Acum este Vin Mar 29, 2024 12:21 am

Articole Nikonisti.ro

D610 sau D750

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D610 sau D750

Mesajde StudioS » Joi Mar 22, 2018 9:44 am

Ceau, vreau sa va cer parerea legata de aceste 2 aparate, D610 sau D750
Sunt interesat doar de fotografiile de eveniment, din ce am mai citit D750 ar avea doar wifi care momentan nu l-as folosi, ecran rabatabil bun la filmat, functie care nu as folosio, si filmeaza mult mai bine fata de D610...

Este suficient D610 pentru inceput ?

As avea nevoie de parerile voastre pro sau contra, daca le-ati utilizat ...
Orice sfat este binevenit


As vrea sa iau momentan unul din aceste 2 obiective :
-TAMRON SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD (A007N) For Nikon
-TAMRON AF 28-75mm f/2.8 XR Di LD Lens For Nikon (A09NII)

Sau daca aveti o alta recomandare este binevenita.

Multumesc.
StudioS
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 22, 2018 9:34 am

Re: D610 sau D750

Mesajde moaartea » Joi Mar 22, 2018 10:16 am

TEORETIC , TEORETIC tu ai avea dreptate poate...dar in practica nu e totdeauna asa....in practica s-ar putea sa iti smulgi parul din cap cand ai sa vezi ca d610-le focalizeaza intr-un punct in lumina calda(biserica,petrecere) si in alt punct in lumina de zi(si asta se intampla la TOATE d610-urile). acest lucru e evident cand incerci sa fotografiezi cu o diafragma deschisa gen 1.8 sau mai mare gen 1.4, problema care d750 nu are. plus mai are rost sa vorbim ca d750 focalizeaza mult mai bine cand e lumina putina(gen biserica,petrecere) sau cand se misca lumea(dans sau alte miscari imprevizibile cum se intampla in multe cazuri la nunti)??? plus ca mai are si alte avantaje fata de 610,cele mai importante le-ai enumerat tu mai sus...

cat despre obiectiv...cel mai bun raport calitate/pret dupa mine este tamron 24-70 VERSIUNNEA G2, neaparat G2!!! nu se compara cu versiunea 1
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: D610 sau D750

Mesajde StudioS » Joi Mar 22, 2018 2:50 pm

Multumesc pentru replay,
chiar aveam nevoie de un sfat de la cineva care a lucrat cu ele si a vazut diferenta clara ...
Partea cu focalizarea este foarte importanta... din acest motiv cred ca o sa aleg d750
Eu m-am gandit din punct de vedere al megapixelilor ..am zis ca ambele focalizeaza cam la fel...
Nu as fi cumparat D750 pt wifi, ecran rabatabil, video de calitate, sunt lucruri pe care nu o sa le folosesc, sunt interesat doar de foto,

Cat despre obiectiv ...din cele 2 enumerate de mine nici unul nu are G2( generatia 2 )
Este asa mare diferenta la fotografii?

acesta nu ar fi ok pentru inceput?
-TAMRON SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD (A007N) For Nikon .

Depasesc bugetul daca iau D750 in loc de D610 si nu mai raman bani de obiectiv cu G2 ...
Ce sa iau.... aparatul mai bun ...sau obiectivul ? ....stiu ca ideal ar fi ambele. ..
StudioS
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 22, 2018 9:34 am

Re: D610 sau D750

Mesajde moaartea » Joi Mar 22, 2018 8:06 pm

d610 eu nu l-as putea recomanda sub nici o forma in 2018 la cineva care incepe ca body pt nunti/botezuri/evenimente.
aparatul e bun,problema la el este focalizarea, sigur daca te-ai obisnuit cu el te poti descurca, dar are mari limitari in special la autofocus pt ca focalizeaza diferit in lumina calda sau lumina de zi.
eu cand il foloseam la nunti cand eram afara si intram in interior si era lumina calda stiam ca trebuia sa schimb din af fine tune sa pun o valoare cand era lumina de zi, si alta valoare cand lumina era foarte galbena. asta faceam mai ales la obiective cu f1.8 sau 1.4. e o limitare pt ca in anumite momente nu iti iese focusul exact cum vrei si poti sa pierzi momentul sau sa fi nevoit sa lucrezi cu o diafragma mai inchisa decat ai vrea in acel moment...etc etc. se poate folosii dar esti limitat de anumite chestii si cand esti la inceput sigur nu asta iti trebuie, nu trebuie sa te gandesti la astea, trebuie sa te gandesti la incadrare,lumina,punct de statie, sa surprinzi momentul si nu sa te gandesti daca ti-ai pus compensarea la af fine tune cea care iti trebuie in lumina aia...

tamron 24-70 g2 l-am vazut cu 4500 lei pe olx, vindea cineva si zivea ca e nou...
diferenta intre 24-70 versiunea 1 si g2 este ca este mai sharp g2(nu in centru, acolo sunt similare, ma refer la f2.8 de ex si mai spre margini, aici g2 este mai sharp decat 1), are focus mai rapid, flare mai bine controlat, vc mai bun, sunt sigur ca mai sunt si alte diferente eu doar pe astea le stiu. versiunea 1 am folosit-o foarte putin, g2 l-am folosit mai mult si nikon 24-70 versiunea G l-am folosit cel mai mult. daca ar fi sa aleg intre nikon 24-70 g sau tamron 24-70 G2 as alege tamronul fara sa stau pe ganduri din cauza ca de multe ori subiectul la mine nu este in centru, si la mine conteaza foarte mult sa fie sharp si catre margini nu doar in centru

dintre 610+ tamron G2 sau 750+tamron versiunea 1, eu as alege 750-ul
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: D610 sau D750

Mesajde thoudie6 » Joi Apr 27, 2023 8:37 am

Wow, marvelous blog format! How lengthy have you ever been blogging for? you make running a blog look easy. The entire look of your website is excellent, let alone the content!
Also visit my web page -virtual phone system service
thoudie6
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 26, 2023 4:42 am

Re: D610 sau D750

Mesajde Angel17 » Joi Aug 17, 2023 11:15 am

I prefer D750. I think it's the best choice. Thanks for sharing! Porch Screening Punta Gorda, FL
Angel17
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 22, 2023 3:14 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 14 vizitatori

cron