus sunt experientele mele (fotograf amator) si trebuie tratate ca atare. Mie insa mi-ar fi placut sa gasesc o postare de genul asta, de asta am si facut-o :)

Evident discutia poate fi mult mai lunga, dar ma voi opri aici. Daca sunteti la inceput si aveti intrebari, voi incerca sa va raspund in limita cunostintelor acumulate. Desi sunt convins ca sunt aici fotografi profesionisti mult mai pregatiti pentru asta :)

Atasez si o poza (facuta cu telefonul) la echipamentul meu actual, care consider ca e mai mult decat suficient pentru un incepator/amator/fotograf care nu traieste din asta.

Ultima oară modificat de sam10 pe Joi Mar 24, 2016 10:14 pm, modificat de 9 ori în total.
sam10
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 26, 2016 1:19 am

Re: Sfaturi legate de primul DSLR / primele obiective

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 24, 2016 9:41 pm

Foarte bun articol, insa daca prinzi o oferta second handul nu prea merita.
50mm a fost circa 700 lei sh, baietzashii il dadeau pe la 600, pentru 100 eu nu m-as risca sincer.
Sunt foarte multe goange care pot exista daca nu esti atent.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi legate de primul DSLR / primele obiective

Mesajde sam10 » Joi Mar 24, 2016 10:23 pm

@Plesoianu Marius:

Nu vreau sa intru in niciun fel de polemica, cu atat mai mult legata de preturi. Daca experienta descrisa mai sus ajuta pe cineva bine, daca nu, la fel de bine.

Unele magazine de profil au grafice de preturi, exista si comparatoare de preturi, pe site-urile de anunturi se pot sorta preturile crescator, cu un pic de rabdare si discernamant se pot face alegeri corecte. E drept ca exista si indivizi care cer preturi mai mari decat in magazin, dar asta e problema lor si a celor care cumpara...

Si inca ceva, degeaba iei de repet pretul de BF 2014 daca tu ai nevoie de obiectiv acum, cu atat mai mult cu cat obiectivele Nikon s-au cam scumpit in ultima vreme. Trist, dar adevarat! Ca o opinie personala sper sa-si revizuiasca atitudinea, altfel stiu destui care au trecut la firma aia care incepe cu 'C' si se termina cu 'N' din cauza asta :)
sam10
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 26, 2016 1:19 am

Re: Sfaturi legate de primul DSLR / primele obiective

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 24, 2016 10:47 pm

Bos, 50mm a fost 725 lei la oferta ceea ce mi se pare un pret foarte corect, obiectivul este de-a dreptul fabulos.
Ce e drept multe s-au scumpit, eu am reusit sa imi iau azi un 24mm 1.8G la 2860 lei de la yellowstore, intr-adevar o oferta de nerefuzat.
Din pacate la obiective precum 24-70 sau 70-200 pretul a sarit in aer, dar eu ca incepator sunt super multumit de distanta focala care mi-o da 24-ul.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi legate de primul DSLR / primele obiective

Mesajde sam10 » Joi Mar 24, 2016 11:30 pm

Personal n-am nici timp si nici chef sa vanez oferte. Iar experienta mi-a dovedit ca poti gasi obiective second la preturi mai bune decat cel mai bun pret de magazin. Si repet, daca ai un minim de skill-uri tehnice si un minim de experienta in a citi oamenii, e putin probabil sa-ti iei teapa. Dar asta e numai parerea mea... Ah, ca pentru 100 ron nu merita sa risti si sa nu-l iei nou cu garantie, corect!
sam10
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Ian 26, 2016 1:19 am

Mesajde Ada.Gia » Sâm Mar 26, 2016 11:53 pm

salut! as avea o curiozitate referitoare la achizitionarea unui dslr: ce-ar fi mai avantajos? un D90 cu un obiectiv de 50 mm si unul de 18-105 mm sau un D3300 cu kitul de 18-55? :?:
Ada.Gia
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 26, 2016 11:42 pm

Re: Sfaturi legate de primul DSLR / primele obiective

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Mar 27, 2016 12:50 am

Evident ca D3300-ele, mai ales daca il iei nou.
O comparatie intre cele doua modele gasesti aici: http://snapsort.com/compare/Nikon-D3300-vs-Nikon_D90
Acum depinde si in ce bani e fiecare.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesajde ikraft » Dum Mar 27, 2016 7:09 am

Ada.Gia scrie:salut! as avea o curiozitate referitoare la achizitionarea unui dslr: ce-ar fi mai avantajos? un D90 cu un obiectiv de 50 mm si unul de 18-105 mm sau un D3300 cu kitul de 18-55? :?:


iti recomand D90+ cele 2 obiective. D90 are motor de autofocus si accepta obiective fara, ca de ex 50mm f1.8D. D90 a fost un model de success. Chiar si D80. Filmarea la D90 nu e cine stie ce, sa nu il cumperi daca vrei sa faci video. Dar pt fotografie, e f bun.
Iar mai incolo, poti trece si la un D7k.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Re:

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mar 27, 2016 7:47 am

ikraft scrie:... Filmarea la D90 nu e cine stie ce, sa nu il cumperi daca vrei sa faci video. ...


Din cate imi aduc eu aminte, D90 a fost primul DSLR care a oferit functia de filmare la data aparitiei lui (urmat de D300s la putin timp si de Canon iar la putin timp ... dupa) si trebuie avut in vedere si acest fapt; comparata rezolutia de 1290x960 cu full HD e o mica diferenta, dar nu asa de mare si de multe ori chiar avantajoasa daca ne referim la resursele necesare.

In mod cert insa, comparatia D90 vs. D3300 ii da castig de cauza D90-ului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ada.Gia » Dum Mar 27, 2016 12:39 pm

o alta optiune ar fi un D5100 cu un obiectiv de 18-105... care spre deosebire de D90 are o rezolutie putin mai maricica si un ISO mai mare. ar fi asta un avantaj ? multumesc pt raspunsuri ;)
Ada.Gia
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 26, 2016 11:42 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori

cron