Acum este Vin Mar 29, 2024 4:03 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv zoom

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Obiectiv zoom

Mesajde mircea1988bv » Sâm Dec 31, 2016 3:49 pm

Am nikon 3300, vreau sa cumpar obiectiv cu zoom acum eu sunt nou la cei cu DSLR inaite aveam un Sony compac 35x da vad la DSLR ca nu scrie sau nu prea scrie zoom la care scrie undeva la 3 4 x pai 4 zicea ca am si al 18-55 care il am azi, cine imi poate recomanda un obiectiv ok

Teleobiectiv Tamron AF-S 70-300mm am gasit da nus tiu daca mareste cat de cat
mircea1988bv
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 31, 2016 3:35 pm

Re: Obiectiv zoom

Mesajde emil » Dum Ian 01, 2017 10:11 pm

In primul rand trebuie sa intelegi ca acel "35x" de pe camera veche nu insemna ca "mareste imaginea de 35 de ori" ci ca raportul dintre distanta focala cea mai mica si cea mai mare a camerei este de 35.
Si la DSLR este asemanator, diferenta este ca in general la obiectivele folosite pe DSLR nu se foloseste mai mult de "3x" sau "4x" pentru ca fie s-ar pierde foarte mult din calitatea imaginii, fie obiectivul ar deveni foarte greu si foarte scump.

De exemplu, la obiectivul de kit 18-55 ai acel raport ca fiind 55/18 => 3, la obiectivul 70-300 vei avea 300/70 => 4.28.

Daca vrei sa stii un obiectiv cat de mult "apropie" (presupun ca de fapt asta te intereseaza), trebuie sa te uiti la distanta focala (adica acel 18 sau 55 de la 18-55), cu cat e mai mare cu atat va apropia mai mult.

Daca vrei sa vezi ce obiectiv cam ce fel de poze va scoate, poti folosi simulatorul de la Nikon :
http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/

Ca nota : "focal length" este distanta focala in engleza.

Dar, inainte sa-ti cumperi obiective iti recomand sa inveti bazele fotografiei.
Pana nu stii legatura dintre "sensibilitatea senzorului", timpul de expunere si deschiderea diaframei (ISO, "Exposure time" si "Aperture" in engleza) nu vei stii ce setari sa folosesti pentru a obtine imaginea care o vrei si te poti trezi cu poze complet negre, complet albe sau miscate.

Iti recomand sa incepi cu cursurile oferite chiar de Nikonisti, trebuie sa-ti faci un cont, e gratuit (vezi ca e diferit de cel folosit pentru forum).
Pentru a accesa tutorialele, viziteaza pagina : http://www.nikonisti.ro/centrul-de-instruire-nikon acolo vei vedea "Tutoriale foto" si "Primi pasi in fotografie cu Radu Grozescu".

Incearca sa parcurgi filmuletele avand camera in mana si incercand ce ti se prezinta acolo.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron