Acum este Joi Mar 28, 2024 11:53 am

Articole Nikonisti.ro

Buget 2000 lei , sfat achizitie ( aparat ) body.

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Buget 2000 lei , sfat achizitie ( aparat ) body.

Mesajde paul_78 » Sâm Apr 21, 2018 11:56 am

Oameni buni ..
..in primul rand vreau sa amintesc ca nu toata lumea vrea la Nbc _uri fotografi cu zeci de mii la tarife .Sunt evenimente unde se practica sume de 300 400 lei.Nu toti vor poze in parc , nu toti vor poze in masini de epoca .Sunt oameni care nu_si permit aceste lucruri.Nu toti s_au nascut fotografi cu aparat mai scump decat autogurismul.Va spun ca oamenii pe la tara nu sunt cu asa mari pretentii.Cunosc persoane care care merg la evenimente cu d 5100, asa ca nu facem poze de reviste din prima.Pentru un incepator m_am orintat spre un D300S , aparat de generatie veche dar bun.Mai am in obiectiv si D 90 .
paul_78
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 01, 2018 9:08 am
Localitate: otopeni

Re: Buget 2000 lei , sfat achizitie ( aparat ) body.

Mesajde Sabin Dobrean » Dum Apr 22, 2018 7:40 am

paul_78 scrie:Oameni buni ..
..in primul rand vreau sa amintesc ca nu toata lumea vrea la Nbc _uri fotografi cu zeci de mii la tarife .Sunt evenimente unde se practica sume de 300 400 lei.Nu toti vor poze in parc , nu toti vor poze in masini de epoca .Sunt oameni care nu_si permit aceste lucruri.Nu toti s_au nascut fotografi cu aparat mai scump decat autogurismul.Va spun ca oamenii pe la tara nu sunt cu asa mari pretentii.Cunosc persoane care care merg la evenimente cu d 5100, asa ca nu facem poze de reviste din prima.Pentru un incepator m_am orintat spre un D300S , aparat de generatie veche dar bun.Mai am in obiectiv si D 90 .
. Din pacate trebuie sa iti spun ca faci o greseala cand afirmi aceste lucruri . Pentru un profesionist , totul se invarte in jurul clientului . El este punctul central . Clientul trebuie respectat , indiferent din ce zona vine , sau ce pregatire profesionala si intelectuala are . In paranteza fiind spus , la tara topoarele sunt foarte bine ascutite si intotdeauna pregatite . Deci , cu atat mai mult , nu poti merge sa faci o varza din tot evenimentul omului , fara sa nu te astepti la oarece consecinte . Dar , in primul rand ,trebuie sa te respecti pe tine , ca profesionist . Asta inseamna sa ai cunostinte temeinice si aparatura corespunzatoare care sa te ajute sa duci treaba la bun sfarsit . Fara aceste lucruri NU ai ce cauta la evenimente , pe care le poti rata in orice clipa . Si il poti lasa pe client fara o amintire despre un moment din viata lui pe care te-a angajat pe tine sa il gestionezi . Iar tu , constient ca nu stii suficient si ca nu prea ai cu ce , ai avut tupeul sa-i ceri si bani pe deasupra . Nu conteaza cati bani . Pentru acest lucru meriti toate suturile in fund din lumea asta .
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

Re: Buget 2000 lei , sfat achizitie ( aparat ) body.

Mesajde paul_78 » Lun Apr 23, 2018 7:33 am

Cred m-am facut inteles gresit , ca incepator , elev , nu-mi permit un aparat care sa depaseasca suma aceasta , daca ma duc la evenimente ca elev cu un aparat mai slabut nu inseamna ca i-mi bat joc de evenimentul omului .Acele poze le fac pentru mine , si poate ca ele nici nu conteaza in cadrul evenimentului.Acum sunt cazuri si cazuri , cunosc fotograf cu 40 de ani de cariera in carca care a plecat batut de la o nunta ptr simplul fapt ca mireasa era nrmultumita de faptul ca arata grasa in poze , avea impresia ca aparatl subtiaza personajul , asa stia ea de la televizor. Concluzia este ca ptr incepator nu-mi permit ceva mai bun . Si poti incepe cu aceste aparate de jos . Eu nu cred ca un fotograf cu aparat de 6000- 9000 lei vine sa faca poze ptr o suma de 300-400 lei . Si evenimentele trebuiesc luate etapizat.
paul_78
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 01, 2018 9:08 am
Localitate: otopeni

Re: Buget 2000 lei , sfat achizitie ( aparat ) body.

Mesajde moaartea » Lun Apr 23, 2018 9:10 am

paul_78 scrie:Sunt evenimente unde se practica sume de 300 400 lei.Va spun ca oamenii pe la tara nu sunt cu asa mari pretentii.


poate ca nu, sunt unii oameni care vor "sa fie totul clar" si daca in biserica persoana de la 5 metri in spate nu e la fel de clara ca mireasa iti baga vina, vor sa fie pozele cum le fac ei cu telefoanele mobile...sigur sunt si asemenea "specimene", totusi in ultimii ani asemenea persoane se tot imputineaza, si din experienta mea si a altor colegi cu care am mai vb majoritatea cei care platesc mai putin(prin putin ma refer undeva la 250-350 euro strict pt fotografii fara albume sau altele) au pretentii mult prea mari in comparatie cu pretul si vor sa aiba "poze" cum vad la alti fotografi care au preturi de 2-3-4-5 ori mai mari decat ce au platit ei.


CBV scrie:Sunt curios să știu cu ce aparate credeți că se făceau poze de eveniment acum 40 de ani și din ce cauză ieșeau așa de bine?

la fel de bine poti sa faci analogie cu ce aparatura se filmau ptogramele de televiziune de acum 40 ani de "se vedeau asa de bine" si televizoarele de acum 40 ani "cum de se vedeau asa de bine" etc etc....tehnologia evolueaza daca acum 40 de ani se facea intr-un fel si era o anumita calitate sau tehnologie asta nu inseamna ca la fel este si acum si la fel va fi si peste 40 de ani, sau peste 10 ani...


Sabin Dobrean scrie:trebuie sa te respecti pe tine , ca profesionist . Asta inseamna sa ai cunostinte temeinice si aparatura corespunzatoare care sa te ajute sa duci treaba la bun sfarsit . Fara aceste lucruri NU ai ce cauta la evenimente

corect. in primul rand cunostinte..aparatura depinde de clientii ce inteleg ei prin calitate si ce pretentii au, dar orice ar fi, trebuie sa ai ceva de back-up, de asa ceva nu te poti lipsi la orice nivel ai fi...trebuie sa ai 2 body-uri 2 blituri si 2 obiective minim. asta daca esti fotograful principal. daca esti al 2-lea fotograf acolo e discutabil...


ce obiective/blituri ai??? ca astea sunt muuuuuult mai importante decat body-urile.
pt crop un tamron 17-50 2.8 + un 50 1.8g (si dupa care ceva mai tele, de ex 85 1.8g) plus obiectivul de kit ar fi minimul minimul minimul care poti sa incepi plus 2 blituri,dupa mine...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Buget 2000 lei , sfat achizitie ( aparat ) body.

Mesajde paul_78 » Dum Apr 29, 2018 5:58 am

Pana la urma am ales un D90 cu 19k la activ , obiective nikkor 35mm 1.8 d, nikkor16 85 f 3,5, nikkor 55 200, plus un obiectiv de chit 18 55.
Pentru inceput eu zic ca este de ajuns ca ucenic.
paul_78
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 01, 2018 9:08 am
Localitate: otopeni

Re: Buget 2000 lei , sfat achizitie ( aparat ) body.

Mesajde highlight » Mie Mai 16, 2018 7:24 pm

paul_78 scrie:Pana la urma am ales un D90 cu 19k la activ , obiective nikkor 35mm 1.8 d, nikkor16 85 f 3,5, nikkor 55 200, plus un obiectiv de chit 18 55.
Pentru inceput eu zic ca este de ajuns ca ucenic.


Toate astea la 2000 RON? super! cred ca ai o gama de obiective suficienta ca sa inveti si sa iti dai seama pe viitor cam care sunt obiectivele care te vor interesa, ce anume vrei sa faci, etc.
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Buget 2000 lei , sfat achizitie ( aparat ) body.

Mesajde paul_78 » Joi Mai 17, 2018 4:10 pm

Sa fiu mai precis , Costul componentelor au fost de 1500 lei , iar aici a intrat bodyul , obiectivul de 35 si cel de 16-85. Restul le-am avut . Sincer este un aparat vechi dar bun , mai amar este faptul ca dupa ce am achizitionat D90-ul , picase la fileu un D300s la o diferenta foarte mica de bani , dar acum ma multumesc cu ce am.
paul_78
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 01, 2018 9:08 am
Localitate: otopeni

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron