Acum este Vin Mar 29, 2024 1:50 am

Articole Nikonisti.ro

Dslr sau Mirrorless

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde moaartea » Dum Mar 25, 2018 3:35 pm

JorJ_el scrie:Este vorba despre acelasi model ? "L"-ul din primul link ma deruteaza(A5100L)
link magazin online
si
link magazin online



a5100 este modelul body-ului iar a5100L inseamna ca este un kit format din body(a5100)+obiectiv(Lens), in cazul de mai sus un obiectiv 16-50mm
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde JorJ_el » Lun Mar 26, 2018 2:49 pm

moaartea scrie:
JorJ_el scrie:Este vorba despre acelasi model ? "L"-ul din primul link ma deruteaza(A5100L)
link magazin online
si
link magazin online



a5100 este modelul body-ului iar a5100L inseamna ca este un kit format din body(a5100)+obiectiv(Lens), in cazul de mai sus un obiectiv 16-50mm

Multumesc
In primul link pretul era de 1999(de obicei costa peste tot undeva in jur de 2400) dar aparea acel L in descriere, ceea ce ma pus pe ganduri daca nu cumva este vorba despre un model inferior.
JorJ_el
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:34 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde JorJ_el » Mar Apr 10, 2018 2:36 pm

Sabin Dobrean scrie:
JorJ_el scrie:
Sabin Dobrean scrie:Si ce doriti sa fotografiati ? Mai exact , ce gen de fotografie doriti sa abordati ? Ce va intereseaza cel mai mult la un aparat foto ? La cel nivel va propuneti sa ajungeti in domeniul fotografiei : amator , profesionist ? Fara un raspuns la aceste intrebari nu va pot da un sfat pertinent .

Va suna paradoxal dar la un aparat foto, deocamdata ma intereseaza functia VIDEO(cu ce frame rate filmeaza 24 ,30 ,60 ,120, etc)
Pentru inceput vreau sa incerc sa fac time lapse-uri(de aici si dilema cu marimea acumulatorului)
Cu siguranta voi face si fotografii , nu stiu la ce anume,dar vreau sa iasa bine.

Va pot recomanda pentru video Panasonic mirrorless , model in functie de buget , maxim DMC GH5 , GH4 , G9 ,dar foarte interesant ca si raport pret calitate DMC G80 . Studiati modelele Panasonic si alegeti ce doriti . Pentru video folositi cu precadere obiective fixe , luminoase .

In timp samanta pe care ati plantato in creerul meu, a incoltit.
Din acest motiv acum nici nu ma gandesc la un sony mirrorless
Lumix DMC G80 este cam ce vreau de la un mirrorles(cred) , dar dimensiunile ar fi cam la fel ca un DSLR, si in accest caz ,dece un mirrorless si nu un DSLR ?
JorJ_el
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:34 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde bv01 » Mar Apr 10, 2018 4:52 pm

În primul rând, vorbiți de un aparat Micro Four Thirds. Împreună cu obiective PRO sistemul e mult mai mic decât un DSLR. Fiind mirrorless nu sunt probleme de back / front focus. Și multe altele...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde bv01 » Mar Apr 10, 2018 10:01 pm

Uite aici o comparație de dimensiuni pentru DSLR vs MFT cu lentile în plaje focale identice, ținem cont de 2x factor de crop. Practic te apucă râsul...

[img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180410/1bee3eda72d2443e412712545531aa60.jpg[/img]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde bv01 » Mar Apr 10, 2018 10:04 pm

http://camerasize.com/compact/#557.701,689.627,ha,t


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde moaartea » Mie Apr 11, 2018 12:10 am

bv01 scrie:Uite aici o comparație de dimensiuni pentru DSLR vs MFT cu lentile în plaje focale identice, ținem cont de 2x factor de crop. Practic te apucă râsul...

mai uiti si de diafragme...ca sa fie identice nu doar ca si focala(mai corect spus ar fi fov) ci ca si imaginea capturata ar trebui sa fie si diafragmele echivalente, deci 35-100 f1.4 ceea ce nu exista... :twisted: :twisted: :twisted: sau sa pui pe full frame un 70-200 f5.6
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde bv01 » Mie Apr 11, 2018 7:49 am

Depinde de utilizarea fiecăruia, de obicei aparatele MFT au cam toate IBIS ceea ce permite diafragme mai închise. Sacrifici puțin la bokeh ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde DanyelC » Mie Apr 11, 2018 9:05 am

va pot spune ca aleg DSLR deoarece in caz de Time-Lapse-uri bateria va tine mai mult.

Salut!

Nu cred ca este bine ca motivul principal pentru care alegi un DSLR sa fie bateria.
Pentru timelapse...te asigur ca si la DSLR vei avea exact aceeasi problema dupa cateva ore si de f. multe ori la timelapse vei dori sa faci mult mai multe ore (pe mine D3100 ma tine 2-3 ore cu un interval de 15 sec intre poze iar D7200 spre 3 ore; daca scazi intervalul la mai putin de 15 sec scazi si durata totala la cam tot jumate).
Exista intotdeauna (si ptr mirroreless si ptr DSLR) posibilitatea de a utiliza baterii de rezerva - 10-15 euro - chinezarii dar isi fac treaba (da, e mai dificil de schimbat bateria in timpul realizarii timelapsului dar cu un trepied solid si un pic de tehnica se rezolva usor).
Exista gripuri si pentru mirorlessuri cu baterii suplimentare incluse.
Exista si solutii mai ''hard'' care iti permit sa tragi timelapsuri pe perioade lungi (exista unele chiar spre 4 luni) : o baterie de aparat foto, modificata, legata la un transformator / redresor cu camera deci alimentata in permanenta.
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am

Re: Dslr sau Mirrorless

Mesajde JorJ_el » Mie Apr 11, 2018 10:40 am

bv01 scrie:În primul rând, vorbiți de un aparat Micro Four Thirds. Împreună cu obiective PRO sistemul e mult mai mic decât un DSLR. Fiind mirrorless nu sunt probleme de back / front focus. Și multe altele...

Merci de raspuns
Deci,daca iau un mirrorless voi focusa mai usor(se refera la auto focus sau cand vreau eu sa focusez pe ceva anume ?)
Obiectivele vor fi mai mici si mai usoare.
Dar voi avea o diafragma mai mica(care sincer inca nu am inteles cum se reflecta in ce voi vedea in pozele pe care le voi face)(va intra mai putina lumina si vor fi mai intunecate sau va intra mai putina informatie si vor fi mai neclare)
Cand ai un pic de timp te as ruga sa detaliezi " Și multe altele..."
De ce sa iau Nikon 5300 si nu lumix g80(initial era vorba de un sony 5100) sau vice versa
Sent from my iPhone using Tapatalk
JorJ_el
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori