Acum este Joi Mar 28, 2024 11:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Trecere la full-frame?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Trecere la full-frame?

Mesajde highlight » Dum Iul 17, 2016 8:20 pm

Salut,

Doresc sa achizitionez un full-frame, motivul principal fiind un DOF mai redus.
In acest moment am un D7100 cu un ultra-wide, un tele si o fixa de 50mm. Am facut poze frumoase, nu am a ma plange de aparat, este excelent.
Dar totusi in fotografiile pentru copii/familie, etc, deseori sunt in zone cu fundaluri aglomerate si mi-as dori sa obtin o zona de focus ceva mai redusa in aceste situatii. Pot obtine asta cu 50mm sau cu tele, dar cu pretul unei focale parca prea mari in care intra de regula doar bust.(Am incercat si cu cu 35mm dar nu merge - incadrarea este ok, dar blur-ul este inexistent in situatii reale, chiar si la f1.8)

As dori parerea voastra vis-a-vis de problema si ce intentionez.

Multumesc anticipat
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Iul 18, 2016 12:45 am

Pe un FX te vei putea apropia cu 50% mai mult decat cu un dx.
Diferente vor fi, dar nu drastice: https://c1.staticflickr.com/3/2566/3700766791_7858382ac9_b.jpg
Eu am trecut anul recent pe full frame si nu regret, overall sunt +1.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde highlight » Lun Iul 18, 2016 5:47 pm

Din exemplu nu se vede mare diferenta intre FX si DX. Ar tb sa imi dau seama in cazuri reale de pozare.
Daca doar asa mica e diferenta, nu prea vad avantajul FX, mai ales ca pretul este substantial mai mare.
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde moaartea » Lun Iul 18, 2016 7:56 pm

e o diferernta intre fx si dx, dar nu cred ca e ceea ce te asteptai tu sa fie. adica e mult mai mica diferenta fata de ce asteptai. in cazul tau solutia care ti-as sugera-o e sa alegi cu mare grija fundalul, si in special distanta pana la fundal, mai ales ca poti sa le spui unde sa stea si ce sa faca. majoritatea care fac trecerea de la dx la fx o fac din cauza la iso si nu din cauza la dof.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde highlight » Lun Iul 18, 2016 8:17 pm

moaartea scrie: in cazul tau solutia care ti-as sugera-o e sa alegi cu mare grija fundalul, si in special distanta pana la fundal, mai ales ca poti sa le spui unde sa stea si ce sa faca.


Da... stii care e marea problema pe care o am cu solutia asta, cel putin in cazul copiilor, este ca pierd instantaneul. Una este sa le spun eu cum sa sa uite si unde sa stea - iese o poza putin artificiala si pierde expresivitatea-, si alta este sa pozez in pozitia si expresia lor naturala.
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde CBV » Lun Iul 18, 2016 8:55 pm

La ce-ţi folosește toată filosofia asta?
Vrei să pui pozele în vreo revistă?
Pe mine mă cuprinde o stare de lehamite.
Să-ţi trăiască copiii și să fie fericiţi în viaţa, cu succese și bucurii.
Asta contează.
În rest sunt doar mofturi de om care nu știe ce să mai facă cu banii.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde StefanSC » Mar Iul 19, 2016 12:36 pm

@highlight:

Tu ai mai multe probleme aici.

Prima si cea mai importanta e ca nu prea cunosti tehnica fotografica. Pt asta trebuie sa studiezi.

A doua e ca vrei sa incadrezi subiecti de dimensiuni "mari" de la distanta mica si sa obtii si fundalul out of focus. Asta e cam oximoron.

Hai sa vedem totusi ce solutii ai avea:

1) Treci pe FX si iei obiective super-angulare rapide (gen 35mm f1.4, 24mm f1.4). Vezi cat costa un 35mm f1.4 sau un 24mm f1.4. Si chiar la f1.4, nu prea iti iese fundalul cum ti-l doresti tu incadrand tot subiectul. Si ca bonus o sa ai deformari ale subiectului de iti e mai mare dragul

2) Modifici datele problemei: folosesti focale mai lungi si incadrezi de la distanta mai mare. Cu alte cuvinte, un 135mm la f4 iti va scoate fundalul mai neclar decat un 35mm f1.4 dar va trebui sa incadrezi de la 10m, nu de la 2...


Parerea mea: stai cu ce ai si invata sa le folosesti.

P.S: numerele sunt estimate.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde Dimitriyus » Mar Iul 19, 2016 3:28 pm

Păi ai de ales între 105 f2dc, 135 f2dc sau 180 f2.8d. Cu un obiectiv wide nu vei putea obține o separație a subiectului de fundal asemenea unui tele. Poți totuși folosi un 50 f1.4 și să lipești mai multe cadre ( vezi așa zisa metoda Brenizer ) și vei avea încadrarea unui wide si o separație mai buna. În rest... Depinde unde fotografiezi.
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde highlight » Mar Iul 19, 2016 9:07 pm

Referitor la postul lui StefanSC:

Deci cu 135mm f4 se obtine un blur semnificativ mai mare al fundalului decat cu 50mm1.8, pe DX, si cu aceeasi incadrare a subiectului in poza(adica obtinand poze aprox identice dpdv al incadrarii subiectului)??

(Nu sariti la mine cum ca Stefan a vorbit de 35mm 1.4 si nu de 50mm, dar nu ma intereseaza o discutie pentru focale mai mici sau egale cu 35mm pentru ca, asa cum am spus si in postul meu initial, m-am lamurit si singur ca la aceste focale nu se obtine nimic blurat)
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Trecere la full-frame?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 19, 2016 9:31 pm

Daca am retinut bine exista disponibil si un tele ... rezultatele lui ar putea sa conduca la niste concluzii mai pertinente; chiar daca nu e un obiectiv luminos, e posibil sa ofere tocmai focala dorita si ulterior o indrumare spre un tele/portret (zoom sau fix) mai luminos.
Chiar si umilul 55-200 de la Nikon poate produce imagini calitative, folosit corect.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron