Acum este Joi Mar 28, 2024 11:37 am

Articole Nikonisti.ro

Temperatura de utilizare D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Temperatura de utilizare D90

Mesajde Meggido » Dum Feb 07, 2010 6:35 pm

Salut,

Vin la voi (cei care stiti) cu rugamintea de a ma lumina si pe mine la ce temperaturi se poate folosi aparatul D90.
In manual scrie de la 0 la 40 de grade, dar stiu pe cineva care l-am scos la -18 grade ziele trecute. A spus ca singurul lucru remarcat este faptul ca i s-a descarcat acumulatorul 3 linii dupa ~80 cadre.

Am iesit si eu afara cu el zilelea astea la temperaturi sub 0 (max -3 - -5) si ma intreb daca am facut bine.

Daca stie vreunul din voi daca e bine, sau la ce temperaturi minime ar trebui folosit il rog sa-mi spuna si mie.

Cu respect,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Temperatura de utilizare D90

Mesajde equinoxe » Dum Feb 07, 2010 6:54 pm

In esenta nu-ti fa nici o problema. Eu l-am folosit la -20 fara probleme. Atat ca se descarca bateria repede din cauza frigului, si ai MARE grija la trecerea de la frig la cald. Ori nu o folosesi cca. 30 de minute, ori, inainte sa intri, o pui intr-o punga de plastic autosigilanta (din cele cu "sina" de plastic).
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Temperatura de utilizare D90

Mesajde Meggido » Lun Feb 08, 2010 11:35 am

Multumesc mult pt informatii.

E bine de stiut ca poate fi folosit si pe la -15 grade... voi incerca sa evit aceasta temperatura pe cat posibil oricum.

Legat de trecerea de la f frig la cald am citit-o intr-un thread mai vechi legat de d40 :) si voi tine minte tot timpul acest aspect.

Cu respect,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Temperatura de utilizare D90

Mesajde Fechete Ionut » Vin Feb 12, 2010 2:43 pm

ai grija la shutter speed. sa nu fie mai mare de 1/400 , aprox...
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Temperatura de utilizare D90

Mesajde vid313 » Vin Feb 12, 2010 3:15 pm

Kenwood este prima data cand aud acest lucru.
Poti fi mai explicit cu privire la ce ai spus?
Ultima oară modificat de vid313 pe Vin Feb 12, 2010 10:27 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Temperatura de utilizare D90

Mesajde Fechete Ionut » Vin Feb 12, 2010 3:17 pm

am citit intr-o revista Foto chestia asta, parca... anul trecut. Nu mai retin.
Probabil ca se referea la faptul ca atunci cand e frig, uleiul de ungere a partilor mobile, devine mai vascos, ii creste densitatea datorita temperaturii scazute=> ingreuneaza miscarea partilor mobile. Asta e explicatia care am gasit-o eu. Daca sunt altii in masura sa fie mai expliciti, va rog :d
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Temperatura de utilizare D90

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 12, 2010 3:48 pm

Kenwood scrie:ai grija la shutter speed. sa nu fie mai mare de 1/400 , aprox...

Fiind vorba de obturatoare perdea, timpii de expunere mai scurti decit timpul limita de sincronizare cu flash-ul nu se obtin marind viteza de deplasare a vreunei componente mecanice ci ingustind fanta obturatorului. Cu alte cuvinte, o expunere de 1/8000 sec dureaza mult mai mult de la un cap la altul, dar fiecare pixel de pe suprafata senzorului este expus la lumina timp de 1/8000 sec.

Chestie care e perfect OK din punct de vedere al expunerii, dar da efectul de "rolling shutter" la subiecte aflate in miscare, pentru ca diverse parti ale subiectului au fost "vazute" de senzor la momente diferite de timp. Adevarata solutie pentru aceste situatii este fotografierea in lumina ambienta slaba la timpi de expunere care permit deschiderea completa a obturatorului si folosirea unor flash-uri de durata foarte scurta (SB-urile pe mod manual, la energie minima, sint suficient de rapide pentru aplicatii obisnuite).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori