Acum este Joi Mar 28, 2024 3:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Culori pale la Nikon D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Culori pale la Nikon D90

Mesajde Mihnea Deaconescu » Mar Ian 03, 2017 12:51 am

Buna ziua si la multi ani Nikonisti! Recent am avut posibilitatea de a compara batranul meu D90 cu un mai nou D7000 si am constatat ca D90-ul reda culorile, in special ale tenului, mult mai pale, sterse, decat D7000, folosind exact aceleasi setari si acelasi obiectiv, intr-o incapere cu lumina controlata, invariabila. Intrebarea mea este daca are aparatul meu vreo problema si ar trebui remediata, sau este perfect functional si diferenta este normala. A mai intampinat cineva o asemenea problema? Va multumesc pentru timpul acordat si astept cu interes raspunsurile dumneavoastra! Stima si lumina buna va doresc! :)
Mihnea Deaconescu
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Oct 03, 2013 8:50 pm

Re: Culori pale la Nikon D90

Mesajde moaartea » Mar Ian 03, 2017 3:33 am

daca te referi la jpg-ul din aparat,atunci da, de la o generatie la alta nikon a tot imbunatatit sau schimbat usor cum iese jpg-ul direct din aparat, iar cu cat body-ul e mai nou cu atat jpg-ul direct din aparat e mai ok.

daca e sa compari raw-urile intr-un program care nu stie setarile din camera, de ex lightroom atunci ar trebui sa fie identice sau aproape identice.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Culori pale la Nikon D90

Mesajde Mihnea Deaconescu » Mar Ian 03, 2017 11:03 am

Înțeleg, eu am comparat imaginile direct pe LCD.ul aparatelor, amandoua trase in format raw. Nu prea ma pasioneaza editarea, dar ma bucur ca nu sunt alte probleme. Va mulțumesc pentru răspuns! Sănătate si un an nou bun va doresc! De asemenea, lumina buna!
Mihnea Deaconescu
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Oct 03, 2013 8:50 pm

Re: Culori pale la Nikon D90

Mesajde Merlin » Mar Ian 03, 2017 11:10 am

Pai, in primul rand, e o diferenta mare intre LCD-ul lui D90 si cel al lui D7000 in privinta redarii culorilor plus ca Nikon a trecut la un nou mod de reproducere a culorilor odata cu D 7000.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Culori pale la Nikon D90

Mesajde moaartea » Mar Ian 03, 2017 11:38 am

daca te-ai uitat doar pe lcd e normal sa fie o destul de mare diferenta, daca le pui pe un calculator o sa vezi ca nu mai e asa mare diferenta...lcd-ul la d90 e destul de inferior fata de lcd-urile de pe body-urile actuale. la d90 imaginea in general pe lcd din camera se vede mai rau decat daca o pui pe un monitor,pe cand pe lcd-urile de pe body-urile noi e posibil sa fie invers de multe ori. adica sa se vada mai bine pe camera decat pe monoitor,daca pui body-ul langa monitor.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori