Acum este Joi Mar 28, 2024 9:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat upgrade D7100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde bv01 » Vin Sep 28, 2018 11:08 pm

Nicio grijă, nu o să doară pe nimeni. E-infin are recenzii excelente. Iar în caz de ceva costă doar curierul până la service la ei.
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde crysty86 » Lun Oct 01, 2018 9:42 am

Bogdan Dulgheru scrie:
crysty86 scrie:Vei primi o hartie pe care scrie Invoice, dar lispesc cu desavarsire datele firmei lor, deci e zero in contabilitate.


Ce om sa fii daca la sfarsitul anului 2018 tu cumperi D750 de la o firma dubioasa, cu niste documente dubioase ?! Un aparat care a avut 4 (patru) rechemari in service pentru 4 (patru) probleme diferite ...
Si-a pus vreunul dintre voi problema garantiei? A calculat vreunul dintre voi sansele ca aparatul cumparat sa aiba vreuna din cele 4 probleme (majore) pentru care s-a facut atita vilva ?


Fiecare alege de unde vrea sa cumpere. Sansele ca aparatul cumparat de pe e-infin sa aiba cele 4 probleme majore la 5000ron sunt egale cu sansele de a avea cele 4 defecte majore la 9000ron luat de la F64. Prefer sa dau 5000ron si sa imi asum riscul ca dupa 1 an de garantie voi plati pe un oarecare service la Kamerawerk 1000-1500ron, decat sa dau 9000ron in tara si sa primesc un aparat cu aceleasi riscuri de defectare pe care ulterior sa il trimit la Restart si sa stea pe acolo cu lunile sau sa se invoce cine stie ce motiv sa nu mi-l repare (se stie ca service-ul Nikon in Romania a scazut mult in calitate).
Ce fel de om sunt daca aleg asta? Un om pe care nu-l dau banii afara din casa, un om care cumpara tehnica NIKON din 2008 si care nu a trimis un singur produs Nikon in service in 10 ani, un om care are incredere in acest brand.

@BogdanDulgheru - Daca ai cumpara de pe OLX un D750 SH la 5000ron fara garantie (pentru ca cu atat se vinde) ce fel de om ai fi? Intreb si eu.
Nikon D750 , Sigma 105mm F2.8 macro OS, Nikon 85mm F1.8, Nikon 24mm F1.8, Samyang 8mm fish-eye F3.5, Nikon 24-85 F3.5-4.5 VR, Nikon SB900, Trepied Manfrotto, Rucsac Manfrotto.
Avatar utilizator
crysty86
 
Mesaje: 164
Membru din: Mie Sep 08, 2010 4:30 pm

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Oct 01, 2018 7:40 pm

crysty86 scrie:... imi asum riscul ca dupa 1 an de garantie voi plati pe un oarecare service la Kamerawerk 1000-1500ron, ...


Niciun service independent nu mai primeste piese de schimb Nikon (originale) de foarte mult timp - Nikon a introdus un fel de embargo la piesele de schimb acum citiva ani buni ... deci shutter-mech-ul nu-ti va fi schimbat la niciun service neautorizat Nikon. Daca te uiti pe pagina de FB a Kamerawerk ai sa vezi ca acolo se fac in principal reparatii si curatari/intretineri de echipament ... nu exista nicio mentiune despre inlocuire de subansamble si/sau piese de schimb; poti da telefon si intreba despre o schimbare de shutter-mech ca sa afli cum sta treaba in realitate ...

crysty86 scrie:Ce fel de om sunt daca aleg asta? Un om pe care nu-l dau banii afara din casa, un om care cumpara tehnica NIKON din 2008 si care nu a trimis un singur produs Nikon in service in 10 ani, un om care are incredere in acest brand.


Aici sunt numai 2 variante: 1. Ai avut noroc de produse Nikon fara defecte; 2. Desi ai avut un produs defect, ai preferat sa il folosesti defect (voluntar sau involuntar) pe motiv ca reputatia service-ului oficial Nikon in Romania ti se pare slaba.

crysty86 scrie:@BogdanDulgheru - Daca ai cumpara de pe OLX un D750 SH la 5000ron fara garantie (pentru ca cu atat se vinde) ce fel de om ai fi? Intreb si eu.


Aceeasi garantie o ai si tu: ZERO. Firma este una "de apartament" din Hong Kong - vezi atasamentul in care se specifica clar ca e vorba de return si nicidecum de garantie - si care are ca singura modalitate de a fi contactata un simplu email la care dupa cum probabil stii deja poti sa raspunzi sau poti sa nu raspunzi ... Practic ai cumparat un obiect dintr-o "gaura neagra". Poti vedea pe Google cum arata si unde e situat sediul central in Hong Kong ...

Sper ca macar ti-ai verificat pe site-ul Nikon daca aparatul cu seria ta este sau nu in loturile cu probleme.

D600/D610 si D750 nu as primi nici macar cadou, darmite sa le si cumpar :lol:
Fişiere ataşate
 snip_20181001201328.png
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Oct 01, 2018 7:43 pm

bv01 scrie:Nicio grijă, nu o să doară pe nimeni. E-infin are recenzii excelente. Iar în caz de ceva costă doar curierul până la service la ei.


Ai reusit cumva sa gasesti adresa service-ului ... ca eu am gasit numai o adresa de email ?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde crysty86 » Mar Oct 02, 2018 7:03 am

Bogdan Dulgheru scrie:Aici sunt numai 2 variante: 1. Ai avut noroc de produse Nikon fara defecte; 2. Desi ai avut un produs defect, ai preferat sa il folosesti defect (voluntar sau involuntar) pe motiv ca reputatia service-ului oficial Nikon in Romania ti se pare slaba.


Nu ai inteles...nu am avut nici macar un produs Nikon trimis in service

Bogdan Dulgheru scrie:Aceeasi garantie o ai si tu: ZERO. Firma este una "de apartament" din Hong Kong - vezi atasamentul in care se specifica clar ca e vorba de return si nicidecum de garantie - si care are ca singura modalitate de a fi contactata un simplu email la care dupa cum probabil stii deja poti sa raspunzi sau poti sa nu raspunzi ... Practic ai cumparat un obiect dintr-o "gaura neagra". Poti vedea pe Google cum arata si unde e situat sediul central in Hong Kong


Corect, in cazul in care se defecteaza si nu mi-l schimba, consider ca l-am cumparat de pe OLX la 5000ron cu 0 cadre.
Arata-mi tu pe OLX cate D750 se vand la 5000ron cu 0 cadre? Sa nu mai zic garantie.

Legat de ce fac si ce nu fac baietii de la Kamerawerk, eu zic sa mai citesti inca o data pe site-ul lor. Pe langa curatare si calibrare mai sunt trecute si reparatii + un ,,samd'' in care bineinteles poate intra si schimbare de shutter.
Nikon D750 , Sigma 105mm F2.8 macro OS, Nikon 85mm F1.8, Nikon 24mm F1.8, Samyang 8mm fish-eye F3.5, Nikon 24-85 F3.5-4.5 VR, Nikon SB900, Trepied Manfrotto, Rucsac Manfrotto.
Avatar utilizator
crysty86
 
Mesaje: 164
Membru din: Mie Sep 08, 2010 4:30 pm

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Oct 02, 2018 9:25 am

crysty86 scrie:...
Corect, in cazul in care se defecteaza si nu mi-l schimba, consider ca l-am cumparat de pe OLX la 5000ron cu 0 cadre.
...


... adica ai cumparat o "caramida" (noua - sic !) cu 5000 lei, tocmai tu pe care " nu-l dau banii afara din casa" ...

Eu am incercat "sa te trec strada", dar se pare ca tu chiar nu vrei ... asa incat eu renunt.

PS: ai mai jos un print-screen cu reparatiile foto pe care le face Kamerawerk ... (nu exista nici cea mai mica mentiune referitoare la inlocuire piese; totul e reconstructie/restabilire/restaurare ...)
Fişiere ataşate
 snip_20181001201328.png
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde Dimitriyus » Mar Oct 02, 2018 12:30 pm

Cu e-infin problemele apar atunci când ai o problemă. Daca nu intervine nicio defecțiune, ești fericit. Dacă se intampla ceva te rogi sa se rezolve.
https://uk.trustpilot.com/review/e-infin.com

Trimis de pe al meu LG-H840 folosind Tapatalk
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde bv01 » Mar Oct 02, 2018 1:57 pm

Din câte văd în acele recenzii majoritatea covârșitoare a clienților sunt mulțumiți. Ghinioane poți să ai cu carul și în România.
Am un amic care a avut mari probleme la un D7200, peripeții fără număr cu service-ul Nikon.
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde Galacticul » Mar Oct 02, 2018 5:42 pm

Vad ca se tot discuta pe aici de garantii, bani etc.

As putea sa dau pe D750 9000 lei sau cat e acum la noi, dar de ce? Pentru un an in plus la garantie? Am avut produse trimise in garantie (nu foto), si de cele mai multe ori a fost ok, dar o data au dat fail cu un produs destul de scump, si am ramas cu el asa, pentru ca deh, nimeni nu isi asuma raspunderea la noi. Si atunci sa dau aproape dublu si sa am sanse sa patesc la fel? Daca il iau de pe olx sh, dau aceeasi suma ca la e-infin. Daca e sa am probleme cu el si cei de la e-infin nu o rezolva, asta e, consider ca e luat second de pe olx sau ma rog, ebay.

Si da, stiu de problemele lui D750, tocmai din cauza lor voiam sa imi iau 6D care e si mult mai ieftin, si l-am folosit si nu prea am ce sa ii reprosez, dar 6D e si mai vechi decat D750, si la calitatea imaginii D750 e peste. D850 fiind 2500 euro, si la mirrorless inca am ceva retineri, D750 ramane cea mai buna varianta in bugetul respectiv.
Galacticul
 
Mesaje: 27
Membru din: Joi Dec 29, 2016 9:29 am

Re: Sfat upgrade D7100

Mesajde crysty86 » Mie Oct 03, 2018 7:13 am

Bogdan Dulgheru scrie:... adica ai cumparat o "caramida" (noua - sic !) cu 5000 lei, tocmai tu pe care " nu-l dau banii afara din casa" ...

Imi cer scuze ca nu am 12000RON sa cumpar un Sony A7III sau un Nikon Z6 si sa nu fiu nevoit sa dau 5000ron pe o ,,caramida'' noua ca ,,amaratul'' de D750. Fiecare alege cum isi cheltuie banii si tu nu ai de ce sa ma incadrezi intr-o categorie de genul ,,ce fel de om sunt eu'' din acest motiv. BTW, tocmai ai incadrat in acesta categorie multi useri de pe acest forum care au cumparat de pe e-infin. Am mai spus intr-un post anterior, voi astia cu mirrorless (mai ales fabricat de altcineva decat Nikon), de ce nu va faceti forum separat unde sa dezbateti problemele voastre de delay din stand-by pana la prima fotografie, de autonomie de 300 de poze, de autofocus in conditii de iluminare scazuta, de prêt al obiectvelor etc.?

Bogdan Dulgheru scrie:PS: ai mai jos un print-screen cu reparatiile foto pe care le face Kamerawerk ... (nu exista nici cea mai mica mentiune referitoare la inlocuire piese; totul e reconstructie/restabilire/restaurare ...)

Am trimis e-mail la Kamerawerk cu privire la acest aspect. Cand voi primi raspuns il voi impartasi cu voi.

Am verificat seria aparatului pe site si nu face parte din lotul cu potentiale probleme ;)
Asta pentru cei care inca spera ca de e-infin luam aparatura dubioasa.
Nikon D750 , Sigma 105mm F2.8 macro OS, Nikon 85mm F1.8, Nikon 24mm F1.8, Samyang 8mm fish-eye F3.5, Nikon 24-85 F3.5-4.5 VR, Nikon SB900, Trepied Manfrotto, Rucsac Manfrotto.
Avatar utilizator
crysty86
 
Mesaje: 164
Membru din: Mie Sep 08, 2010 4:30 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori