Acum este Joi Mar 28, 2024 4:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Puncte Forte & puncte slabe D60

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde KodiaK » Mie Mai 26, 2010 9:57 am

Sunt foarte OK pozele. Nu inteleg ce nu iti place la ele :P
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde redfox » Mie Mai 26, 2010 3:02 pm

KodiaK scrie:Sunt foarte OK pozele. Nu inteleg ce nu iti place la ele :P

Sunt facute pe trepied (nici nu se poate altfel noaptea). Ma deranjeaza faptul ca nu pot seta corespunzator balansul de lab in lumina artificiala pentru a obtine o iluminare cat mai aproape de realitate
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 26, 2010 11:09 pm

redfox scrie:Sunt facute pe trepied (nici nu se poate altfel noaptea). Ma deranjeaza faptul ca nu pot seta corespunzator balansul de lab in lumina artificiala pentru a obtine o iluminare cat mai aproape de realitate

Pai ai folosit setarea de lampi incandescente la niste surse de lumina care numai incandescente nu sint. Cred ca auto da cele mai bune rezultate, dar nu te astepta sa vezi lumina alba, cita vreme sursa de iluminare era o lampa cu vapori de sodiu.

Se poate transforma chiar si rosul sodiului in alb, cu un expodisc, dar nu sint convins ca orice Nikon poate asta. Eu am incercat cu un D300 sau D700 (nu-mi mai amintesc cu care, pentru ca le aveam pe amindoua la mine) si mi-a iesit.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde KodiaK » Joi Mai 27, 2010 9:19 am

Pai eu fix la lumina m-am referit cand am zis ca au iesit bine pozele. Exact lumina asta este tot farmecul pozelor nocturne.
Daca tii tu mortis poti seta balansul de alb manual in grade Kelvin (daca ap perimite asa ceva). Valori mari pentru ca lumina sa fie mai alba/albastra, valori mici ca sa fie mai rosie/galbena, asta daca nu gresesc cumva si e invers :P
Sau, daca aparatul nu permite asa ceva, poti sa colorezi tu lumina aia cum vrei in Photoshop sau Lightroom extrem de usor.
Dar nu uita, o fotografie nu trebuie sa fie cat mai aproape de realitate ca sa fie reusita, ci sa fie cat mai placuta ochiului. Parerea mea este ca daca faci lumina aia alba o sa piarda din farmec fotografia.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 27, 2010 3:42 pm

KodiaK scrie:Daca tii tu mortis poti seta balansul de alb manual in grade Kelvin (daca ap perimite asa ceva). Valori mari pentru ca lumina sa fie mai alba/albastra, valori mici ca sa fie mai rosie/galbena, asta daca nu gresesc cumva si e invers :P

E invers :) Daca valoarea declarata e mai mica decit cea reala, imaginea vireaza spre albastru. Daca nu esti familiar cu teoria radiatiei corpului negru, nu prea ai cum sa intelegi de ce e asa si nu invers, dar e usor de retinut, pentru ca e invers decit in cazul surselor de lumina, unde temperaturi mici inseamna galben si temperaturi mari inseamna albastru.
KodiaK scrie:Dar nu uita, o fotografie nu trebuie sa fie cat mai aproape de realitate ca sa fie reusita, ci sa fie cat mai placuta ochiului. Parerea mea este ca daca faci lumina aia alba o sa piarda din farmec fotografia.

Intru totul de acord. Si mie mi-au placut asa cum au iesit, in special a doua. Presupun ca, in realitate, lumina era ceva mai putin rosie decit apare in imagini.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Boggy » Joi Mai 27, 2010 6:23 pm

Daca exista aceeasi sursa de lumina in tot cadrul, si se face white balance pe ea, fotografia rezultata va fi alb-negru.
Si mie imi plac imaginile de mai sus. Probabil in prima imagine mergea un WB reglat pe cladire, insa lumina de la fereastra devenea albastra si tipatoare.

P.S. Daca observati vreodata ca gradele Kelvin sunt totusi limitate in unele situatii(oricat ati incerca, tot galbena/albastra e imaginea), faceti Custom White Balance pe o suprafata alba/gri luminata cu lumina din cadru. Aparatul compenseaza mai mult in modul asta decat ar putea-o face utilizand reglajul de grade K.
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde DannyMC » Joi Mai 27, 2010 7:07 pm

Boggy scrie:Daca exista aceeasi sursa de lumina in tot cadrul, si se face white balance pe ea, fotografia rezultata va fi alb-negru.

:? Daca esti amabil sa detaliezi un pic afirmatia asta ! Nu e nici o ironie ,chiar nu inteleg ce vrei sa spui!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde Boggy » Joi Mai 27, 2010 8:27 pm

Mea culpa, am spus o mare tampenie. Ma gandeam la situatia in care se fotografiaza imagini de genul celei de-a doua postate, in care daca toate luminile sunt identice ca si temperatura, si elementele din cadru sunt oarecum identice, fotografia va fi aproape alb negru, neexistand elemente puternice ca si culoare alternativa.

Am stat toata ziua cu capul in vapori de revelator si fixator, si poate de-aici mi se trage. :lol: Asta, sau cele 2 ore de somn din ultimele 2 zile.

Inca odata, imi pare rau pentru tampenia debitata.
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde redfox » Joi Mai 27, 2010 9:02 pm

Dan Pop scrie:Pai ai folosit setarea de lampi incandescente la niste surse de lumina care numai incandescente nu sint. Cred ca auto da cele mai bune rezultate, dar nu te astepta sa vezi lumina alba, cita vreme sursa de iluminare era o lampa cu vapori de sodiu.

Greseala mea. Multumesc

Dan Pop scrie:Se poate transforma chiar si rosul sodiului in alb, cu un expodisc, dar nu sint convins ca orice Nikon poate asta. Eu am incercat cu un D300 sau D700 (nu-mi mai amintesc cu care, pentru ca le aveam pe amindoua la mine) si mi-a iesit.

Merita sa achizitionez un expodisc pentru poze de noapte sau intai sa incerc metoda setarii balansului de alb pe o foaie alba pana ma prind cum functioneaza?
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Puncte Forte & puncte slabe D60

Mesajde redfox » Joi Mai 27, 2010 9:08 pm

KodiaK scrie:Daca tii tu mortis poti seta balansul de alb manual in grade Kelvin (daca ap perimite asa ceva). Valori mari pentru ca lumina sa fie mai alba/albastra, valori mici ca sa fie mai rosie/galbena, asta daca nu gresesc cumva si e invers

D60 are un grafic (sau cum ii spune unde poti seta valorile de temperatura pentru a avea nuante diferite de rosu, galben, albastru, verde. Aici pot alege cum sa arate culoarea
KodiaK scrie:Dar nu uita, o fotografie nu trebuie sa fie cat mai aproape de realitate ca sa fie reusita, ci sa fie cat mai placuta ochiului. Parerea mea este ca daca faci lumina aia alba o sa piarda din farmec fotografia.

De acord. Sper sa-mi intre in cap pana data viitoare :idea:
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 14 vizitatori

cron