Acum este Vin Apr 19, 2024 1:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Problemă Nikon D5000 la sincronizarea cu blițul

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Problemă Nikon D5000 la sincronizarea cu blițul

Mesajde blakmantia » Mar Oct 04, 2016 6:18 pm

Bună seara! Mi-am achiziționat acum vro 3 luni un Nikon D5000 second hand. Mi-a convenit că l-am luat de la un prieten care știu cum l-a folosit, doar in vacanțe (avea aproximativ 2000 de cadre). Iar săptămâna asta mi-am achiziționat și un bliț mai accesibil, YONGNUO SpeedLite YN560 IV. Când l-am probat a mers ok, am făcut câteva cadre, totul a fost ok. Ziua următoare blițul nu se mai sincroniza cu aparatul, efectiv nu mergea. Mergea doar dacă dădeam timpul de expunere la 1/2 , 1'', 2'', etc... Dacă scădeam pe la 1/50, 1/60.... deja nu mai funcționa, nu declanșa. După câteva ore, după ce l-am lăsat puțin, funcționa iar cum trebuie, mergea și la 1/200, etc.. Astăzi iar nu mai funcționează. Dar astăzi am mai descoperit ceva. Nu funcționează decât în modurile M, A, S, P. În restul modurilor funcționează. Este setat în meniu pe bliț manual.. Chiar nu știu ce ar putea să aibă... I-am făcut și update la firmware, am zis că poate e din asta...
blakmantia
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 04, 2016 6:06 pm

Re: Problemă Nikon D5000 la sincronizarea cu blițul

Mesajde gabyte00 » Mar Oct 04, 2016 10:22 pm

Ai grija la contacte. Chinezariile astea nu au patinele foarte bine facute si trebuie sa fii sigur că sunt împinse pana la capat. E posibil sa fie si defecte din fabricație. Eu am doua yn560ex care merg perfect numai ca unul consuma bateriile chiar cand e oprit. Stii vorba aia cat dai atâta face?

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Problemă Nikon D5000 la sincronizarea cu blițul

Mesajde moaartea » Joi Oct 06, 2016 3:55 pm

eu cred ca e de la user...adica e posibil ca blitul si aparatul sa nu aiba nimic...

spun asta pt ca ai cumparat un blitz manual, adica tuuuu ca persoana care apasa pe declansator trebuie sa schimbi puterea la blitz in functie de ce fotografiezi...daca fotografiezi o persoana la 3 metri distanta si te apropii la 2 metrii atunci trebuie sa schiumbi tuuu puterea la blitz, aparatul nu va putea face asta automat...si daca da putere prea mica tu crezi ca nu a declansat sau nu s-a sincronizat cu aparatul...

daca pui un blitz manual,ORICE blitz manual pe aparat nu ti se pare normal sa nu iti declanseze in modurile automate, cele care au nevoie sa comunice cu blitul pt a face expunerea corecta??? un blitz manual il poti folosii doar in modul M unde ai o diafragma corect selectata pt puterea care o da blitul. si iso la fel. timpul dupa cum sti nu conteaza la expunerea la blitz deci si modul A e o optiune ok(atata timp cat timpul e mai lung decat 1/200 sau timpul de sincronizare care il are aparatul cu blitul. in general e 1/200). in modul S si P nuuuu poti folosii un blitz manual pt ca diafragma se schimba si nu poti sti ce putere sa pui pe blitz ca sa ai o expunere corecta. de asemenea nu il poti folosii corect daca ai selectat auto iso. lucrurile acestea trebuia sa le sti inainte sa iti iei un blitz manual. cred ca tie iti trebuia un blitz care sa stie si ttl.

daca problema e de la blitz, incearca totusi sa cureti patina de pe aparat,de ex cu o guma de sters sau alt cauciuc care nu lasa urme, asa iei stratul de oxid care s-ar fi putut forma, si sa vezi daca mai ai sau nu probleme.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problemă Nikon D5000 la sincronizarea cu blițul

Mesajde blakmantia » Vin Oct 07, 2016 3:03 pm

Îmi pare rău, m-am exprimat eu greșit când am spus că ”Nu funcționează decât în modurile M, A, S, P”. Am vrut să spun că în aceste moduri nu funcționează. Nu declanșează. În modul automat și celelalte moduri automate, dubios, declanșează. Eu lucrez în mare parte numai pe modul manual, M. Am împrumutat azi de la un prieten un bliț identic, același model cu al meu și se pare că am aceeași problemă. Deci bliț-ul nu are niciun defect. Este ceva din aparat. Am împins patina bine, face contact, că la timp de expunere cam de 1" funcționează. De la 1/10 în colo nu mai merge... Și la 1/10 blițul acționează după a 3-a declanșare consecutivă. Primele 2 declanșări nu merge.
blakmantia
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 04, 2016 6:06 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori