Acum este Joi Mar 28, 2024 12:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde moaartea » Lun Apr 17, 2017 2:05 am

din ce am citit pe net si vazut exemple nikonul 85 1.8g pare mult mai sharp decat acel sigma, aberatii cromatice mai putine, flare mai bine controlat la nikon decat sigma. repet, din ce am citit in review-uri pt ca acel sigma nu l-am folosit.

nikonul 85 1.8g detin o copie, cred ca raportul pret/calitate este(de fapt era, inainte sa scumpeasca nikon preturile la tot) cel mai bun.

personal, pt portret prefer 85-ul pus pe crop, care e aproximativ echivalent cu 135mm ca fov pe ff. 85mm pe ff mi se pare prea wide pt portrete. (exeptie daca faci in principal poze in interior)

nu stiu din ce localitate esti, dar daca ai cum probeaza acel sigma si nikonul, si vezi care ti se pare mai ok. eu personal daca ar fi sa aleg intre ele as alege nikonul, 85 1.8g chiar si pt crop.

Plesoianu Marius scrie:cu ce ai curatat, a fost nevoie de pensule sau doar putin aer cu pompa?


le-am curatat cu spatula cu care am curatat senzorul. de fapt acele spatule dupa ce imi curat senzorul le folosesc sa curat si oglinzile, iar daca nu am nevoie le pun inapoi in acel plastic si curat oglinzile cu ele cand am nevoie.
am observat ca asa le curat cel mai bine, inainte am incercat sa suflu cu pompa, nu merge, si sa dau cu pensula de praf. cu pensula a fost ok, dar doar daca ai o pensula noua care nu o folosesti pt nimic altceva,pt ca odata am atins pensula cu mana si probabil eram mai uleios pe maini,pt ca atunci cand am dat pe oglinda s-au vazut urme microscopice de la acel ulei de pe maini(asta se vede cand ai o lanterna si luminezi oglinda la un anumit unghi,altfel nu iti dai seama,precum nu iti dai seama de praf daca nu pui o lanterna si sa luminezi dintr-un anumit unghi oglinda, exeptie daca ai fff mult praf pe oglinda sau daca e fff murdara)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde HPA » Mie Apr 19, 2017 1:23 pm

Imi confirmi ce am citit si eu legat de 85mm 1.8 G, motiv pentru care e pe lista mea.
Legat de Sigma 85mm 1.4 EX am citit in mare lucruri bune despre el + minusurile de rigoare, e posibil sa fie mai soft decat Nikon-ul, dar l-am luat in considerare pentru acel 1.4 si avand in vedere ca second hand e la aproximativ acelasi pret ca un Nikon 1.8G nou.
Sunt din Cluj si chiar daca as vrea sa ma joc cu ele, Sigma nu prea il mai pot testa avand in vedere ca nu se mai fabrica fiind inlocuit cu versiunea ART, f. buna se pare, dar mult mai scumpa.
In fine, ramane sa ma hotarasc la obiectiv, body va ramane cel mai probabil D7200, thx oricum pentru informatii.

Si putin offtopic, ca tot am mai vb. de Bokeh si de faptul ca am mostenit doua obiective manuale vechi, am testat acum din nou acel Carl zeiss flektogon 35mm 2.4 pe body-ul meu vechi si rezultate sunt f. bune zic eu (nu sunt editate deloc), cu conditia sa nimeresc focus-ul... :)
Fişiere ataşate
 f1.jpg
 f2.jpg
HPA
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:02 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Apr 19, 2017 3:30 pm

Se pare ca Sigmaul 85 1.4 e in liga cu 1.8D la sharpness, versiunea 1.8G fiind ceva mai potenta.
https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Nikon-AF-S-NIKKOR-85mm-F18G-on-Nikon-D800E-versus-85mm-F1.4-EX-DG-HSM-Nikon-on-Nikon-D800E-versus-Nikon-AF-Nikkor-85mm-F18D-on-Nikon-D800E__823_814_362_814_752_814
Foarte mare atentie cand iei 1.8G-ul, multe au probleme cu af, eu am dat peste unul atat de naspa incat mi se bloca si motorasul de focus.
La sigma iar probleme ca e obiectiv third party.
In ce bani e sigmaul?

Bokehul e bun in pozele tale pentru un 24mm, nu inteleg de ce te intereseaza bokeh la 24mm cand el departeaza fundalul, eu la wideuri as vrea sa fie totul in clar daca se poate la f5.6-8. :mrgreen:
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde HPA » Mie Apr 19, 2017 4:59 pm

Un Sigma 85/1.4 second hand e intre 2000-2500ron, de aceea ziceam ca e comparabil la pret un un Nikon 85/1.8G nou.
Legat de Sigma 85mm + body Nikon si eventualele probleme de compatibilitate, nu stiu cat de fericita e combinatia.. de asta am si intrebat la inceputul topicului daca stie sau o foloseste cineva.

Cat despre obiectivul Carl Zeiss flektogon 35mm 2.4, pur si simplu m-am jucat putin prin casa cu el.. :)
HPA
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:02 pm

Re: Sfat achizitie Nikon D5300 + Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM

Mesajde MartinHuff » Mar Oct 25, 2022 9:51 am

De unde ar trebui să cumpăr și cum o fac?
MartinHuff
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Oct 25, 2022 9:36 am

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori