Acum este Joi Mar 28, 2024 4:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D7200 sau Nikon D610

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde gabyte00 » Dum Oct 16, 2016 8:10 pm

Toată lumea ti-a zis ca nu e comparație corecta. Eu ti-am zis ca vei obtine clar imagini mai bune cu fx si un fix 1.4 decat cu dx si un zoom învechit chiar cu 2.8. Deci concluziile erau evidente. Ai pus de curiozitate sigma ala pe d7100? Mai era asa mare diferenta?
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde Diaconita Adrian » Mar Oct 18, 2016 7:41 am

Salut! Sa fiu sincer doar cateva cadre am facut cu fixul pe d7100, cateva in biserica, se simte totusi un plus la d610, la d7100 am fotografia cateva poze de test la iso 1600 si nu m-au dat pe spate, deja necesitau corectii la zgomotul de imagine in schimb la d610 este o placere sa vezi detalii la iso 1600 si inca o chestie care nu ma poate face sa utilizez fixul acesta pe d7100, in zona wide nu poate fi folosit, focala de 35 mm pe dx are un unghi mai mic de cuprindere, ar fi bun doar unde ai spatiu, la sedinte foto...
Diaconita Adrian
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Mai 10, 2015 10:43 am

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde CBV » Mar Oct 18, 2016 10:09 am

Mă întreb ce poze aţi fi făcut voi acum 10 ani.
Ce poze aţi fi făcut voi acum 20 de ani?
Cred că sunteţi mai mult colecţionari de aparate foto decât fotografi.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde gabyte00 » Mar Oct 18, 2016 3:46 pm

Corect. Cred ca fotografii de atunci "si-au batut joc de clienti" dupa vorbele lui Adrian.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde Diaconita Adrian » Mar Oct 18, 2016 4:28 pm

bai fratilor nu ne am batut joc, dar ma intreb voi de ce nu va duceti sa fotografiati cu d80? sau mai jos? nu zic ca nu s au facut fotografii frumoase cu aparatele din generatie mai veche, dar trebuie sa fi snob sa spui ca nu te ajuta un aparat! Si da pe mn ma ajuta eu nu sar de obicei de iso 1000 cu nikon d7100 si culmea cu d610 am facut si in iso 2600 la o calitate mai buna! In situatia asta nu te ajuta aparatul?? Sunt curios ce aparate si obiective aveti voi, desi nu cred ca fotografiati cu d80 sau d90 + 18-55 mm... Poti si fi mama profesionistului daca esti limitat de echipament tot degeaba! Si inca ceva este o parere personala
Diaconita Adrian
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Mai 10, 2015 10:43 am

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde Diaconita Adrian » Mar Oct 18, 2016 4:37 pm

Si chiar te rog frumos sa mi spui si mie un fotograf profesionist care foloseste nikon d7100 + 17-55 f.28 ca obiectiv de baza! Eu unul am mentionat mai sus ca pun suflet in ceea ce fac dar nu sunt profesionist, stiu ca poti sa ai si d5, esti doar posesor de aparat foto nu si fotograf, dar un fotograf profesionist va fi limitat de apartura daca ar lucra cu ce am lucrat eu! Si nici decum nu am zic ca mi am batut joc de clienti sau de fotografii, dar ca fiecare fotograf tot timpul se uita sa scoata fotografii cat mai frumoase si de aceea am deschis acest subiect in speranta ca primesc ajutor din parta fotrografilor cu experienta mai mare decat mine.... si doar am intrebat daca este un real upgrade nikon d610 fata de d7100 si inca ceva, acest upgrade vinde din cauza cadrelor multe de la aparatul d7100, are in jur de 150.000 de cadre si nu pot sa mai garantez pe el, decat sa i schimb shutterul mai bn cumpar alt body si daca tot dau banii pe alt aparat de ce sa nu cumpar altul mai bun + o diferenta de bani
Diaconita Adrian
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Mai 10, 2015 10:43 am

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde CBV » Mie Oct 19, 2016 9:17 am

Mirele și mireasa fuseseră aduși în parc de o cohortă de fotografi angajaţi să facă poze în aer liber.
Mirii erau așezaţi în tot felul de poziţii, în tot felul de locuri.
La o trecere a celor doi, de la un loc la altul, le-am făcut o poză în mișcare, cu un Canon PowerShot A610, pe care îl aveam la mine de distracţie. O singură poză pe Automat.
Li s-au făcut sute de poze, de către profesioniștii plini de aparatură grea.
Întâmplarea a fost că peste câteva zile, tot prin acel parc, prin care mă plimbam, m-a recunoscut o rudă a celor doi și m-a întrebat dacă am poza pe care mă văzuse c-am făcut-o, fiind doritori să aibă tot ce poate imortaliza acel moment fericit din viaţa lor. Așa se face că le-am trimis poza pe e-mail.
Rezultatul?
Poza mea a fost cea mai bună.
Nu că sunt eu mare și tare, dar nu contează așa de mult cu ce aparat faci poza, dacă prinzi lumina și unghiul cel mai potrivit. Asta însemnă să recunoști frumosul. Talentul fotografului nu se găsește în aparatură. A colecţiona ultimele minuni existente pe piaţă are legătură doar cu lăcomia. Ţineţi minte că nu se poate mânca tot!
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde Diaconita Adrian » Mie Oct 19, 2016 9:58 am

CBV am o intrebare ptr tine! Ai citit toicul acesta de la inceput? Unde specific eu ca alerg dupa schimbarea aparaturii doar din placere??? Sau din lacomie??? Il schimb ptr ca a ajuns la limita garantata de producator si sunt nevoit sa o fac! La tine a fost o situatie, desi nu cred ca din toata sedinta mirilor poza ta a fost cea mai reusita dupa cum spuneai si tu mirii erau in miscare, etc, ma intreb daca participai "din distractie" la tot evenimentul acela, pozele tale mai erau "cele mai reusite" realizate cu canon PowerShot A610? Nu comentam de talentul fotografului aici, intradevar, este cel mai important, sunt de acord, hai sa presupunem ca esti cel mai talentat fotograf, tu detii canon PowerShot A610 si alti "fotografi cu aparatura grea" asa cum i ai numit, detin aparatura high end, chiar crezi ca o sa ai sanse sa ai poze mai frumoase ca ei? in biserica sau in situatii de lumina slaba nu ai sanse in fata lor! Si oare din ce motiv? Din cauza aparaturii indiferent de creatia si experienta ta vei fi limitat de aparatura! Acum ajungi la concluzia mea ca in afara de omul din spatele aparatului conteaza si aparatura??? Nu vreau sa conving pe nimeni dar haideti sa nu ne mai dam zmei ca facem marea cu sarea chiar si cu poze realizate cu telefonul mobil. Haideti aa nu ne mai uitam in trecut sa spunem am facut cu d80 poze frumoses la vremea lui pot continua cu acelasi aparat 40 ani! Tehnologia evolueaza si de ce sa nu ne bucuram si sa ne faca munca mai usoara, daca ea exista!
Diaconita Adrian
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Mai 10, 2015 10:43 am

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde CBV » Mie Oct 19, 2016 12:35 pm

De unde rezultă că am doar acel aparat, Canon?
Dar eu voiam să subliniez că nu scula contează, așa că nu mai alerga după tot ce e nou.
Nu cred pe nimeni că trebuie să tragă cu un ISO mare, mare. Astea sunt mofturi.
Adevărul este că cei ce angajează un fotograf la nuntă se uită și la aparatură.
Prostia trebuie respectată, nu?
Ceea ce am povestit este real și nu e de mirare că realitatea poate bate filmul.
Dar eu, ca să fie clar, fac poze în numele frumuseţii clipei.
Clipa, surprinsă, este totul.
În rest, doar moft.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Nikon D7200 sau Nikon D610

Mesajde CosminD » Mie Oct 19, 2016 1:07 pm

Adrian , in locul tau as lua D7200 cand e la promotie la 35-36 mil. Mi se pare un aparat imbatabil la acel pret. Sunt fost posesor de D300,D7000(a fost downgrade din pacate),apoi D600(adica acelasi drac cu D610,doar cu 2 pete in plus pe senzor), D810 si D7200. Pe langa batranul D300, pe care efectiv l-am iubit la vremea lui , ca si calitate-pret D7200 nu are egal, parerea mea. Focalizarea in intuneric -3ev nu este un moft sau doar ceva care sa dea bine pe foaia cu specificatii, chiar functioneaza! Reuseste sa focalizeze in intuneric clar mai bine decat D600/610 si D810. Ca si iso sta cam la 2/3-1 stop sub full frame-uri, dar nu mi se pare o problema, mai ales daca il folosesti cu un obiectiv genial precum Sigma 18-35 1.8 (bine, nici al tau nu e tocmai rau). Pana la iso 1600 fotografiile ies impecabil cu el daca ai obiective bune, A3 fara probleme. As merge chiar la 3200, daca nu faci mai mare de A4 . Ca si calitatea imaginii eu nu prea am vazut diferente(mai ales comparativ cu D600) Iar investitia ulterioara in obiective FX mari, grele si scumpe nu se merita decat daca scoti bani SERIOSI din fotografie, parerea mea.
Fişiere ataşate
 DSC_1650resize.JPG
D7200 cu Sigma 18-35 direct in 1.8, 35mm , iso 400
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron