Acum este Joi Mar 28, 2024 9:54 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Merlin » Dum Ian 31, 2010 12:40 pm

Pai nu-mi bat capul decat cu o singura treaba: cum este mai bine sa transformi: in TIFF ori in PSD? Asta era nedumerirea mea, restul raspunsului dlui Dulgheru banuiesc ca se referea la initiatorul topicului. Stiu ca atat CS cat si Lightroom folosesc ACR. Io am varianta 5.6 la CS 4 care nu se deosebeste cu nimic fata de AL beta 3. Singurul plus pentru CS este faptul ca iti permite vizualizare in timp real a mastii (pensula/gradient) ceea ce la Lightroom nu o poti activa in timp ce lucrezi efectiv. Io cel putin nu am gasit setarea asta! De fapt discutia asta am purtat-o si aci: http://forum.softpedia.com/index.php?sh ... try7685162

Deci, revin la intrebare: PSD-ul obtinut din NEF pierde calitate fata de TIFF-ul obtinut din acelasi NEF?? Ar fi interesant de stiut pentru ca exista o diferenta semnificativa intre marimea ca si cantitate in mb intre cele doua. De exemplu, un PSD s-ar plimba undeva intre 12-15 mb in timp ce un TIFF peste 65 mb. Si banuiesc ca aceasta marime are un cuvant greu de spus in timpul editarii. Fie ea si cu CS.
Pe de alta parte sunt perfect de acord cu ce spuneti despre Lr de aceea intentionez sa-l si achizitionez imediat ce apare varianta finala. Bineinteles ... direct de pe site-ul lor; aci in tara l-am gasit pe un site la vanzare (ver. 2.0) care se vrea respectabil, undeva pe la 1500 de ron desi pe site-ul mama ajunge la 300 $. Si, pe deasupra, tot de la site-ul mama trebuia sa primesti codul de activare. Pai ce obiectivul meu .. chiar asa bataie de joc!!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Dan Pop » Dum Ian 31, 2010 2:20 pm

Merlin scrie:Singurul plus pentru CS este faptul ca iti permite vizualizare in timp real a mastii (pensula/gradient) ceea ce la Lightroom nu o poti activa in timp ce lucrezi efectiv. Io cel putin nu am gasit setarea asta!

Nu stiu daca ne referim la acelasi lucru, dar, dupa activarea pensulei, sub imaginea de editat, in stinga, apare o bifa "Show Selected Mask Overlay" care e deselectata by default. Valabil numai pentru Lr 3.0 beta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde cosminprund » Lun Feb 01, 2010 8:57 am

Merlin scrie:Pai nu-mi bat capul decat cu o singura treaba: cum este mai bine sa transformi: in TIFF ori in PSD? Asta era nedumerirea mea, restul raspunsului dlui Dulgheru banuiesc ca se referea la initiatorul topicului.


As fi foarte surprins daca ar fi o diferenta, d.p.d.v. al calitatii imaginii! TIF-ul si PSD-ul sunt, in esenta, fisiere "bitmap": includ culoare pentru fiecare pixel in parte. Atit TIF cit si PSD pot include si multe alte lucruri in plus, dar la baza asta e. Ar fi ciudat ca un software Adobe sa genereze un "bitmap" de mai buna calitate atunci cind exporta un TIFF decit atunci cind exporta un PSD! Diferentele de dimensiune pot veni din alta parte: PSD-ul cel mai probabil are compresie loosless, TIFF-ul cel mai probabil n-are compresie. Din cite stiu eu la exportul din Lightroom in TIFF e implicit pe 16 biti (sau l-am schimbat eu de mult, dar la mine asa e). Poate ca exportul in PSD nu-i implicit pe 16 biti. De verificat!

Stiu ca atat CS cat si Lightroom folosesc ACR. Io am varianta 5.6 la CS 4 care nu se deosebeste cu nimic fata de AL beta 3. Singurul plus pentru CS este faptul ca iti permite vizualizare in timp real a mastii (pensula/gradient) ceea ce la Lightroom nu o poti activa in timp ce lucrezi efectiv. Io cel putin nu am gasit setarea asta!


In Lightroom incearca sa dai "o" (litera nu cifra zero) de la tastatura in timp ce desenezi cu pensula pensula pe imagine ("o" fara alt, ctrl, command etc).

Pe de alta parte sunt perfect de acord cu ce spuneti despre Lr de aceea intentionez sa-l si achizitionez imediat ce apare varianta finala. Bineinteles ... direct de pe site-ul lor; aci in tara l-am gasit pe un site la vanzare (ver. 2.0) care se vrea respectabil, undeva pe la 1500 de ron desi pe site-ul mama ajunge la 300 $. Si, pe deasupra, tot de la site-ul mama trebuia sa primesti codul de activare. Pai ce obiectivul meu .. chiar asa bataie de joc!!


Pretul pe pagina Adobe e in euro, nu dolari, si atuncti se justifica si pretul de pe sit-ul Romanesc: 300 euro + 19% TVA e mai mult de 1500 ron. Daca ai vazut pretul in dolari probabil nu s-a prins sit-ul ca esti cumparator din Europa si a ramas pe preturile de pe alte meleaguri :D
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Merlin » Mie Feb 03, 2010 1:50 pm

Iti multumesc mult pentru sfatul cu litera O. Acum merge ca si ACR-ul .. desi ma asteptam sa am pe undeva ceva de bifat, intocmai ca la ACR.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori