Acum este Joi Mar 28, 2024 7:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Zgomot ciudat DSLR

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Zgomot ciudat DSLR

Mesajde ralucasanta » Mar Dec 27, 2016 1:06 pm

Salutare,

Am o dilemă cu un DSLR D3200, cumpărat în urmă cu 2 ani.
De ceva vreme are momente când la apăsarea declanșatorului, scoate un ticăit continuu și nu focalizează. Pare a fi zgomotul scos de obiectiv când focalizează, care e continuu, cât timp este apăsat declanșatorul și e fără acel beep de final. Problema asta nu apare mereu, dar compromite orice șanse de a face o fotorafie.

Aș vrea să știu dacă e ceva defect, sau fac eu ceva greșit. Să nu-l trimit la garanție degeaba, având în vedere că nu se manifestă așa de fiecare dată.
Specific, că numai de câteva luni e dilema asta, până acum totul a fost în regulă.
ralucasanta
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 27, 2016 12:38 pm

Re: Zgomot ciudat DSLR

Mesajde Calvaria » Mar Dec 27, 2016 3:09 pm

buna,

primul lucru ce-mi vine in minte este sa nu fi pus aparatul pe AF-C in loc de AF-S. Al doilea, sa nu fi selectat un singur punct de focus si cand incerci sa faci poza, acest punt sa fie pe o singura culoare (exemplu, pe peretele alb sau pe cerul fara nori etc.) Al treilea lucru, s-ar putea sa fie de la activarea/dezactivarea VR-ului de pe obiectiv. Incearca-le pe astea si daca nu se rezolva, incearca sa te vezi cu cineva care se pricepe si iti spune daca e de service sau nu.

Nicu
Avatar utilizator
Calvaria
 
Mesaje: 439
Membru din: Lun Sep 07, 2009 3:16 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 13 vizitatori

cron