Acum este Vin Mar 29, 2024 1:16 am

Articole Nikonisti.ro

Un începător are nevoie de ajutor

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Un începător are nevoie de ajutor

Mesajde ARDAtotal » Dum Dec 09, 2018 3:55 pm

Salutari la toată lumea. Este prima mea postare aici, sper sa nu greșesc ceva :).
In ultimul timp am căutat o camera foto/video și chiar nu știu ce sa aleg, de aia apelez la voi.

Am un blog și un canal de YouTube, ambele sunt la inceput de drum.
Pe blog scriu articole despre trasee montane, prezint articole de camping pe care le și pozez.
Pe canalul de YouTube filmez traseele montane pe care le fac, încerc să le documentez cat mai bine, poate ajuta și pe alții și încurajez și la noi mișcarea asta.
Deasemenea fac și poze pe traseu la peisajele, florile, copacii care îmi plac.

Momentan am filmat și pozat cu un aparat FujiFilm FinePix S6800. Calitatea pozelor este oarecum decenta dar pe partea de video este foarte slab.

Vreau sa trec la ceva mai bun dar chiar nu știu ce sa aleg.
Prietenii mi-au spus că ar trebui să mă uit după un DSLR. Am făcut asta, dar nici prietenii mei nu sunt prea experimentați, așa că am cerut sfaturi la cineva profesionist care m-am direcționat spre YouTube, către niște filmulețe de prezentare la diferite camere.

Bugetul meu este de 1400 RON max - pentru ceva second sau chiar nou

Acum sincer chiar nu știu ce să aleg și va cer vouă sfatul.
Am găsit un Nikon D3300 - 1300RON - 30.000 mii cadre.

După alta serie de cautari, am dat peste diferite persoane pe internet care spun că ar trebui să mă bazez pe mirrorless, alții pe compacte, așa că după ce am căutat DSLR-uri doua săptămâni, in clipa de fata sunt pur și simplu blocat.

CE SA CUMPAR?
Ce îmi puteți recomanda ? Sa merg pe aceste DSLR-uri sau să mă uit spre altceva?
Nu as vrea sa car două camere după mine. Vreau una care sa le facă pe amândouă decent.
Mă pricep cat de cat la a folosi o camera in modul manual și vreau să învăț mai mult.

Vă mulțumesc dacă ați citit până aici și sper sa pot ajunge la un rezultat.
ARDAtotal
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 09, 2018 2:33 pm

Re: Un începător are nevoie de ajutor

Mesajde ARDAtotal » Dum Dec 09, 2018 11:04 pm

Merci de informatii, din pacate nu am gasit modelul pe care mi l-ai recomandat second :-(
ARDAtotal
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 09, 2018 2:33 pm

Re: Un începător are nevoie de ajutor

Mesajde CosminD » Joi Dec 13, 2018 3:42 pm

se pare ca cenzura este la putere pe acest forum. De doua ori am pus niste link-uri catre un Fuji X-A3 la un super pret si tot de atatea ori au disparut postarile mele !
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Un începător are nevoie de ajutor

Mesajde ARDAtotal » Joi Dec 13, 2018 3:54 pm

Va multumesc tututor care ati incercat sa ma ajutati cu sugestii si idei. Foarte frumoasa aceasta comunicate.
Chiar daca nu am cumparat un Nikon, m-am axat pe alta firma si am reusit sa imi cumpar o camera noua.
Va multumesc inca o data.
Acest topic se poate inchide.
ARDAtotal
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 09, 2018 2:33 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron