Acum este Joi Mar 28, 2024 10:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Upgrade Nikon D7100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde crysty86 » Mar Iul 24, 2018 9:03 am

Sabin, daca ar scoate Nikon un mirrorless de genul Sony A7, la un pret decent si cu montura F sau sa ofere un adaptor cu care sa pot folosi obiectivele pe care le am acum, de ce nu?
4Keur nu voi da pe kit.
Nikon D750 , Sigma 105mm F2.8 macro OS, Nikon 85mm F1.8, Nikon 24mm F1.8, Samyang 8mm fish-eye F3.5, Nikon 24-85 F3.5-4.5 VR, Nikon SB900, Trepied Manfrotto, Rucsac Manfrotto.
Avatar utilizator
crysty86
 
Mesaje: 164
Membru din: Mie Sep 08, 2010 4:30 pm

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde cort » Mar Iul 24, 2018 6:39 pm

Am luat si eu de la einfin un D610, dar pe vremea cand activau si pe ebay. Camera ce a venit era destinata pietei din japonia.
Cutia completa cu toate accesoriile, singura diferenta fata de camera pentru piata europeana este ca manualul este printat de catre ei (in engleza) iar priza este pentru japonia dar vine cu adaptor pentru EU.
Livrarea s-a facut prin DHL, cam in 5 zile lucratoare de la plata din cate imi amintesc eu.
Problema e ca daca ai nevoie de reparatii, chiar si contra cost, serviceul Nikon va refuza sa o faca pentru ca aparatul vine de pe piata "gri", adica este adus din tari unde nu se plateste TVA, de aici si pretul mult mai scazut.
Asa ca trebuie sa apelezi la vanzator daca vrei reparatie in garantie sau pe la serviceurile neoficiale (de ex Kamerawerk) contra cost.
Avantaje si dezavantaje, ramane sa te decizi tu daca merita sau nu. In cazul meu, daca as fi luat camera SH de la noi as fi dat mai mult decat am dat pe ea noua din UK. Iar daca apare ceva de reparat e cam aceeasi situatie ca in cazul SHului, oricum nu apelam la serviceul oficial Nikon la cat de "laudat" este.
cort
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 30, 2011 11:33 am
Localitate: Constanta

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde moaartea » Mie Iul 25, 2018 1:08 am

crysty86 scrie:
moaartea scrie:d750 e 1080 euro la e-infin .com de ex si e nou cu un an garantie la ei, si in .ro se vinde cam la acelasi pret, dece oare l-ai cumpara folosit????


Tu ai cumparat de la e-infinity? Stii pe cineva care a cumparat?
Din ce am vazut pe net, au review-uri bune, nu se plange lumea de ei, doar ca unii spun ca produsele ar proveni de pe o piata gri, de aici si pretul de 50-60% din ce avem noi pe piata.

eu am cumparat de la ei obiective, si a fost totul ok. aparatele sunt destinate pietei din japonia sau alta parte, nu pt EU din cauza asta si preturile, nu se platesc taxe de import, tva, etc


cort scrie:In cazul meu, daca as fi luat camera SH de la noi as fi dat mai mult decat am dat pe ea noua din UK. Iar daca apare ceva de reparat e cam aceeasi situatie ca in cazul SHului, oricum nu apelam la serviceul oficial Nikon la cat de "laudat" este.

+1 si eu de aceeasi parere eram cand am cumparat obiectivele, din asta le-am si cumparat de acolo.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde Sabin Dobrean » Joi Iul 26, 2018 11:29 am

crysty86 scrie:Sabin, daca ar scoate Nikon un mirrorless de genul Sony A7, la un pret decent si cu montura F sau sa ofere un adaptor cu care sa pot folosi obiectivele pe care le am acum, de ce nu?
4Keur nu voi da pe kit.

https://gadgets.ndtv.com/cameras/news/nikon-mirrorless-next-gen-mirrorless-camera-new-mount-nikon-1-1889475
Sabin Dobrean
 
Mesaje: 113
Membru din: Lun Mar 16, 2015 5:25 pm

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde crysty86 » Vin Aug 10, 2018 8:47 am

Azi pleaca de la mine D7100. In consecinta incep operatiunea de cautare body.
Am verificat azi e-infin.com, iar D750 e acum 1019Euro, asta insemnand vreo 4800RON, daca nu ma insel.
Totusi imi face cu ochiul si Sony A7II, care costa la ei 895Euro = ~4200RON. Daca trec pe Sony, cam tot ce apare in semnatura trebuie sa vand.
Ce credeti, merita?
Nikon D750 , Sigma 105mm F2.8 macro OS, Nikon 85mm F1.8, Nikon 24mm F1.8, Samyang 8mm fish-eye F3.5, Nikon 24-85 F3.5-4.5 VR, Nikon SB900, Trepied Manfrotto, Rucsac Manfrotto.
Avatar utilizator
crysty86
 
Mesaje: 164
Membru din: Mie Sep 08, 2010 4:30 pm

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde bv01 » Vin Aug 10, 2018 10:04 am

Le-am avut pe ambele și mie sincer A7II mi s-a părut mult mai OK decât D750. Dar atenție, vorbesc din punctul de vedere al unui pasionat de fotografie care nu face bani din așa ceva. Body-ul e mult mai mic și pe acesta se pot adapta inclusivobiective Nikon... cu investiție minimă. La prețul ăla mă gândesc să mai iau un body. Mersi de info!
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde crysty86 » Vin Aug 10, 2018 10:19 am

bv01 scrie:Le-am avut pe ambele și mie sincer A7II mi s-a părut mult mai OK decât D750. Dar atenție, vorbesc din punctul de vedere al unui pasionat de fotografie care nu face bani din așa ceva. Body-ul e mult mai mic și pe acesta se pot adapta inclusivobiective Nikon... cu investiție minimă. La prețul ăla mă gândesc să mai iau un body. Mersi de info!


Nici eu nu fac bani din fotografie.
Unde ai gasit adaptor compatibil sa utilizezi obiectivele NIKON pe SONY?
Poti controla cu el diafragma, expunerea?
Nikon D750 , Sigma 105mm F2.8 macro OS, Nikon 85mm F1.8, Nikon 24mm F1.8, Samyang 8mm fish-eye F3.5, Nikon 24-85 F3.5-4.5 VR, Nikon SB900, Trepied Manfrotto, Rucsac Manfrotto.
Avatar utilizator
crysty86
 
Mesaje: 164
Membru din: Mie Sep 08, 2010 4:30 pm

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde StefanSC » Vin Aug 10, 2018 11:15 am

@crysty86:
Referitor la adaptor Sony A7II:

Gasesti la orice magazin foto mai respectabil. E vreo 300 de lei, ai grija sa iei varianta cu inel de diafragma, altfel nu vei putea controla diafragma obiectivelor de tip G.

Oricum vei pierde autofocus, VR/OIS si va trebui sa tragi cu diafragma inchisa de la bun inceput.

Eu folosesc adaptor Nikon/micro 43 pe un Panasonic GX7 si, in afara de cazuri izolate, macro sau tras la 1200mm :), nu prea merita efortul pentru fotografie. Pentru filmare, da.

Referitor la Sony A7II in sine:
Multi revieweri zic ca nu performeaza mai bine decat un aparat APS-C de top ( vezi aici https://photographylife.com/reviews/sony-a7-ii/6 comparatie cu D7100).

Ergonomic, aparatul e un mic cosmar (meniuri alambicate... doar Olympus sta mai prost la capitolul asta)), dimensiunile mici il fac greu de utilizat cu un obiectiv mare, gen 70-200 f2.8, auto-ISO e o bataie de joc (selecteaza el timpul de expunere la 1/focala...ca in 2005). Iar ca sa misti punctul de focus in vizor, trebui mai intai sa intri intr-un mod special, apoi il poti misca (tot ca in 2005).

Adauga RAW-ul comprimat aiurea (11+7 biti vs 14biti pe Nikon duce la o diferenta e vizibila), faptul ca nu vine cu incarcator de baterie (aceasta se incarca in camera) si ca bateria in sine tine destul de putin.
Si ca sa fie bomboana pe coliva, ob. Sony sunt sensibil mai scumpe decat concurenta si nu cu mult mai mici. Bonus lipsesc obiective foarte misto pe care Nikon le are (e.g: AF-S 18-35mm care e superb pentru pretul sau).

Eu zic ca, daca nu esti pasionat de filmare, sa ramai la D750 si sa astepti sa se stabilizeze mirrorless-urile de la Nikon.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde crysty86 » Vin Aug 10, 2018 11:46 am

StefanSC scrie:@crysty86:
Referitor la adaptor Sony A7II:

Gasesti la orice magazin foto mai respectabil. E vreo 300 de lei, ai grija sa iei varianta cu inel de diafragma, altfel nu vei putea controla diafragma obiectivelor de tip G.


Am vazut adaptoare simple fara AF, dar nu prea cred ca merita. Pana la urma de ce m-as complica si sa renunt la anumite functii ale obiectivelor?

StefanSC scrie:Referitor la Sony A7II in sine:
Multi revieweri zic ca nu performeaza mai bine decat un aparat APS-C de top ( vezi aici https://photographylife.com/reviews/sony-a7-ii/6 comparatie cu D7100).


Imi vine greu sa cred totusi ca un senzor FF sa performeze la fel ca unul APS-C. In DXO mark D7100 are ~1250pct la partea de sport (unde se testeaza capabilitatile ISO), pe cand un A7II are ~2300. Indiferent cum o dai, FF asta trebuie sa aiba o treapta peste APS-C.

StefanSC scrie:Ergonomic, aparatul e un mic cosmar (meniuri alambicate... doar Olympus sta mai prost la capitolul asta)), dimensiunile mici il fac greu de utilizat cu un obiectiv mare, gen 70-200 f2.8, auto-ISO e o bataie de joc (selecteaza el timpul de expunere la 1/focala...ca in 2005). Iar ca sa misti punctul de focus in vizor, trebui mai intai sa intri intr-un mod special, apoi il poti misca (tot ca in 2005).

Adauga RAW-ul comprimat aiurea (11+7 biti vs 14biti pe Nikon duce la o diferenta e vizibila), faptul ca nu vine cu incarcator de baterie (aceasta se incarca in camera) si ca bateria in sine tine destul de putin.
Si ca sa fie bomboana pe coliva, ob. Sony sunt sensibil mai scumpe decat concurenta si nu cu mult mai mici. Bonus lipsesc obiective foarte misto pe care Nikon le are (e.g: AF-S 18-35mm care e superb pentru pretul sau).

Eu zic ca, daca nu esti pasionat de filmare, sa ramai la D750 si sa astepti sa se stabilizeze mirrorless-urile de la Nikon.


Multumesc !
Nikon D750 , Sigma 105mm F2.8 macro OS, Nikon 85mm F1.8, Nikon 24mm F1.8, Samyang 8mm fish-eye F3.5, Nikon 24-85 F3.5-4.5 VR, Nikon SB900, Trepied Manfrotto, Rucsac Manfrotto.
Avatar utilizator
crysty86
 
Mesaje: 164
Membru din: Mie Sep 08, 2010 4:30 pm

Re: Upgrade Nikon D7100

Mesajde StefanSC » Vin Aug 10, 2018 12:00 pm

Imi vine greu sa cred totusi ca un senzor FF sa performeze la fel ca unul APS-C. In DXO mark D7100 are ~1250pct la partea de sport (unde se testeaza capabilitatile ISO), pe cand un A7II are ~2300. Indiferent cum o dai, FF asta trebuie sa aiba o treapta peste APS-C.


Nu e batut in cuie sa aiba o treapta. Iar DXOMark spun multe prostii.
Nu as lua drept lege ceea ce zic ei (e.g: am avut D300 care are 679 de puncte la ISO pe DXO si am Panasonic GX-7 cu 718 puncte pe DXO... ar trebui sa fie apropiate dpdv al ISO-ului, nu? In practica, D300-le era aproape de neutilizat la ISO 1600 in timp ce GX-7-le il pot impinge peste ISO3200 cu incredere, uneori si la ISO6400...)

Pana la urma, facem fotografie , nu programare, sa ne uitam la numere. Stiu ca nu e sursa ideala, dar joaca-te cu imaginile de aici https://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-7-ii/9 si compara A7 II-ul cu D750-ul si D7100. Ideal varianta Low-Light. Trage concluziile singur (ochii mei zic ca A7II-ul e undeva intre D7100 si D750, dar mai aproape de APS-C decat de FF...
Ultima oară modificat de StefanSC pe Vin Aug 10, 2018 12:01 pm, modificat 1 dată în total.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 10 vizitatori