Acum este Vin Mar 29, 2024 12:45 pm

Articole Nikonisti.ro

D200

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D200

Mesajde r4zv4n35cu » Vin Ian 22, 2010 5:08 pm

Salut.

Am si eu o intrebare in legatura cu un buton de pe D200. Daca cineva are modelu asta sau stie ce face butonu ala,let me know.

In spatele aparatului exista butonul ala gen joystick (sus,jos,stanga dreapta).In juru lui e un alt buton in forma de inel care se poate misca intre doua pozitii : "L" si "." De pe dpreview.com am inteles ca e vb de blocarea sau deblocarea functiei de alegere a ariei de focalizare. Ce nu am inteles eu este cum functioneaza butonu gen joystic pt alegerea ariei de focalizare.

Mai jos pun citatu de pe dpreview.com :

"With no image displayed on the screen the multi selector is used to choose AF area, note that this function can be locked by turning the lock lever which surrounds the multi selector (this doesn't affect function in playback or menu mode)."

"multi selector" fiind butonu gen joystick.

Deci daca cineva stie despre ce vorbesc aici,si ma poate ajuta,ar fi super. Mersi.
r4zv4n35cu
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 22, 2010 1:48 am

Re: D200

Mesajde Sajuuk » Lun Ian 25, 2010 10:24 pm

Salut

Conform manualului de utilizare acel buton are functia ["Focus selector lock"] blocarea selectorului de focalizare.
La pagina 53 in manualul lui D200 este un subcapitol intitulat "Focus Area Selection" [Selectarea Zonei de Focalizare].
In cadrul acestui subcapitol cred ca veti gasi raspunsul cautat.
Manualul in format electronic, in limba engleza il puteti descarca de la aceasta adresa:

http://support.nikontech.com/app/answer ... hotography

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D200

Mesajde KodiaK » Mar Ian 26, 2010 11:46 am

Mai exact cand este pe pozita locked nu poti sa iti alegi punctul de focalizare cu D-Pad-ul.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D200

Mesajde Cristian Ioan » Mar Feb 02, 2010 6:35 pm

Mai exact cand este pe pozita locked nu poti sa iti alegi punctul de focalizare cu D-Pad-ul.


Exact, mie mi se mai intampla sa mut punctul de focul cu nasul :lol:
Nikon D300 + 50 f/1.8 + 18-55 f/3.5-5.6
http://joanchris.deviantart.com :D
Cristian Ioan
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 02, 2010 5:38 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori