Acum este Vin Apr 19, 2024 9:57 am

Articole Nikonisti.ro

Puncte Forte & puncte slabe D60

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde spdintzy » Dum Feb 07, 2010 11:55 am

Am achizitionat din USA anul trecut un D60 cu obiectivele 18-55 si 55-200 mm si am fost impresionat de acest aparat,probabil si din cauza faptului ca am crescut cu legenda NIKON in cap(cele mai bune aparate din lume).Poate in puteti spune si voi care sunt punctele bune si mai putin bune pe care le-ati observat in perioada exploatarii acestui aparat.multumesc
spdintzy
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 03, 2010 12:27 pm
Localitate: Craiova

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde AlexCarbune » Sâm Feb 13, 2010 7:51 pm

salut. nu vreau sa par obraznic dar in cele cateva luni de folosinta nu ti-ai dat seama si singur? :roll:
aici e locul unde sa te lauzi cu ce ai! trec contravaloarea in euro sau dolari? :)

https://www.facebook.com/alexcarbunepage
Avatar utilizator
AlexCarbune
 
Mesaje: 321
Membru din: Sâm Mar 21, 2009 12:25 pm
Localitate: Constanta

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde spdintzy » Dum Feb 14, 2010 9:42 am

Ba da,ai dreptate.Am observat mai multe lucruri bune si altele mai putin bune.ideea e ca eu nu am cu ce alte aparate dslr sa il compar pe acesta si sunt interesat de alte lucruri pe care le-au observat alti utilizatori si care mi-au scapat mie sau detalii neobservate de mine.multumesc
spdintzy
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 03, 2010 12:27 pm
Localitate: Craiova

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Dan Pop » Dum Feb 14, 2010 11:52 am

spdintzy scrie:ideea e ca eu nu am cu ce alte aparate dslr sa il compar pe acesta si sunt interesat de alte lucruri pe care le-au observat alti utilizatori si care mi-au scapat mie sau detalii neobservate de mine.

Inainte de a cere ceva, pentru uzul tau personal, e mai bine sa oferi ceva. Posteaza-ti propriile impresii, negative si pozitive, despre D60 si sint convins ca va incepe sa curga cu feedback de la alti utilizatori de D60, majoritatea carora nu ai nici ei alt termen de comparatie.

Pe cind, daca spui: "postati-va impresiile, ca sa le compar cu ale mele, pe care le pastrez pentru mine", nu motivezi pe nimeni sa-ti raspunda.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde redfox » Lun Feb 15, 2010 6:10 pm

Ca prim DSLR este (sau cel puţin era) bun, deoarece este al meu (vorba cuiva).
Primul lucru care poate să fie deranjant este lipsa protecţiei:
- la praf - anul trecut, fotografiind la un autocross, am reuşit să-i umplu un colţ al LCD-ului de praf (Mea culpa, dar atunci vroiam să prind maşinile în cadre cât mai reuşite) :x
- la apă - aici se rezolvă (probabil) cu tradiţionala pungă peste corp şi obiectiv :idea: , cu atenţie la condens şi eventual să nu scoatem aparatul în ploaie :!:

Ceea ce mă mai deranjează este faptul că nu pot seta chiar totul cum aş vrea:
- trebuie să aleg mereu întârzierea de 2 secunde dacă fotografiez de pe trepied, întârzierea nu rămâne setată
- în modul A (aperture priority) sau S (speed shuter priority), scăderea sau creşterea expunerii (Exposure comp.) determină ca bara de rangefinder să indice faptul că va focaliza în spatele, respectiv în faţa punctului dorit de focalizare
- EU nu reuşesc să selectez corect balansul de alb (WB) în cazul luminilor artificiale (neon, bec cu incandescenţă)
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde levi1983 » Lun Feb 15, 2010 8:16 pm

probleme cu wb am intampinat si eu mai ales la becurile economice dar am avut parte de un rateu chiar si la lumina soarelui.Nu prea ii place sensibilitatea mare de pe la iso 800 la mine apare zgomotul.
levi1983
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 12:13 pm

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde redfox » Lun Feb 15, 2010 9:11 pm

levi1983 scrie:Nu prea ii place sensibilitatea mare de pe la iso 800 la mine apare zgomotul.

Norocosule. La al meu deja pe la ISO 400 da semne de zgomot. Ce-i drept l-am carat destul pe teren într-un an
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde andrei badea » Mar Feb 16, 2010 9:17 am

Nu înțeleg de unde atâtea probleme cu D60-ul. Al meu nu a dat niciodată rateuri de focalizare și nici probleme perceptibile de WB, în niciun caz ceva dificil de remediat, iar în ceea ce privește zgomotul, eu l-am folosit chiar și la ISO 1600 cu rezultate decente. Pentru un prim dSLR sau unul pentru amatori, consider că merită mai mult decât recentul D3000, care nu are decât un modul de AF mai complex (nu spun inutil) și mult marketing.
Avatar utilizator
andrei badea
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Iun 21, 2009 9:09 am
Localitate: București

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde equinoxe » Mar Feb 16, 2010 10:21 am

redfox scrie:- în modul A (aperture priority) sau S (speed shuter priority), scăderea sau creşterea expunerii (Exposure comp.) determină ca bara de rangefinder să indice faptul că va focaliza în spatele, respectiv în faţa punctului dorit de focalizare


Ceva ma face sa cred ca in momentul in care setezi compensarea expunerii, "bara de rangefinder" se transforma in "bara de compensare" care, cat timp tii apasat butonul de compensare, iti indica supra / sub expunerea programata. In momentul in care dai drumul la butonul de compensare, se transforma la loc in "bara de rangefinder". ;)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde KodiaK » Mar Feb 16, 2010 10:44 am

redfox scrie:
levi1983 scrie:Nu prea ii place sensibilitatea mare de pe la iso 800 la mine apare zgomotul.

Norocosule. La al meu deja pe la ISO 400 da semne de zgomot. Ce-i drept l-am carat destul pe teren într-un an

Nu are nici o legatura norocul. Nivelul de noise nu creste odata cu timpul :D
Subiectul noise este prea subiectiv pt a discutat fara exemple concrete. Conteaza cum vizualizezi poza: fit screen vs full size. Dupa aia conteaza si rez pozei. O poza la 12Mp vazuta full size va parea ca are mai mult noise decat ac poza dar la 3Mp de ex.
Dar cred ca cel mai mult conteaza de ochiul fiecaruia si toleranta la noise :P. De exemplu eu chiar si la ISO200 pe un D90 vad noise in unele poze in zonele mai intunecate. Stiu oameni care afirmau ca D3000 sau canon 400D sunt noise free chiar si la ISO1600. Insa noise free la ei insemna ori noise reduction super agresiv, si poza intr-adevar nu avea noise, dar deja parea out of focus (atat de lipsita de detalii fine era), ori vizualizare la 20-30% a pozei ;)

Pentru un prim dSLR sau unul pentru amatori, consider că merită mai mult decât recentul D3000, care nu are decât un modul de AF mai complex (nu spun inutil) și mult marketing.

Avand in vedere ca D60 nu este cu absoult nimic mai bun decat D3000 (ci dimpotriva), iar pretul este practic acelasi, nu inteleg deloc aceasta afirmatie. Poate doar nevoie de gica-contra primeaza :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori