Acum este Joi Mar 28, 2024 2:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Revenire pe Nikon

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Revenire pe Nikon

Mesajde highlight » Vin Mai 04, 2018 4:32 pm

Salutare,

Am fost fericitul posesor al unui D7100, cu care am facut poze foarte frumoase. Singura problema ca in diverse ocazii nu am carat aparatul DSLR dupa mine fiind prea mare si am ratat poze.

Asadar am vandut Body Nikon si mi-am luat un Fuji XT10+obiectiv pancake 27mm, kit care incape lejer in buzunar. Obiectivele Nikon le-am pastrat cu filtru adaptor, just in case. E calumea sistemul Fuji, face poze frumoase, nu chiar asa calitative ca D7100, dar imi plac.
Insa pe mirrorless am constatat ca exista inconvenientul unui focus lent, iar pentru mine asta e uneori un impediment.
Ar mai fi o problema si anume majoritatea obiectivelor (in afara de cele pancake care sunt 2) sunt cam la fel de grele si mari cu cele Nikon DX, doar ca mult mai scumpe :lol:

Concluzia la care am ajuns e ca ideal ar fi sa pastrez mirrorless, dar sa revin si la un D7100 cu care pozez in mod programat, adica stiu ca am ce poza si ma duc cu el acolo. Ar mai fi fost ideea sa iau un D610, ca tot nu am avut niciodata FF, dar pare a fi mai scump si cu probleme.

Daca are cineva pareri, simte ca poate face recomandari, va rog :D
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde Merlin » Vin Mai 04, 2018 7:27 pm

D610 ar eun focus leeent si orb in lumina proasta, mai ales pe AF-C .. Daca Af-ul este important pentru tine, indreapta-ti atentia direct spre D750 sau macar un D700 SH
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde CosminD » Vin Mai 04, 2018 10:20 pm

in locul tau as schimba T10 pe T20. Senzor nou, de 24 mp vs 16 , 4k , touch screen (nici nu stiam ce util este pana nu am luat D5500) , af mult mai bun (aparatul a primit recent un "boost" cu firmware-ul 2.0 :) http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/firmware/x/xt20/index.html ) . De multe ori imi vine sa vand tot ce am pe Nikon si sa trec si eu pe Fuji T20.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde dordeduca » Sâm Mai 05, 2018 8:27 am

Iti recomand full frame , chiar si d610 cum o fi el mai de incepator tot mai bun e ca orice crop. Totul e la obiective sa fie compatibile 100% altfel nu se simte adevarata valoare. Personal am D610 si sunt foarte multumit de el.
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde bv01 » Sâm Mai 05, 2018 9:14 am

Termină cu prostiile. Mai bun la ce? Asta e o fixație cu mărimea senzorului. Poate e mai bun în lumină slabă, în rest senzorul din spatele vizorul e mult mai important.
Dar da, D610 este un aparat super bun.


Foto forum [emoji328][emoji991] www.fotocity.ro
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde highlight » Sâm Mai 05, 2018 8:03 pm

Mda... pana la urma, dupa ce am citit mai sus, ma tenteaza foarte tare sa iau un body seria 5xxx, chiar daca inainte am avut D7100. De exemplu D5200 sau D5300. La 1000 RON/body, mi se pare super aparat :lol:

Sper sa nu fie diferenta la calitatea imaginii fata de 7100.

Singura chestie, sa nimeresc un body fara FF/BF, ca am o fixa de 50 1.8 pentru care la D7100 foloseam AF fine tune... Poate are obiectivul FF/BF si atunci tot la D7100 ajung....
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde CosminD » Sâm Mai 05, 2018 8:56 pm

sa-ti vezi de traba ta cu aparate din seria 5 de la Nikon. Eu am un D5500 si nu cred ca l-as mai lua a doua oara. De ce ? Nu din cauza sa neaparat , mai exact din cauza calitatii imaginii (sau a marimii si greutatii sale, care imi plac foarte mult) , ci a obiectivelor ! Pe toate 3 obiective a trebuit sa le trimit la calibrat , lucru care costa bani (minim 165ron/obiectiv la restart sau peste 200 la kamerawerk) . De ce am trei obiective ? Pai un 18-55vr AF-P a venit in kit cu body-ul , un 18-140vr il aveam deja ( dar pe fostul D7200 il foloseam cu +3 in af fine tune) , iar un nou 70-300 vr AF-P pt DX(al doilea exemplar), pe care l-am achizitionat acum cateva luni si desigur ca a venit si ala cu front focus la capatul scurt(dupa ce schimbasem in prealabil alt 70-300 , care facea front focus la capatul scurt, back focus la mijloc si front focus din nou la capatul lung ! ) . Desigur ca incompetentii de la Restart nu am fost in stare sa-mi calibreze klumea 18-55-le si 70-300-le , parca de-ai naibii de la front focus mi le-au facut pe ambele cu back focus ! Si au fost trimise de doua ori la ei, asa ca luni o sa le trimit a treia oara ! O sa le scriu in foaie ca daca nu mi le fac nici a treia oara bine a patra oara o sa ma duc cu OPC-ul la ei si le fac reclamatie la Nikon, sa le spun ce service de rahat au in Romania. Nu ca i-ar interesa prea mult de OPC, ca si cu Nikon-ul D810 i-am amenintat la fel si de-aia n-au mai putut ei. Inainte de D5500 am avut D7200 si ceva body-uri pro gen D600(trimis o data in service pt calibrare) si D810(trimis de 4 ori in service si tot degeaba) , asa ca am idee de ce esta capabil Nikon (si singurul sau service autorizat) , asa ca-ti recomand cu mare caldura sa ramai pe Fuji ! Nu face marea greseala sa-ti mai iei Nikon vreodata.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde highlight » Dum Mai 06, 2018 8:44 am

Nu prea inteleg de ce e nevoie sa trimiti la calibrat aparate seria 7xxx sau mai bune. Pui AF fine tune pe fiecare obiectiv si aia e, nu?
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde CosminD » Dum Mai 06, 2018 10:33 am

la D600 era vorba de o usoara decalibrare cu toate obiectivele (avea un usor front focus), iar dupa calibrare obiectivele au ajuns la 0 (cel putin obiectivele care erau ok) , insa la D810 a fost o problema de culori (i-au fost schimbate senzorul si placa de baza printre altele si tot mai ieseau un pic verzui-albastrui si dupa a patra vizita la service). Cat despre af fine tune la aparate de la seria 7 in sus , acela este foarte eficient doar pe fixe, fiindca e o singura distanta focala. E usor sa le calibezi. Dar ce te faci la zoom-uri unde un capat poate are front/back focus si celalat invers ?!? :lol: Nikon nu are precum Canon, calibrarea la doua capete in af fine tune, ar face treaba muuult mai usoara pentru toti (as introduce aceasta functie si la cel mai amarat entry level). Ca fapt divers am avut acum cativa ani un Tamron 70-200 vc care avea nevoie de +4 in af fine tune la 70mm si +11 la 200 . La actualele obiective , la 18-55 imi trebuia +7 in af fine tune la 18mm, scazand progresiv la +1 la 55 (testate pe D7200-le unui prieten) , si la 70-300 imi trebuia +3 la 70-100mm , dupa care focaliza perfect pana la 300mm. Acum, dupa doua "calibrari" ultimele doua obiective au nevoie de -4 la 18mm, scazand progresiv la 0 la 55mm , unde e ok , iar tele-ul are nevoie de -2 la 70-100 si -1 la 100-150 mm :lol: Cum naiba sa nu-i injuri pe astia de la Nikon, care le produc si pe cei de la service , care habar n-au sa repare ? Deci singura solutie pentru a avea un focus cat de cat ok pe Nikon la momentul de fata este : 1. sa ai aparat cu af fine tune si sa folosesti numai fixe , 2. sa folosesti doar zoom-uri Tamron si Sigma cu usb dock si sa ti le reglezi singur. Din pacate pentru mine Tamron si Sigma nu au scos noi modele 17-50 2.8 pentru DX cu usb dock , mi se pare ca formatul DX are nevoie de ele ca de aer ....

PS: ramai pe FUJI !!! :mrgreen:
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Revenire pe Nikon

Mesajde CosminD » Dum Mai 06, 2018 2:31 pm

wtf , testai obiectivele mele pe alt D7200 si pe acela 70-300 imi focalizeaza PERFECT , iar la 18-55 am avut nevoie de +2 din af fine tune ca sa fie ok si el. Cred ca o sa trimit la Restart maine 18-55 impreuna cu body-ul pentru o calibrare . Acum chiar banuiesc ca si body-ul are nevoie de un "tune-up" , chiar daca cei de la kamerawerk mi-au zis ca body-ul n-are nimic, atunci cand l-am trimis impreuna cu 18-140-le la ei.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori