Acum este Mar Mai 07, 2024 10:05 am

Articole Nikonisti.ro

D3000 PRO sau CONTRA

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde onyx » Mar Mai 04, 2010 11:07 am

eu am din octombrie anul trecut d3000 si sunt multumita de el...
nu sunt profesionista.
il folosesc mai mult la fotografie de produs si portret sau fotografii de machiaje
intrebare: are rost sa ii cumpar blitz suplimentar?...si daca da de care?
Avatar utilizator
onyx
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:20 pm
Localitate: Galati

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mai 05, 2010 8:43 am

Bună Onyx, să-l foloseşti sănătoasă şi să-ţi aducă multe bucurii şi fotografii frumoase :)

În principiu, bliţul incorporat face faţă în multe situaţii, în special în regim de amator cu pretenţii cum îl foloseşti tu. Un bliţ extern nu ar fi în plus însă, depinde cum stai cu finanţele şi cât de departe vrei să mergi cu hobby-ul ăsta al tău. Eu am să-ţi scriu câteva dezavantaje ale bliţului intern care-mi trec acum repede prin cap, tu poţi să le apreciezi şi să vezi dacă îţi merită sau nu.

1. Cel mai evident:Puterea. Cu cât subiectul tău este mai departe de aparat şi locaţia mai întunecată, cu atât imaginile tale vor fi mai închise (subexpuse), un bliţ extern este mai puternic decât bliţul integrat iar fotografiile tale vor fi mai luminate.
2. Ochii roşii: cu cât sursa de lumină este mai apropiată de linia optică, cu atât subiecţii tăi vor fi mai predispuşi să aibă ochii roşii în fotografie. Este un fenomen natural, normal, nu are nicio legătură cu abilităţile tale sau ale aparatului, acest lucru se întâmplă la toate aparatele. În momentul în care ataşezi un bliţ extern, depărtezi sursa de lumină de linia optică iar subiecţii tăi vor fi sensibil mai puţin predispuşi la acest fenomen. Bineînţeles că există softuri de eliminare ale acestui fenomen la postprocesare.
3. Depinde de ce obiectiv foloseşti, cât de mare e, ce parasolar are şi cât de aproape faci pozele, se poate întâmpla ca lumina de la bliţul intern să lovească fie în marginea obiectivului, fie în parasolar şi să apară umbre neplăcute/zone neiluminate pe imaginea finală, de cele mai multe ori o umbră total inestetică sub formă de semicerc, care de obicei apare fix pe faţa personajului tău :)
4. Folosirea bliţului integrat, scade mult din autonomia aparatului, bateria ta se va descărca mai repede şi vei face pozici mai puţine la o încărcare.


Bliţuri recomandate ar fi: SB 900 (cred că e cam scump pentru ce ai tu nevoie), SB 800 (poate mai prinzi un SH decent - nu se mai fabrică), SB 600 şi SB 400, în ordine descrescătoare a performanţelor şi a preţului. Mai există şi produse third party compatibile, Nissin, etc, dar pe astea nu le cunosc, nu le-am folosit.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde KodiaK » Mie Mai 05, 2010 3:29 pm

Vad ca dl Cosimn Gheorghita a uitat sa mentioneze cel mai important avantaj (dupa pararea mea) al blitzului extern. Si anume acela ca un blitz extern poate face bounce. Mai pe romaneste asta inseamna ca poti roti capul blitzului astfel incat sa nu bata direct pe subiect ci sa bata in tavan si lumina sa se reflecte din tavan asupra subiectului.

In momentul in care lumina blitzului cade direct pe subiect dispare orice umbra de pe acesta si imaginea capat un aspect mult mai plat. Cel mai deranjant este acest lucru la fotografia de portret unde umbrele de pe fata contribuie mult de tot la expresivitate.

Deci in cazul fotografiei de portret iti recomand cu caldura un blitz extern pe care sa il folosesti dupa cum am explicat mai sus. La fotografia de produs nu este la fel de deranjanta lumina directa de blitz, insa un blitz extern il poti folosi si in modul slave pozitionandu-l in lateralul subiectului pt a obtine niste cadre f interesante.

De la nikon ai blitzurile mentionate de dl Cosimn Gheorghita. Eu personal nu iti recomand nici unul dintre ele.
La SB-400 nu poti roti capul blitzului decat pe o singura axa. Deci poti face bounce numai cand tii aparatul in pozitia landscape. Daca il rotrsti in pozitia portrait blitzul nu se mai poate roti sa bata tot in tavan, iar in cazul asta va batea in partea stanga...totally useless :P Deasemenea SB-400 nu poate fi folosit ca slave, ci numai montat pe aparat.
SB-600, SB-800 si SB-900 sunt blitzuri bune, insa sunt overkill pt aparatul tau, si nu le vei putea folosi la potential maxim datorita limitarilor aparatului.

Eu personal iti recomand Nissin Di622. Ca pret este o idee mai ieftin decat SB-400 (dar mult mai performant) si la 1/2 din pretul unui SB-600/SB-800 SH (Nou nu se mai gaseste) si 1/3 din pretul lui SB-900.
Daca pe viitor vrei sa schimbi aparatul cu un D80/90/300 si vrei sa folosesti 2 blitzuri sau mai multe in diverse setupuri, atunci mergi pe SB-600 sau SB-800 SH.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mai 05, 2010 4:20 pm

Într-adevar nu am menţionat avantajul pomenit de dl. Kodiak, am şi spus ca sunt doar câteva dezavantaje ale bliţurilor încorporate spuse aşa la mare grabă, nu a fost în intenţia mea să fac o dizertaţie amănunţită pe subiect. Oricine e liber să completeze lista ca o contribuţie proprie, nu ca şi o corecţie a postului meu dacă nu am scris prostii, bineînţeles ;)
Altfel spus, care puteţi ajuta, ajutaţi! Fără a da cu piatra în alţii care vor să ajute.

În altă ordine de idei, posibilitatea de a roti capul de bliţ pentru bounce e o funcţie foarte importantă pentru fotografia avansată, dar nicidecum CEA mai importantă funcţie a unui bliţ pentru un amator. După umila mea părere tot scopul primar pentru care a fost făcut bliţul în general rămâne cea mai importantă funcţie, adică să ilumineze imaginea în sine. De-aici apar alte chestii, cum o iluminează, cum e lumina, cât de puternică, cât de dispersată, de unde vine, etc, etc, etc. Dar în primul rând s-o dea bine, la timp, câtă trebuie, adică exact ca un SB de Nikon. Ori din acest punct de vedere, mi se pare puţin ingrat să vii pe forum Nikon să zici că nu recomanzi SB-urile dedicate ci recomanzi Nissin care din câte văd pe alte threaduri cam dau rateuri la un bun procent de expuneri. Nu zic că nu sunt ok pentru preţul ăla, dar nici nu poate fi vorba să le înlocuiască 100% pe SB-uri, decât poate dacă n-ai bani de un SB adevărat şi eşti mulţumit şi aşa.
Altă chestie pe care o aud prima oară şi mă bagă într-o ceaţă totală e fraza aia cu SB800 şi 900 suprasolicită D3000-ul sau ceva de genul ăsta? Poţi să fii mai explicit un pic te rog?


Onyx, acum văd că eşti din Galaţi. Dacă te ajută, te aştept pe la mine pe la studio cu aparatul să-l testezi cu SB 800 cât vrei, poate te ajută să te decizi la concret, în cunoştinţă de cauză.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 05, 2010 10:47 pm

Cosmin Gheorghita scrie:Altă chestie pe care o aud prima oară şi mă bagă într-o ceaţă totală e fraza aia cu SB800 şi 900 suprasolicită D3000-ul sau ceva de genul ăsta? Poţi să fii mai explicit un pic te rog?

Omul s-a folosit de urmatorul sens al lui "overkill":
an excess of something (as a quantity or an action) beyond what is required or suitable for a particular purpose

Cumva are dreptate, in masura in care, asa cum a zis si el, nu vizezi un upgrade la un aparat mai performant: un flash care costa cit aparatul este greu de justificat si nici nu-i poti folosi functia de slave CLS, ca flash-ul lui D3000 nu are capabilitati de commander. Pe de alta parte, spre deosebire de SB-600, fratii mai mari se pot sincroniza prin simpatie cu un flash functionind in mod manual.
Cosmin Gheorghita scrie:Onyx, acum văd că eşti din Galaţi. Dacă te ajută, te aştept pe la mine pe la studio cu aparatul să-l testezi cu SB 800 cât vrei, poate te ajută să te decizi la concret, în cunoştinţă de cauză.

Onyx, eu i-am vazut studioul (am si avut o infima contributie la amenajarea lui) si ar fi pacat sa nu dai curs invitatiei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde KodiaK » Joi Mai 06, 2010 9:08 am

Ori din acest punct de vedere, mi se pare puţin ingrat să vii pe forum Nikon să zici că nu recomanzi SB-urile dedicate ci recomanzi Nissin care din câte văd pe alte threaduri cam dau rateuri la un bun procent de expuneri.

Nu am blitzul de f mult timp (de vreo 5 luni de zile), insa am tras cateva sute de cadre cu el, si niciodata nu a ratat vreo expunere. In schimb tatal meu are tot Di622 insa pus pe un Canon 400D, si el are mari probleme cu expunea destul de des. Majoritatea pozelor ii ies subexpuse. Eu m-am gandit ca problema asta vine de la modul diferit de masurare al expuneri intre aparatul meu si al lui, din moment ce la mine expune tot timpul perfect cu blitzul, si la ei subexpune foarte des.

Probabil ca nissinul nu prea se intelege bine cu canon-urile si de aia exista multe threaduri de plangeri, dar eu sincer iti spun ca nu am avut nici o problema cu el pina acum.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Mai 06, 2010 9:20 am

Eu de când am trecut pe sistemul Nikon, de prin 2004 parcă, am folosit pe film nişte Quantumuri şi nişte Metz-uri profesionale pe FM-2, F90X şi F100, după aceea am trecut pe SB800 şi mai târziu pe SB600 combinate cu SB800. Nu ştiu Nissin-urile, nu o să-mi dau cu părerea. Spuneam ce am mai citit la unul şi altul pe-aici. Sper să nici nu am nevoie vreodată să le cunosc, dar mai ştii? Never say never...

Dan Pop scrie:un flash care costa cit aparatul este greu de justificat si nici nu-i poti folosi functia de slave CLS, ca flash-ul lui D3000 nu are capabilitati de commander.


Păi un SB 600 sau un SB 800 SH nu costă chiar aşa mult. În plus, cu un SB 800 poate controla alte SB-uri prin CLS. Ei..adevărul e că putem noi despica firul în 4 cât vrem, ea ştie ce-i mai bine. Oferta mea rămâne deschisă, poate testa când vrea.

Referitor la contribuţia ta la amenajare, trebuie să recunosc că a fost esenţială, fără tine mai stăteam o zi până să pun backdropurile alea sus :) cred că nu dormeam noaptea :D Nu mai vorbesc de obiectivul de la tine, ăla chiar că e contribuţie esenţială...
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 06, 2010 6:27 pm

KodiaK scrie:Probabil ca nissinul nu prea se intelege bine cu canon-urile si de aia exista multe threaduri de plangeri, dar eu sincer iti spun ca nu am avut nici o problema cu el pina acum.

Experienta mea cu Di622 este limitata la Canon si, intr-adevar, expunerile corecte sint mai curind exceptia decit norma. Daca vrei expunere corecta trebuie sa refaci imaginea cu o corectie de expunere. Pe de alta parte, erorile nu depasesc o treapta, asa ca, cine salveaza raw, poate corecta la post-procesare.

Ce deranjeaza la Di622 este constructia mult mai slaba decit la SB-uri, faptul ca nu exista sistem de blocare a pozitiei reflectorului orientabil (la SB nu poti (re)orienta reflectorul fara sa apesi un buton) si necesitatea de a avea flash-ul de pe aparat pe mod TTL pentru a putea sincroniza 622-ul prin simpatie (466 se poate sincroniza si cu master-ul in mod manual, dar are reflectorul orientabil pe o singura axa).

Di622 isi merita, in mod clar, banii, dar cine isi poate permite un SB-600 n-ar trebui sa-si ia un Nissin doar de dragul economiei. De la precizia cu care se monteaza pe patina plus usurinta cu care se blocheaza pe patina cu maneta de blocare rapida si pina la precizia cu care functioneaza, atit pe aparat cit si ca slave CLS, totul e asa cum trebuie la un SB. Asa cum diferentele intre Sigma/Tamron si Nikon sint cit se poate de clar marcate la obiective, diferentele intre Nissin Di 466/622 si SB-urile de la 600 in sus sint la fel de clar marcate la flash-uri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde KodiaK » Joi Mai 13, 2010 10:35 am

Di622 merita clar comparativ cu SB400 care e la ac bani. Daca bugetul permite un SB600, at by all means, go for it :D

necesitatea de a avea flash-ul de pe aparat pe mod TTL pentru a putea sincroniza 622-ul prin simpatie

La ce exact v-ati referit prin aceasta afirmatie?
Eu de exemplu pot controla prin simpatie di622 cu blitzul built-in din camera pus in modul commander.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D3000 PRO sau CONTRA

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 13, 2010 11:33 am

KodiaK scrie:
necesitatea de a avea flash-ul de pe aparat pe mod TTL pentru a putea sincroniza 622-ul prin simpatie

La ce exact v-ati referit prin aceasta afirmatie?
Eu de exemplu pot controla prin simpatie di622 cu blitzul built-in din camera pus in modul commander.

Ca 622 nu se poate sincroniza prin simpatie cu un master in mod manual. Daca nu "vede" preflash-uri, nu se declanseaza.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori