Acum este Mie Apr 24, 2024 4:29 am

Articole Nikonisti.ro

Probleme MB D80

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Probleme MB D80

Mesajde GologanIris » Joi Feb 11, 2010 2:52 pm

Salut! Am si eu o problema, am achizitionat un grip MB d80 pt. D90-ul meu, problema este ca merge doar cand are chef, baietii de la service m-au informat ca merge inpecabil fara al 2-lea acumulator din pricina faptului ca este un "replacement" desii, din ce am observat eu merge la fel de prost chair si cu un singur acumulator (cel venit cu kit-ul). Am ajuns sa cred ca temperatura este influenta in acest caz. Credeti ca este posibil?
GologanIris
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 11, 2010 2:47 pm

Re: Probleme MB D80

Mesajde liliandrei » Vin Feb 19, 2010 8:10 am

cred ca ar trebui schimbat pe garantie totusi... folosesc asa ceva iarna vara si nu sunt probleme. pe un D80, nu stiu despre D90, ar trebui sa fie perfect compatibil, dar nu stiu sa zic exact. trebuie citit despre asta. ce e cert, "replacement" sau nu, tre' sa mearga. am 2 replacement-uri plus originalul, totul merge in orice combinatie.
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Probleme MB D80

Mesajde Meggido » Vin Feb 19, 2010 10:59 am

La mine merge perfect in orice combinatie.
am 2 acumulatori originali nikon si 2 nu...
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Probleme MB D80

Mesajde soulwise » Vin Feb 19, 2010 12:33 pm

Eu am un replace de MB D80 , o chinezarie ieftina dar solida . Functioneaza perfect cu 2 accu originali , Nikon , zilnic de cateva luni bune . Cred ca ceva contacte nu sunt bune pe acolo . Mergi ( sau trimite prin Fan Courier ) cu el , cu aparatul , cu acumulatorii si arata-le pe loc cum se manifesta defectul in cazul tau . Altfel , daca , defectul nu se manifesta si la ei pe aparatele lor iti dai seama ca nu au ce sa repare .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme MB D80

Mesajde FullMetalJacket » Vin Feb 19, 2010 6:23 pm

Te rog sa detaliezi putin natura problemei, daca astepti sugestii la obiect; "merge doar cand are chef" nu e totuna cu "merge prost/mai prost/la fel de prost".
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Probleme MB D80

Mesajde Dan Pop » Dum Feb 21, 2010 10:01 pm

"Descrierea" problemei sugereaza o problema de contact. Testeaza-l pe alt aparat, sa vezi daca problema se reproduce. Daca se reproduce, trimite grip-ul in service, fara nici un fel de comentarii despre acumulatorii folositi, de vreme ce nici cu acumulatorul original nu functioneaza asa cum ar trebui. Daca pe alt aparat merge OK, trimite in service aparatul impreuna cu grip-ul, originea problemei fiind, cel mai probabil, in aparat.

Problemele care se manifesta intermitent sint cele mai frustrante, pentru ca nu ai nici o garantie ca le poti demonstra la service sau, in cazul trimiterii prin curier, ca tehnicienii de la service le vor putea reproduce. Ideal este sa gasesti o procedura care sa puna in evidenta problema intr-un mod reproductibil.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori