Acum este Vin Apr 19, 2024 9:18 am

Articole Nikonisti.ro

diferente raw/jpeg

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

diferente raw/jpeg

Mesajde ciupsshar » Lun Mai 02, 2016 3:30 pm

Salutare. Este prima mea postare pe acest forum si tin sa ma cataloghez oarecum incepator in ale fotografiei, desi am avut cativa ani doua bridge-uri de la Fuji care mi-au permis sa ma joc oarecum cu setarile manuale, obtinind zic eu si fotografii de o calitate buna, deci stiu in mare parte notiunile tehnice ale unei camere digitale. De curand am hotarat sa evoluez nitel, trecand treptat la nivelul DSLR si am achizitionat un Nikon D90 (sh), camera pe care o folosesc strict pentru fotografie in familie si diferite ocazii care includ familia si persoanele apropiate. Am citit manualul camerei, am incercat sa deslusesc cat mai bine setarile si am cautat cat mai multe informatii despre camera, intrucat consider ca in primul rand trebuie sa stii ce poate camera si sa realizezi fotografii corecte, din punct de vedere a incadrarii, expunerii, etc. Lasand la o parte introducerea, as dori sa va rog, sa ma lamuriti daca se poate intr-o privinta legata de urmatorul aspect: Am setat camera sa inregistreze fotografii in formatul RAW+jpeg si am aplicat cateva usoare corectii de parametri in "manage picture control\standard". Am realizat cateva fotografii, iar dupa descarcarea acestora in PC am observat faptul ca exista diferente de nuante ale culorilor intre foto in format raw si foto in format jpeg. La jpeg, ca exemplu, rosu este mult mai aprins decat la raw. In general culorile din jpeg sunt mai taioase, mai aprinse, decat la raw, unde culorile sunt mult mai calde. Intrebarea mea este daca acele corectii aplicate afecteaza doar jpeg-ul sau si raw-ul (nef-ul)? Va multumesc.
ciupsshar
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 15, 2016 3:02 pm

Re: diferente raw/jpeg

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Mai 02, 2016 4:05 pm

Setarile de culoare din aparat conteaza doar la jpeg, raw e fix cum iese din senzor.
In principiu ideal ar fi sa te feresti de jpeg direct din aparat, procesorul de imagine din D90 este destul de vechi si nu cred ca scoate cele mai bune rezultate.
Este probabil ca unele culori sa fie suprasaturate so mare grija, daca folosesti lightroom iti recomand sa nu treci peste 20 la vibranta in majoritatea cazurilor si 4-5 la saturatie iar ca color space sa selectezi SRGB.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: diferente raw/jpeg

Mesajde ciupsshar » Lun Mai 02, 2016 4:27 pm

Multumesc mult de raspuns. Am inteles. Nelamurirea mea era legata de faptul ca am facut o comparatie intre fisierele raw si jpeg de pe D90 si de pe D3300. La D3300 mi se pareau identice.
ciupsshar
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 15, 2016 3:02 pm

Re: diferente raw/jpeg

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Mai 02, 2016 5:03 pm

Ce picture control aveai pe aparate?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: diferente raw/jpeg

Mesajde ciupsshar » Mar Mai 03, 2016 6:30 pm

pe ambele aveam profilul "portret". Fotografiile cu d3300 au fost facute pe "Program -- P" iar cu d90 pe "manual", dar asta nu prea conteaza. La "color space" pe ambele camere aveam adobe rgb
ciupsshar
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Ian 15, 2016 3:02 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron