Acum este Joi Mar 28, 2024 1:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv, aparat sau alta problema ? Defect!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Obiectiv, aparat sau alta problema ? Defect!

Mesajde nikonalexn » Sâm Oct 28, 2017 4:48 pm

Buna ziua, detin un Nikon D3200, obiectiv NIKKOR DX 18-55mm 1:3.5-5.6G, si am observat ca atunci cand trag cadre cu acesta, la orice luminozitate mai scazuta, incep sa apara purici pe fundal (gain).

Am incercat sa fac majoritatea setarilor in mod manual, pe auto, etc, indiferent de ce as face, se vad purici pe fundal in momentul in care filmez ( 720p@50fps )

Intrebarea mea este daca aveti ceva solutii, de exemplu poate sunt setari pe care nu le-am incercat sau stiut sa fac ( in modul A S P ) sau alte tehnici de filmat sau orice informatie este binevenita pentru mine

Multumesc frumos, numai bine :D
nikonalexn
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Dec 19, 2016 6:30 pm

Re: Obiectiv, aparat sau alta problema ? Defect!

Mesajde nikonalexn » Sâm Oct 28, 2017 6:53 pm

*prin purici ma refer la acel noise, gain, nu stiu exact care este forma corecta, un fel de distorsionare a imaginii
nikonalexn
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Dec 19, 2016 6:30 pm

Re: Obiectiv, aparat sau alta problema ? Defect!

Mesajde berila_mz » Dum Oct 29, 2017 12:23 am

Pune o imagine aici pe forum sa vedem ce intelegi tu prin "purici" , pentru a putea da un sfat sau solutie.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Obiectiv, aparat sau alta problema ? Defect!

Mesajde moaartea » Dum Oct 29, 2017 8:46 am

cel mai probabil este vorba de alta problema....cel mai probabil problema e ca ti-ai cumparat ceva si nu te-ai informat despre ce e vorba si acum crezi ca produsul e de vina cand de fapt cel mai probabil esti tu ca nu te-ai informat inainte sa il cumperi...

incearca sa filmezi ceva afara, ziua, daca acolo e ok, atunci probleme e care am spus-o eu mai sus,ca ai cumparat ceva si nu te-ai informat inainte sa cumperi daca acel ceva e ok pt ce vrei tu sau nu e ok.

nikonul nu a fost niciodata prea bun pe partea de video, si pana acum toti care filmeaza incercau sa stea departe de el. obiectivul de kit e intunecat,d3200 e crop si e slab la iso la video, daca le combini inseamna ca nu poti sa filmezi deloc cu el la o calitate acceptabila daca nu este multa lumina. in exterior ziua probabil te va multumii,dar daca vrei ceva la interior e posibil sa nu fi multumit. si asta nu e de la faptul ca aparatul sau obiectivul sunt defecte ci de la faptul ca ii trebuie foarte multa lumina ca sa filmeze bine.

legat de setari...daca pe auto nu e ok, pune pe manual timpul(1/50 daca tragi la 24,25,30fps si 1/100 daca tragi la 50/60fps) diafragma maxima (sau 5.6 daca vrei sa ii dai zoom in timpul filmarii) si vezi ce iso ai nevoie ca imaginea sa iasa expusa corect. daca ai nevoie de iso 800 sau mai putin si tot ai probleme cu acei "purici" sau cum ii numesti tu atunci pune imaginile sa le vedem si noi sa vedem ce zici tu. daca iti trebuie iso 1600 sau mai mult ca imaginea sa fie expusa corect inseamna ca ai prea putina lumina pt combinatia care o ai tu body/obiectiv si e normal sa ai destul de mult zgomot in video si sa te nemultumeasca acest lucru. cu cat cresti iso mai mult gen iso 3200 6400 o sa ai tot mai mult zgomot si imaginea se va vedea tot mai prost.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv, aparat sau alta problema ? Defect!

Mesajde nikonalexn » Mie Noi 01, 2017 3:42 pm

Imi cer scuze pentru raspunsul meu intarziat;

Aici este o poza la monitorul care reda filmarea, pentru a se intelege prin ce ma refer la acei purici: https://imgur.com/a/hkveQ

Iar aici este un video de 2-3 secunde pentru a putea intelege mai bine: https://youtu.be/1fpbCnBn0LA


Clipul a fost filmat la 720p@50fps

Din cate se poate observa, lumina este destul de puternica in camera, poate chiar mai mult decat este nevoie, am folosit un ISO relativ mic, cred ca undeva pe la maxim 800, dar si la valori mai mici se comporta la fel, F-ul mic de tot ( in functie de zoom ) si intre 1/60 - 1/30

@berila_mz @moaartea
nikonalexn
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Dec 19, 2016 6:30 pm

Re: Obiectiv, aparat sau alta problema ? Defect!

Mesajde moaartea » Joi Noi 02, 2017 4:32 am

nikonalexn scrie:Din cate se poate observa, lumina este destul de puternica in camera, poate chiar mai mult decat este nevoie, am folosit un ISO relativ mic, cred ca undeva pe la maxim 800, dar si la valori mai mici se comporta la fel, F-ul mic de tot ( in functie de zoom ) si intre 1/60 - 1/30


1.cand zici ca F-ul este mic, adica numarul dupa F e mic - gen 3.5-5.6 la tine (si 5.6 chiar nu e mic,dar daca atat e de luminos obiectuvul de kit,nu ai ce sa ii faci)
2.iso CRED ca pe la 800...l-ai pus tu manual?? sau l-ai last pe auto...dupa ce vad eu acolo cred ca e undeva iso 3200 sau chiar mai mult
3. afara face la fel???
4. cel mai important...spuneai ca "lumina este destul puternica in camera", se vede clar ca lumina din camera, care este data de mai multe becuri(probabil puse intr-o lustra,banuiesc), este mai puternica decat lumina care vine de afara, presupun ca aveai mai multe becuri florescente care in total adunate puterile aveau erau de minimmmm 150-170W sau mai mult(echivalent puterile acelor becuri adunate sa fie cam cat 750W bec normal si ca becurile bateau direct spre birou, becurile nu aveau abajor/difuzor peste ele pt ca alea mananca mult din intensitatea luminii) asta ca sa poti filma cat de cat ok cu acel body+kit care il ai tu ( gen cu setarile 1/50, f5.6 iso maxim 800). daca nu ai asemenea becuri, atunci e prea putina lumina pt combinatia de body/obiectiv si isi apare zgomot cum ai in acel videoclip.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori