Acum este Joi Mar 28, 2024 12:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde bogdanfb74 » Lun Mar 26, 2018 4:24 pm

Salutare dragi colegi!

Nu stiu cum, dar am reusit sa obtin acordul directorului executiv (sotia) pentru un upgrade de la strabunul meu D90. Bugetul e generos... problema e de optiuni. Mentionez ca sunt un incepator de nivel avansat, daca pot sa zic asa, practic fotografia ca hobby si nu scot bani din asta. Sunt nikonist, am ceva obiective Nikon, am accesorii Nikon, asa ca, din start, a ma muta la alt brand e dificil.

In ultimele luni am tot citit si am tot salivat privind fie la D750, fie la D810 / D850. Am analizat chiar si D610... si, e adevarat ce se spune: cu cat stii mai mult cu atat eziti mai mult. Pe scurt: D610 e varianta de avarie... bun, dar mi-as fi dorit mai mult. D850 / D810 e totusi cam mult... parca nu as da atatia bani pe un body pentru hobby, nu stiu ce sa zic... D750 ar fi varianta ideala pentru mine, dar... dar stim cu totii povestea lui D750... problema cu flare, problema cu shutterul, problema cu eroarea de shutter la 1/4000...

Stand stramb si gandind drept, judec asa: nefiind pro, adica nefacand bani din asta, as zice ca nu ma sperie asa tare partea cu flare-ul provocat de sursa de lumina frontala, nici partea cu eroarea de shutter la 1/4000... ce ma sperie, raman insa doua probleme, cea cu autodistrugerea shutterului (cele trei rechemari in service) si o noua eroare, pe care am gasit-o pe net, generata de utilizarea in conditii de soare puternic, descrisa in linkurile de mai jos:
https://www.youtube.com/watch?v=87mcb8llUvw
https://www.youtube.com/watch?v=V_500Svd6Fw&t=20s

Si acum, stiind ca pe forum sunt mult altii mai experimentati si mai cititi ca mine, cer si eu o parere: ce sa fie? sa fie totusi D750? loturile din 2018 au problemele rezolvate sau dau o caruta de bani si ma trezesc ca nu am aparat foto?

M-as multumi si cu batranul meu D90, care nu a dat nicio eroare pana acum si a mers brici, dar parca as vrea putin mai mult, sa experimentez si altceva... Am studiat si Sony SLT A99...dar pare mai slabut ca D750 si ar presupune sa scap de tot kitul de Nikon... in plus, nu am studiat daca DSLR-urile Sony au bube sau nu...

Asadar, stau si ma uit la D750 si ma intreb, sa fie, sa nu fie...m-ar durea sa dau 8000 de lei pe el si sa stea prin service. M-ar durea si sa dau 3100 de dolari pe un D850 / D810... cat o fi el de super tare.

Astept parerile voastre... si va multumesc pentru timp si rabdare.
bogdanfb74
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 18, 2010 5:49 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde petru gr » Lun Mar 26, 2018 5:38 pm

Loturile mai noi de d750 au problemele rezolvate. Daca il iei nou din magazin cu garantie e foarte ok.Vrei neaparat full frame?Daca nu si d7500 este o optiune ok.
d700+d750+35f1.8g,50 f1.8d,80-200 f2.8d,,tokina12-24f4,lensbaby twist 60+olympus m4\3
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
petru gr
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 17, 2017 4:54 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde bogdanfb74 » Lun Mar 26, 2018 5:45 pm

Merci pentru raspuns.

Da, as vrea un FF. Am studiat si d7500 ... dar parca as merge spre d750.
bogdanfb74
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 18, 2010 5:49 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde bogdanfb74 » Lun Mar 26, 2018 6:04 pm

Pentru cei cu experienta:

la unul din videoclipurile din linkurile prezentate, colegul Lajos spune asa: "Aparatul a fost cumpărat de nou, după nici 30 zile a apărut prima dată această eroare, a fost trimis la F64 pentru înlocuire, dar la ei a reieșit că este perfect funcțional, au refuzat înlocuirea pe baza faptului că am depășit limita de cadre, ghinionul meu este că nu am avut ședințe foto în plin soare înainte de a atinge limita de cadre".

Cum adica, aparatul e in garantie si are limita de cadre? Adica daca am 3 ani garantie si 100.000 cadre e posibil sa nu mai fie considerat in garantie ca poate am depasit limita de cadre fara sa stiu? E ca la masini 5 ani sau 100.000 Km? Si atunci care e limita de cadre la un DSLR Nikon in garantie? Stie cineva?
bogdanfb74
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 18, 2010 5:49 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde StefanSC » Lun Mar 26, 2018 6:19 pm

Omul nu a trimis aparatul la Nikon pentru inlocuire (SKIN) ci la F64 (resellerul).

F64 au o politica prin care permit returul echipamentelor in 30 de zile.
Cum romanul e inventiv, unii cumparau echipamente, le foloseau pt cateva evenimente (e.g: nunti, unde un aparat va fi forjat) si apoi le returnau primindu-si banii inapoi. Asa ca cei de la F64 au instituit regula de retur la aparate in 30 de zile si 100 de cadre :D.

Nu are treaba cu garantia sau altceva :D.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde bogdanfb74 » Lun Mar 26, 2018 7:36 pm

Aha! Mi se pare corect! Omul cat traieste invata... nu stiam de chestia asta.
bogdanfb74
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 18, 2010 5:49 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 26, 2018 9:09 pm

petru gr scrie:Loturile mai noi de d750 au problemele rezolvate. ...


Cum deosebesti un aparat dintr-un lot cu probleme ("mai vechi"), de unul dintr-un lot "mai nou" ?
[din cite imi aduc eu aminte D750 a avut 2 serii de probleme ... D600 parca 3 serii ... sau viceversa ?!]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 26, 2018 9:28 pm

bogdanfb74 scrie:... Bugetul e generos... problema e de optiuni. ...


De ce e musai sa treci pe FF ?
Un D7200/D7500 nu e suficient?
Ai luat in calcul si cheltuielile aditionale: carduri mai mari si mai rapide, alti acumulatori, computer mai performant si cu memorie mai multa, lentile mai performante, s.a.m.d.?
Obiectivele din dotare sunt FF, au focalele dorite si sunt de calitate (daca toate cadrele vor fi cropate din cauza obiectivelor entry-level ce rost are sa treci la FF si sa obtii niste cadre rezonabile APS-C cu un efort suplimentar de prelucrare)?
Obiectivele din dotare sunt Nikon sau third-party ... care vor/pot avea comportari neasteptate cu noile aparate Nikon?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde bogdanfb74 » Lun Mar 26, 2018 9:39 pm

Salut Bogdan!

Obiectivele sunt Nikon, sunt medii si de calitate (un 24-70 si un 24-120 f4, un 50 f1,8). Computer bun este, carduri mai bune si mai rapide sunt, de ce sa trec la FF? Pai ca sa il citez pe un nene din PSD, Codrin Stefanescu parca, "pentru ca pot". Ca sa ma intelegi, nu vreau sa par nesimtit, am vrut sa spun ca acum pot sa fac pasul asta, ce aduce ziua de maine nu am de unde sa stiu... nu am de unde sti daca peste doi ani sau peste 4 ani imi mai permit sa dau atatia bani pe un FF. Am stat si m-am gandit bine, daca sa merge spre d7200 / d7500 sau sa trec pe FF. Eu, dupa cum am spus, tin un aparat pana crapa, nu fac bani din ele si nu mor sa am ce e mai nou pe piata imediat ce iese. D90 il am de 10 ani si il mai tin inca, pana nu s-o mai putea repara nimic la el, asa, ca valoare sentimentala ca am invatat foto pe el... daca FF-ul asta care va fi nu va da chixuri, va avea aceeeasi soarta, adica va sta in uz forever. Singura mea frica e sa nu aiba hibe ascunse de fabricatie, pentru ca vad ca in ultimii ani Nikon isi reorienteaza productia catre adidasi... si o lasa mai moale cu calitatea la aparatele foto, in special la alea de peste 1000 USD
bogdanfb74
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iun 18, 2010 5:49 pm

Re: Nikon D750 / 2018 - bun sau cu probleme?

Mesajde moaartea » Lun Mar 26, 2018 11:41 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Un D7200/D7500 nu e suficient? Ai luat in calcul si cheltuielile aditionale:[...] computer mai performant

dece sa ii treuiasca computer mai performant pt a prelucra pozele de la d7200 fata de d750...ambele sunt de 24mpix si ambele se prelucreaza la fel de "greu".



legat de d750 nu inteleg dece ai spus 8000 lei...??? de ex la e-infin.com este undeva sub 5500 lei si ti-l livreaza din uk deci nu ai taxe vamale sau tva...intradevar ai doar un an garantie,dar daca se strica ceva la el cel mai probabil se strica in primul an, sau daca se strica dupa un an oricum reparatia sunt foarteeee mari sanse sa nu coste peste 1000 lei si in nici un caz 2500 lei...este oare o decizie buna sa platesti 2500 lei pt un an de garantie in plus(2 ani vs un 1 an)?????? asta doar tu poti sa raspunzi din punctul meu de vedere raspunsule este un mareeee NUUU.

lagat de problemele care le-a avut (au fost 3 recall-uri la d750 nu 2 din cate stiu eu) le-au rezolvat la aparatele mai noi din cate stiu eu...plus ca d750 a fost foarte cumparat si existau unele probleme din fabrica nu doar de design...la ce succes a avut unele e normal sa aiba probleme, adica din acel volum mare de vanzari e normal ca unele sa mai aiba anumite probleme, si cred ca internetul de multe ori le face mai mari decat sunt in realitate...daca 99%din lume nu au probleme dar 1% au tu auzi de acei 1% si nu de restul...

d610 nuuuuu recomand.....senzorul e bun dar focalizarea nu se compara...dupa mine d750-ul este al 2-lea aparat ff cel mai bun de la nikon raportat pret/calitate/bun la toate. primul e d850, dar cum ai spus daca nu faci bani din asta nu cred ca este rentabil sa dai atatia bani doar pt un hobby, mai ales daca 24 mpix iti sunt suficienti si nu ai nevoie de mai multi.

in general ce fel de fotografii faci? lansdcape/vacanta(concediu)/fotografie cu familia si/sau copii/ portrete/etc...?
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori