Acum este Joi Mar 28, 2024 10:07 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie FX

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Sfat achizitie FX

Mesajde peleanua » Mie Dec 28, 2016 11:28 pm

Buna ziua,
Am de ceva timp un Nikon D7100 si urmatoarele obiective: 18-35 1.8 Sigma,50 1.8 G nikon si 70-200 f4 nikon.Sunt relativ multumit de ce am dar parca as vrea un ff si aici vine dilema.Nu vreau sa investesc foarte mult,mai mult as tinde spre un sh. D700 sau D610?
peleanua
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun Ian 04, 2016 10:21 pm

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde CosminD » Mie Ian 04, 2017 12:03 pm

D700 este antic , iar D610 este un entry level. Ca fost proprietar de D600 , D810 si D7200 iti propun sa astepti D7300 :) Asta daca nu faci bani din fotografie sau esti mai la inceput si nu ai prea des evenimente. Daca ai face insa bani seriosi din fotografie ti-as zice sa astepti D760 , care este destul de posibil sa apara luna viitoare la CP+ sau mai tarziu in cursul anului http://thenewcamera.com/honduras-newspaper-claims-nikon-d760-to-feature-24mp-sensor/ . Crede-ma ca pentru evenimente fara prea mari pretentii ce ai tu acum e arhisuficient , diferenta principala intre D7100 si D7200 pe care l-am avut eu este sistemul AF , http://www.nikonisti.ro/articole/review-nikon-d7200-de-mircea-bezergheanu-ambasador-nikon/1692 , iar D7300 o sa fie un pic mai bun prin locuri mai mult sau mai putin esentiale , ca mai slab n-are cum sa fie . Apoi pentru full frame trebuie sa te gandesti si la obiective , acel 18-35 1.8 este absolut superb si nu ai putea sa-l inlocuiesti decat cu 24-70 (cel mai ieftin ar fii Tamron-ul 24-70 vc care este 32 mil cand e la promotii de 2-3 ori pe an, dar e un pic mai lent la focalizare decat Nikon si e bine sa testezi 2-3 exemplare cand il cumperi). De asemenea pentru wide ai Tokina 11-16 si 11-20 pe DX , care sunt superbe si nu au echivalent pe FX (ma refer asa de compacte si usoare, cu filtru sau cu pretul acesta) .

PS: Daca NU faci bani seriosi din fotografie nici nu te mai gandi la FX crede-ma ! Iti spune cineva care a avut sindromul GAS (gear addiction syndrome) ani de zile si am cheltuit sute de milioane pe scule (si ceva carti si cursuri). Deci am si acum imprumut la banca pentru D810 ! :lol: Tot incerc sa ma vindec de 1 an si ceva si am reusit doar pe jumatate (acum ma gandesc sa-mi iau un mirrorless ca de exemplu Fuji T20 , care apare pe 19 ianuarie, eventual un T2 cand o fii la o promotie sau chiar un compact gen Panasonic LX 200 sau Canon G1 X III , care apar luna viitoare la CP+ si chiar imi trebuie ceva pentru ca de la ce aveam inainte , nu mai am decat telefonul pt poze ... ) . Revenind la subiect, intre D810 si inapoi la D7200 nu a fost o asa mare diferenta cum ar crede multi (cu diferenta de bani am fost intr-o vacanta exotica iarna trecuta si nu regret deloc ca am dat 810-le ) , apoi asta vara am dat si D7200-le si 70-200-le si ceva "maruntisuri" si am fost din nou intr-o vacanta , astfel facand primele zile poze cu fostul compact Olympus XZ-2 (care mi-a decedat din pacate la jumatatea sejurului, cand am fost intr-o plimbare cu o barca rapida si care facea acrobatii de tip Daredevil si aparatul nu era waterproof .... :cry: ) , asa ca restul sejurului a trebuit sa fac poze cu S6-le ... Am scos recent cateva albume facute din diferite vacante, facute cu D600, D810 , D7200 , XZ2 si de pe telefon si ghici ce ? La 10x15 cm nici macar nu e mare diferenta intre ele ! Chiar si cele cu telefonul arata foarte, foarte bine ziua, iar noaptea si cele cu XZ-2 arata f ok(am folosit trepied). Deci nu faceti ca mine si luati scule scumpe NUMAI daca aveti nevoie de ele cu adevarat ! :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde Dimitriyus » Mie Ian 04, 2017 5:14 pm

Dintre cele 2 menționate d700 este net superior. Focus, robustețe, senzor.
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde moaartea » Joi Ian 05, 2017 4:40 pm

Dimitriyus scrie:Dintre cele 2 menționate d700 este net superior. Focus, robustețe, senzor.



d700 e net superioor la robustete, iar la senzor e neeeet infeeeerior.

dintre cele 2 as alege 610-le din cauza senzorului mult mai bun, daar ...si eu te-as sfatui sa nu treci pe fx daca nu iti trebuie in mod special acea treapta de iso in plus, sau daca nu iti trebuie neaparat un camp de profunzile mai mic, mai ales ca 18-35-ul pe care il ai e un ob fff bun optic.

intrebarea e dece vrei sa treci pe fx,ce te nemultumeste acum la body si ce ai vrea in plus sa iti ofere fx-ul sau ce te astepti sa ai in plus cand tregi pe fx.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde peleanua » Joi Ian 05, 2017 7:49 pm

Salutare!

Multumesc pentru raspunsuri.Chiar de asta am nevoie de o treapta in plus la iso.Din ce am citit D700 e foarte laudat.Nu prea m-am uitat la D610 sau D750.
peleanua
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun Ian 04, 2016 10:21 pm

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde Merlin » Joi Ian 05, 2017 8:16 pm

Asa este . D600/610 are un senzor tare fain dar un sistem Af execrabil fata de D700. Mai ales in Af-C. Asa ca, trebuie sa te hotarasti ce ai nevoie si primeaza in nevoile tale! ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde peleanua » Sâm Ian 07, 2017 1:45 pm

Evident ca si af-ul e un aspect important.Din review-uri clar castiga senzorul de pe D600/610
peleanua
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun Ian 04, 2016 10:21 pm

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde Merlin » Sâm Ian 07, 2017 3:22 pm

Castiga dar, te intreb, intre o fotografie clara si alta nu, care castiga? Tu trebuie sa-ti cunosti bine stilul .. daca pui accent pe instanturi si fotografiezi dinamic ai nevoie de AF_C .. daca faci sedinte foto in care predomina staticul peste 80% nu mai conteaza atat de mult calitatea AF-ului ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde moaartea » Sâm Ian 07, 2017 7:01 pm

atata timp cat nu faci poze la copii care sunt cei mai greu de fotografiat(sau fotografie sportiva sau altceva f asemanator), unde in afara de body cu focus bun ai nevoie neaparat si de obiective care pot focaliza f rapid gen 70-200 vr2 sau E sau 24-70E care au focus ultra rapid, focusul de la un body gen d600/610 e suficient pt cam orice alta situatie(daca sti cum sa il folosesti,bineinteles).

daca iti iei un body care te gandesti sa il folosesti pt copii care nu stau intr-un loc si se misca haotic sau poze gen sport, sau pasari in aer sau altceva asemanator, din punct de vedere al focusului ar fi perfect un d750 care are cel mai bun focus de pe ful frame in afara de d5,dar d750 nu are prea multe fps care in cazurile de mai sus e un must have,deci un body pt situatile de mai sus ar fi d5 sau minim d4s.

in afara de cazurile de mai sus unde ai nevoie si de multe fps,d750 e ff bun ca si focus si daca ai posibilitatea sa iti cumperi eu as opta pt 750. in afara de 750 daca nu ai posibilitatea sa iti iei sau nu te intereseaza ecranul rabatabil,video sau focusul(unde sunt destul de putine situatile unde o sa vezi o diferenta notabila fata de 600/610), dupa mine d600/610 ca un body full frame pt home use si nu numai e mai mult decat suficient din toate punctele de vedere,daca sti cum sa il folosesti,bineinteles.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat achizitie FX

Mesajde peleanua » Lun Ian 09, 2017 9:29 pm

Salutare!
Multumesc pentru raspunsuri.
In principiul fotografia e un hobby pentru mine,imi place foarte mult fotografia de peisaj dar am mai mers si pe la un botez, o cununie,etc.Nu am timp suficient pentru acest hobby dar in acest an mi-am propus sa ii dedic cat mai mult timp.
Din ce am vaut pe net D750 e un aparat f bun dar am vazut ca are sau a avut si ceva probleme.Cei care aveti acest aparat ce imi puteti spune despre el?
http://www.nikonusa.com/en/service-and-support/service-advisories/ibs1kfdg/Technical-Service-Advisory-for-Users-of-the-Nikon-D750.html
peleanua
 
Mesaje: 119
Membru din: Lun Ian 04, 2016 10:21 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Andyyyyyy, Owen şi 11 vizitatori