Acum este Vin Mar 29, 2024 1:06 am

Articole Nikonisti.ro

recomandare obiectiv

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

recomandare obiectiv

Mesajde luci71 » Lun Oct 31, 2016 4:53 pm

Buna ziua! Sunt posesorul unui Nikon D3100 cu obiectiv AF-S Nikkor 18-55mm (acela di kit).
Va mai pot spune ca sunt pasionate modelism. De curand mi-am cumparat un cort de la un magazin de specialitate pt a fotografia aceste modele. Nu stiu din ce cauze, obiectivul din chit nu mai functioneaza.sper ca nu e o problema grava.
Intrebarea mea este> ce o biectiv ma sfatuti sa-mi cumpar pt a face poze de calitate modelelor mele si cam ce pret are?

Multumesc anticipat pt raspuns!

Cu stima
Lucian!
luci71
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 31, 2016 4:29 pm

Re: recomandare obiectiv

Mesajde StefanSC » Lun Oct 31, 2016 5:47 pm

Ce fel de modele fotografiezi? Presupun ca sunt mici daca intre intr-un cort de foto de produs.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: recomandare obiectiv

Mesajde luci71 » Lun Oct 31, 2016 7:23 pm

Mda! Sunt modele la scara 1/72 (17-25cm) si scara 1/48 (20-30 cm)
Cu stima
Lucian!
luci71
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 31, 2016 4:29 pm

Re: recomandare obiectiv

Mesajde Calvaria » Mar Noi 01, 2016 11:56 am

in primul rand ce nu mai merge la obiectivul de kit? sa nu fie ceva ce nu faci tu bine si el sa nu aibe nici-un defect. spun asta pentru ca poti face poze foarte bune cu obiectivul de kit, daca ai lumina buna. asa ca daca il "repari", ia doua surse de lumina continua si un trepied.
Avatar utilizator
Calvaria
 
Mesaje: 439
Membru din: Lun Sep 07, 2009 3:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde luci71 » Mar Noi 01, 2016 4:29 pm

Salut! Calvaria,multumesc de sfaturi! OK,atunci o sa raman la obiectivul 18-55 doar ca...
Dupa cum am scris si in prima postare.am un cort foto dar(nu am specificat) si un trepied.
Spun din capul locului ca nu sunt obisnuit cu toti termenii folositi in acest hobby(pt.mine deocamdata este un hobby)

Acum,incerc sa explic,cu cuvintele mele .ce se intampla cu obiectivul-aparatul meu..
1. -incerc sa fac poze uitandu-ma prin vizor.apas declansatorul pana la jumate pt a inverzii acel patratel care este rosu si nu declanseaza..
2.-incerc sa fac poze uitandu-ma prin ecran,patratelul se inverzeste si poza iese in ceata..
3. in ambele cazuri de mai sus nu se aude nimic in obiectiv.
4. cand am cumparat aparatul prima data prin vizor se vedeau acele puncte negre, care.actionand declansatorul..deveneau rosii,NU se mai intampla acest lucru..
Cam astea sunt problemele pe care le-am intampinat eu,daca imi scapa ceva chiar nu stiu.
In speranta ca am fost inteles va multumesc pt atentie si eventual sfaturi!
Cu stima ,Lucian
luci71
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 31, 2016 4:29 pm

Re: recomandare obiectiv

Mesajde r.s. » Mie Noi 02, 2016 12:26 am

dupa explicatia pe care o dai problemei tale, ai dreptate, nu esti nici macar pe departe familiarizat cu toti termenii pe care ii are acest hobby, dar ar trebui sa faci ceva in acest sens, macar cu cei de baza, pt ca altfel nu ai cum sa intelegi daca cineva incearca sa-ti explice. cel mai bun sfat pe care il poti primi pe forum, este ca pt inceput ar trebui
sa citesti din scoarta in scoarta manualul aparatului. de cel putin 2 ori. o sa fii uimit cate raspunsuri o sa ai la problemete tale. iti dau cuvantul meu
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: recomandare obiectiv

Mesajde luci71 » Mie Noi 02, 2016 7:33 am

Asa am sa fac. Multumesc!
luci71
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 31, 2016 4:29 pm

Re: recomandare obiectiv

Mesajde ghimpe-- » Mie Noi 02, 2016 8:24 am

Pe obiectiv ai un buton M/A. Asigura-te ca este setat pe A altfel trebuie sa faci focus manual.
It's nice to be important but it's more important to be nice!
Avatar utilizator
ghimpe--
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Sep 02, 2015 9:58 am
Localitate: Ploiesti

Re: recomandare obiectiv

Mesajde luci71 » Joi Noi 03, 2016 7:53 am

Salut! Am fost cu Nikonul la o constatare,obiectivul este defect.
luci71
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 31, 2016 4:29 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron