Acum este Joi Mar 28, 2024 2:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema Nikon D5100 flourescent/neon

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Problema Nikon D5100 flourescent/neon

Mesajde Florin1 » Mie Oct 26, 2016 6:12 pm

Salut!
Am o problema cand pozez in lumina flourescenta la orice shutter speed. Poza imi iese cu un fade de la un balans de alb la altul.
Exemplu:
http://photo.stackexchange.com/questions/4115/do-fluorescent-lighting-and-shutter-speed-create-a-problem-with-color-cast

In exact aceleasi conditii, cu un D7000, poza iese in regula.
Inteleg ca neoanele au un flicker, dar cu orice shutter speed as face poza, tot nu e in regula, iar cu D7000 iese bine de fiecare data...

Credeti ca e necesar sa o duc la garantie?
Care ar putea fi problema?
Florin1
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 26, 2016 6:07 pm

Re: Problema Nikon D5100 flourescent/neon

Mesajde moaartea » Mie Oct 26, 2016 8:22 pm

pai raspunsul il ai in link-ul ala care l-ai dat tu mai sus...

sau fotografiezi cu un timp suficient de lung(gen 1/50), sau pui flash si lumina principala sa fie data de blitz.

unele aparate sunt mai destepte si stiu sa se sincronizeze automat cu flicker-ul dat de sursa de lumina, astfel ca sa minimizeze pe cat posibil acest flicker, alte modele de aparate nu stiu sa faca acest lucru. poate d7000 stie si 5100 nu stie sa faca acest lucru.

mai demult m-am intalnit odata si eu cu aceasta problema. la mine era ceva mai ciudat,pt ca majoritatea pozelor facute dintr-o anumita pozitie prezentau acel balans de alb care se schimba, deaspura pozei era un balans si in josul pozei era alt balans. ciudat era ca (cu acelasi aparat si obiectiv,in aceeasi sala in cadrul aceluiasi eveniment) daca fotografiam dintr-un anumit loc aveam aceasta problema, pe cand daca ma duceam in alt loc, la cativa metri departare si fotografiam de acolo, atunci nu mai aveam problema asta.

nu cred ca o sa rezolvi nimic daca il duci in garantie.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema Nikon D5100 flourescent/neon

Mesajde Florin1 » Mie Oct 26, 2016 8:37 pm

Mersi pentru raspuns.
Am inteles.
Cu orice shutter as poza, tot asa face.
Si am observat daca trag in rafala(in orice sursa de lumina), am o mica inconsistenta in expunere. Asta o fi normal?
Florin1
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 26, 2016 6:07 pm

Mesajde moaartea » Mie Oct 26, 2016 9:44 pm

daca e pus pe unul din modurile automate(P,A,S,auto,scene,etc,cliar si n modul M daca ai activat auto iso) si mai ales daca ai pus masurarea expunerii pe modul spot sau chiar si pe center weight e posibil sa ai anumita inconsistenta,la fel daca e si vorba de poze cu blitz, dar daca esti pe modul M (cu auto iso dezactivat) si sursa de lumina NU e florescenta (e de ex e lumina zilei),fara blitz, atunci nu ar trebui sa fie nici o diferenta intre poze din punct de vedere al expunerii
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema Nikon D5100 flourescent/neon

Mesajde Florin1 » Joi Oct 27, 2016 6:56 pm

Stiu asta...
Intrebarea e daca cu aceleasi setari - in rafala - full manual, e posibil sa se vada o mica diferenta in expunere pana in 0.3 ev?
La camere gen d5100 entry adica.
Florin1
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 26, 2016 6:07 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori