Acum este Mie Apr 24, 2024 5:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Puncte Forte & puncte slabe D60

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde redfox » Joi Mai 27, 2010 9:10 pm

Dan Pop scrie:Presupun ca, in realitate, lumina era ceva mai putin rosie decit apare in imagini.

Da. Era galbena de la lampile cu vapori de mercur
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Boggy » Joi Mai 27, 2010 9:31 pm

Expodiscul mi se pare foarte scump. Poti folosi o foaie de calc pusa chiar in fata obiectivului(acelasi efect). Vezi insa ca in timp foaia sa nu se murdareasca, pentru ca daca se ingalbeneste de exemplu, s-a dus toata acuratetea. Poti s-o lipesti si pe un filtru UV, si astfel iti faci un expodisc foarte ieftin(daca tii neaparat sa-l infiletezi pe obiectiv, dar nu-i vad rostul).
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 27, 2010 9:53 pm

Boggy scrie:Expodiscul mi se pare foarte scump.

Nu e mai scump decit un filtru de buna calitate si nu ai nevoie decit de unul.
Boggy scrie:Poti folosi o foaie de calc pusa chiar in fata obiectivului(acelasi efect).

Nu mai spune! Ai comparat cele doua, in conditii identice si ai obtinut rezultate identice?

Inainte de a decide sa-mi cumpar un expodisc, am experimentat cu toate materialele albe translucide care mi-au cazut sub mina, pe becuri economice cu lumina calda (cazul cel mai nefericit dintre cele uzuale). Desi rezultatele erau superioare balansului automat, nici un material nu s-a apropiat de performantele expodiscului, care vine insotit de un buletin de teste pe un colorimetru.

Sint de acord ca se poate recurge la improvizatii, in lipsa expodisc-ului, atunci cind balansul auto nu face fata, dar iti furi singur caciula daca iti imaginezi ca obtii acelasi efect.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 27, 2010 10:02 pm

redfox scrie:Merita sa achizitionez un expodisc pentru poze de noapte sau intai sa incerc metoda setarii balansului de alb pe o foaie alba pana ma prind cum functioneaza?

Depinde de ce urmaresti. Daca vrei sa ai in imaginea nocturna culorile pe care le vezi cu ochiul liber, un balans de alb custom nu e indicat. Din experienta mea, balansul automat da rezultate destul de bune noaptea, daca e combinat cu o expunere "corecta".

Balansul custom da rezultate optime atunci toate sursele de lumina care contribuie la formarea imaginii sint apropiate ca temperatura de culoare. Rezultatul va fi ca aceasta lumina va apare ca alba in imagine, iar restul culorilor vor fi redate asemanator cu ce a perceput ochiul.

Cazul patologic este cel in care exista surse multiple de lumina cu temperaturi de culoare diferite si toate au o contributie semnificativa la formarea imaginii. Exemplul clasic este o fotografie in care flash-ul se combina cu lampi cu incandescenta, ambele surse avind ponderi comparabile. Daca faci balansul de alb pe flash, lumina becurilor va fi vizibil galbena, iar daca faci balansul pe becuri, lumina flash-ului va fi vizibil albastra. Solutia pentru asemenea situatii este filtrul cu gel aplicat pe flash, pentru a schimba temperatura de culoare a acestuia, armonizind-o cu cea a becurilor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde redfox » Vin Mai 28, 2010 5:47 am

Dan Pop scrie:
Boggy scrie:Expodiscul mi se pare foarte scump.

Nu e mai scump decit un filtru de buna calitate si nu ai nevoie decit de unul.

Pentru un filet de 52 mm, expodiscul la f64 costa 259 lei
link magazin online
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Dan Pop » Vin Mai 28, 2010 9:50 am

redfox scrie:Pentru un filet de 52 mm, expodiscul la f64 costa 259 lei

Cu un an in urma, atit costa expodiscul de 77 mm la F64...

Nu stiu daca achizitia unuia de 52 mm este o idee foarte stralucita: va veni ziua cind vei face un upgrade la un obiectiv de clasa medie si nu vei mai putea folosi expodiscul de 52. N-as recomanda sub 67 mm, valoare care acopera 16-85 VR si 70-300 VR (printre altele). Ideal ar fi 77 mm, care acopera practic toate obiectivele Nikon si majoritatea celor third party (Sigma are citeva pe 82 mm, dar e o firma pe care prefer sa o evit).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde redfox » Vin Mai 28, 2010 1:58 pm

Dan Pop scrie:Ideal ar fi 77 mm, care acopera practic toate obiectivele Nikon si majoritatea celor third party (Sigma are citeva pe 82 mm, dar e o firma pe care prefer sa o evit).

Multumesc pentru sfat. Chestia cu expodiscul este de fapt o mica incapatanare personala, care dureaza de ceva timp
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde ro2us » Sâm Iun 05, 2010 10:14 pm

buna pentru toata lumea.

am un d60 si eu si m-am impotmolit la setarea dpi-ului. poate ma ajutati voi de unde pot modifica
Robert
ro2us
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 05, 2010 9:43 pm

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 07, 2010 5:40 pm

ro2us scrie:am un d60 si eu si m-am impotmolit la setarea dpi-ului. poate ma ajutati voi de unde pot modifica

Ce sens are sa modifici un parametru a carui semnificatie iti este necunoscuta?

Parametrul ala se modifica de catre programul de post-procesare care genereaza imaginea ce va fi trimisa la imprimare, dar majoritatea sistemelor de imprimare il ignora, oricum.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori