Acum este Joi Mar 28, 2024 11:18 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv pentru D610

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Obiectiv pentru D610

Mesajde mihaira » Mar Iul 26, 2016 11:28 am

Va salut!
In anul 2012 mi-am achizitionat primul D-Slr, un D90 pe care l-am echipat cu un 50mm 1.8D. Au facut echipa perfecta pentru portrete, nunti, botezuri si chiar diverse evenimente. Nu am avut ce sa reprozez aparatului acesta, in lumina naturala mi se pare perfect utilizabil, iar alaturi de un blitz bun se descurca foarte bine si-n lumina slaba.
Anul acesta am simtit ca este timpul sa fac un upgrade si am ales un full frame entry level si anume D610, caruia i-am atasat obiectivul pe care il aveam - 50mm 1.8D. Mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu trecerea de la DX la FX, fiind obisnuit cu o serie de setari, care acum pe FX au alte efecte si bineinteles a trebuit sa ma adaptez. Insa din primele utilizari am observat o problema a focalizarii, mai exact faptul ca multe fotografii nu erau focalizate asa cum le-am gandit eu, ex: focus pe ochi in aparat, iar in fotografie focalizarea e pe firele de par sau pe ureche, ori nicaieri subiectul fiind in ceata.. Acest lucru se intampla chiar daca folosesc focalizarea automata sau manuala, indiferent de deschirerea diafragmei si nu mi s-a intamplat aproape niciodata cu D90.
Sigur, m-am documentat si am aflat de asa zisele probleme dintre aparat si obiectiv numite back/front focus, dar nu inteleg de ce, unele fotografii sunt perfect focalizate, iar altele nu sunt. Este o problema intre aparat si obiectiv sau o problema la sistemul de focus? Precizez ca cel mai des folosesc punctul de focalizare central cu focalizare in locul dorit si reincadrare, dar aceste probleme apar chiar si-n cazul in care folosesc focalizarea automata cu mai multe puncte, ex: fotografiile de grup.
Am testat aparatul cu un obiectiv 50mm 1.8G, iar problemele enumerate nu au mai aparut si imaginile rezultate erau mult mai saturate, clare si mai sharp.
Intrebarea mea pentru voi este urmatoarea,
Pentru un astfel de aparat se recomanda doar un tip de obiective sa zicem cele de tip nou G-uri sau obiective profesionale? Din ce-am vazut in cazul meu pare ca D610 nu e compatibil cu 50mm 1.8D.
Din experienta voastra ce ati observat?

p.s. intentionez sa-mi cumpar un nou obiectiv si chiar nu stiu ce sa aleg, avand o oarecare retinere.
Avatar utilizator
mihaira
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 26, 2016 10:41 am

Re: Obiectiv pentru D610

Mesajde puiugrapy » Mar Iul 26, 2016 11:50 am

Cum ai reusit sa faci nunti,botezuri doar cu d90 si 50 f1.8d?
NIKON D90+Nikon D700+Nikon d750+Tokina 12-24 f4+50 f1.8D+85f1.8D+Nikon 28-200 f3.5-5.6D+35f1.8+80-200f2.8+SB 20+2xDBK DF-400
https://www.facebook.com/pages/Fotograf-Grapinoiu-Petru/1117832321567050?ref=hl
http://www.flickr.com/photos/42703066@N05/
puiugrapy
 
Mesaje: 308
Membru din: Mie Oct 24, 2012 8:41 pm

Re: Obiectiv pentru D610

Mesajde mihaira » Mar Iul 26, 2016 11:52 am

puiugrapy scrie:Cum ai reusit sa faci nunti,botezuri doar cu d90 si 50 f1.8d?


Daca ma uit in descrierea ta, nici eu nu stiu ce sa raspund. Am si inchiriat obiective, anyway esti offtopic. :roll:
Avatar utilizator
mihaira
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 26, 2016 10:41 am

Re: Obiectiv pentru D610

Mesajde CBV » Mar Iul 26, 2016 1:57 pm

G-ul are motor, D-ul nu are.
Pe D90 folosește motorul aparatului și de aici concluzia 610-le stă prost cu motorul.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Obiectiv pentru D610

Mesajde moaartea » Mar Iul 26, 2016 2:08 pm

nu am sa comentez faptul ca zici ca ai facut nunti sau boteziri pt ca e o poveste lunga si cu unele lucruri eu nu sunt de acord, cum naiba sa te duci la asa ceva si sa nu stii tehnica....(din ce ai scris tu mai sus reiese ca nu sti prea bine nici setarile sau notiunile de baza...)

oricum referitor la intrebare: ba da, functioneaza 50 1.8 D pe 610, si parerea mea mersonala, ca e mai ok pe full frame decat pe crop 50-ul D....l-am folosit si eu pe d90 si mie nu imi placea cum e poza sub f2.5 sau chiar 2.8 pe crop...cand l-am pus pe full frame am coborat undeva la f2.2...cat despre 50 1.8G mie sub f2 nu imi place....e o diferenta cum ai sesizat si tu de culori/contrast intre ele...

cred ca erorile de focus ale tale sunt din vina taaaaa...... daca obiectivul nu are front/back focus, atunci cand pui focusul pe ceva acela ar trebui sa fie in focus. vezi ca pe ff ai dof-ul mai mic si poate si din asta ai erorile acelea...daca nu esti atent si nu pui focusul exact unde trebuie sau te misti tu putin fata/spate atunci nu mai ai perfect focusul unde vrei tu.

de ex daca tu ai selectat punctul de focus pe ochi dar acel punct de focus cuprindea si o parte de ureche de ex, in anumite cazuri e posibil sa isi aleaga focusul pe ureche daca are contrastul mai mare acolo...

mai tine minte ca tu ca sa ai aceeasi dof pe 610 ca cel pe care il aveai pe d90 la f 1.8 trebuie de ex sa inchizi diafragma undeva pe la f2.8 ....iar daca pe d90 aveai f2.8 de ex atunci aici iti trebuie pe la un f4.5....daca pe d90 aveau f4 pe 610 = f6.3...

de asemenea invata sa folosesti sistemul de focalizare...eu ti-as recomanda sa folosesti pt inceput af-s cu single point si sa pui tu pe ce vrei focusul si sa fi atent sa nu iti fie in jurul la acel punct de focus altceva care sa aiba contrast mai mare...la grupuri poti sa folosesti si af-s cu auto area, dar sa fi atent ce puncte de focus iti selecteaza automat aparatul.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv pentru D610

Mesajde mihaira » Mar Iul 26, 2016 6:07 pm

Mereu am evitat sa scriu in grupurile si forumurile de fotografi(e), prin simplu fapt ca aproape toti oamenii care-si permit un D-Slr, citesc cateva tutoriale, cunosc cum functioneaza aparatul ca niste ingineri, merg la 1-2 intalniri/workshopuri - au impresia ca-s mari priceputi.
Nu o sa mai raspund la toate remarcile voastre ptr ca nu are rost.
Eu am detaliat subiectul ca sa va conturez un cadru asupra factorilor si problemelor cu care ma confrunt. Nu am vrut sa deschid o discutie despre cum fac o nunta sau orice alt eveniment doar cu un 50mm (nevoia te invata), ptr ca sincer imi e clar ca nu va duce mintea spre asa ceva si nu o spun cu nici o lipsa de respect sau ironie, doar ca, atunci cand ai o geanta foto cu 3-5 obiective nu mai stai sa te gandesti "oare cum as fotografia evenimentul asta cu un singur obiectiv"?

Dar de la intrebarea mea simpla, pana la o discutie despre cum sunt eu de vina, ptr ca nu stiu tehnica foto sau sa manuiesc aparatul etc., eu zic ca e un drum lung, tine totusi si de bun simt sau chiar de orizonturile fiecaruia.

Imi amintesc de cateva discutii avute acum 10 ani cu cei de la RDS. Cand ne pica internetul ei ne ziceau ca "problema este de la dumneavoastra", desi la noi totul era in regula, reteaua, switchurile, serverele functionale si mai tarziu recunoasteau ca avusesera o defectiune, dar stilul lor era ca intai sa te acuze si mai tarziu sa te ajute.
Avatar utilizator
mihaira
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 26, 2016 10:41 am

Re: Obiectiv pentru D610

Mesajde emil » Mar Iul 26, 2016 6:48 pm

Eu zic ca cel mai bine incerci cu un alt obiectiv pe D610 ca sa poti clarifica daca e problema cu obiectivul sau camera (spuneai ca 50-ul merge corect pe D90).
Altfel putem doar sa ne dam cu parerea fara sa stim care e chiar cauza.

Apropo, eu as face teste punand camera pe trepied si un subiect static, ca sa elimin orice alte posibile cauze pentru lipsa de focus. Daca si in conditiile astea focalizeaza aiurea atunci e clar o problema cu camera sau obiectivul.

Referitor la comentarile celor dinainte, Moartea nu te lua peste picior ci doar iti atragea atentia ca pe un full frame campul de profunzime e mai mic si posibil ca pe D90 sa nu fi observat asa usor cand facea front/back focus dar ca pe D610 e mult mai evident si de aceea ai observat.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Obiectiv pentru D610

Mesajde lefteralexandru » Mie Iul 27, 2016 11:47 am

Diferite body-uri se comporta diferit avantajul lui 610 fata de d90 este ca are AF fine tune si fiind vorba de un obiectiv fix este usor sa il setezi/compensezi foloseste un focus test chart sau mira de calibrare si ajusteaza valorile.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori