Acum este Joi Mar 28, 2024 10:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Achizitie Obiectiv

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Achizitie Obiectiv

Mesajde dizze00bdj » Dum Noi 06, 2016 11:10 am

Buna ziua! Am decis sa vin aici si sa va cer un sfat. As dori sa achizitionez un obiectiv. Am un aparat Nikon D7000. As vrea sa il folosesc pentru fotografii de profil. Pentru wedding si altele. O zi buna!
dizze00bdj
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 26, 2016 1:36 am

Re: Achizitie Obiectiv

Mesajde r.s. » Dum Noi 06, 2016 3:57 pm

e o decizie buna
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: Achizitie Obiectiv

Mesajde emil » Dum Noi 06, 2016 4:15 pm

r.s. scrie:e o decizie buna

e o decizie buna ca intreaba ce obiectiv sa foloseasca ? :mrgreen:
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Achizitie Obiectiv

Mesajde lefteralexandru » Mie Noi 16, 2016 11:43 am

pentru fotografii de profil cred ca e o decizie buna pentru wedding hmmm.. nu stiu sa mai spuna si altii
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Achizitie Obiectiv

Mesajde moaartea » Joi Noi 17, 2016 4:12 pm

dizze00bdj scrie:As dori sa achizitionez un obiectiv.

ai deja vreun obiectiv la el ??? daca da, atunci foloseste-l pe cel care il ai pt inceput, si ACHIZITIONEAZA mai bine niste CUNOSTINTEEEEE, altfel spus PUNE MANA SI INVATA cu ce se manaca FOTOGRAFIA, fa niste cursuri si pe urma ai sa vezi de ce ai nevoie sau ce vrei sa faci.

dupa mine unul dintre cele mai bune obiective pt dx este sigma 18-35 1.8,daca ti se pare prea scump, atunci un bun punct de plecare este de ex un tamron 17-50 f2.8 de ex.


lefteralexandru scrie:pentru fotografii de profil cred ca e o decizie buna pentru wedding hmmm.. nu stiu sa mai spuna si altii


nu mai are rost sa ne batem gura degeaba...daca o sa invete o sa isi dea singur seama ca nu e o alegere inteleapta acest body decat pt poze de profil sau poze personale sau sedinte foto ziua, nu si pt evenimente, daca nu o sa invete nimic sau aproape nimic legat de fotografie si o sa il foloseasca pe auto sau cand nu intelege ce setari sa aleaga in functie de cum vrea sa arete poza finala sau daca nu stie cum sa gestioneze lumina atunci o sa dea vina pe aparat,obiectiv,etc cand nu ii ies lui poze cum vrea el...



dizze00bdj scrie:Am un aparat Nikon D7000. As vrea sa il folosesc pentru ... wedding ....

imi vine in minte un singur citat de pe alt topic asemanator(nu mai stiu cine l-a scris dar sunt de acrod cu el),mai mult nu vreau sa spun decat:
saracii clientii
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori