Acum este Mar Apr 23, 2024 4:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema blitz incorporat ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Problema blitz incorporat ?

Mesajde Lascarica » Dum Feb 28, 2010 9:43 am

sorinsava scrie:@Lascarica: Nu imi dau seama acum. In utilizarea normala ai observat probleme sau dupa testul asta ti-ai pus intrebarea? Nu stiu cum ti-ar face blitz-ul pop-up stroboscop la 1/200s.

Nu. Am observat asta inainte de test. Am facut cateva poze la care am incercat sa maresc puterea blitz-ului dar nu s-a intamplat nimic, au iesit la fel. Pe modul manual blitz-ul "arde "la fel, nu e nici o diferenta intre 1/2 si 1/128 din puterea blitz-ului, aparatul fiind setat pe modul M, modificand doar parametrii pentru puterea blitz-ului , iar ISO nu era pe Auto.
Lascarica
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 10, 2009 7:07 pm

Re: Problema blitz incorporat ?

Mesajde sorinsava » Dum Feb 28, 2010 12:24 pm

Deci ca rezumat: am inteles ca daca ai blitz pe manual arata la fel cind schimbi puterea blitzului, dar cu expunere in M si blitz pe TTL daca aplici +EV din compensarea de blitz sau +EV din compensarea de expunere rezulta poze tot la fel?
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Problema blitz incorporat ?

Mesajde Lascarica » Dum Feb 28, 2010 1:53 pm

sorinsava scrie:Deci ca rezumat: am inteles ca daca ai blitz pe manual arata la fel cind schimbi puterea blitzului, dar cu expunere in M si blitz pe TTL daca aplici +EV din compensarea de blitz

Da, asa e, arata la fel !

sorinsava scrie:+EV din compensarea de expunere rezulta poze tot la fel?

In modul M, la Nikon D80 nu are efect schimbarea +EV/-EV in compensarea expunerii.
Lascarica
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 10, 2009 7:07 pm

Re: Problema blitz incorporat ?

Mesajde FullMetalJacket » Dum Feb 28, 2010 2:07 pm

Am testat din nou la sugestia dlui Pop; intr-adevar cu blitzul built-in in mod TTL (si obturat cu mana) sensibilitatea este variata corespunzator pentru a incerca o expunere corecta.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Problema blitz incorporat ?

Mesajde sorinsava » Dum Feb 28, 2010 2:56 pm

Lascarica scrie:
sorinsava scrie:Deci ca rezumat: am inteles ca daca ai blitz pe manual arata la fel cind schimbi puterea blitzului, dar cu expunere in M si blitz pe TTL daca aplici +EV din compensarea de blitz

Da, asa e, arata la fel !

sorinsava scrie:+EV din compensarea de expunere rezulta poze tot la fel?

In modul M, la Nikon D80 nu are efect schimbarea +EV/-EV in compensarea expunerii.


Eu cred ca ar trebui sa dai un telefon la Skin, nu e in regula ca nu poti controla puterea blitzului nici pe manual si pe TTL.
Sunt aproape sigur ca am observat ca +-EV de expunere afecteaza TTL si cind camera e in M dar nu pot sa verific in momentul asta. Daca am tinut minte gresit scuze.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Problema blitz incorporat ?

Mesajde Lascarica » Dum Feb 28, 2010 3:08 pm

La Nikon D80, compensarea expunerii este disponibila in modurile P, S si A(in modul M pe afisajul electronic este afectata doar informatia afisata; viteza de obturator si diafragma nu sunt schimbate).
Lascarica
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 10, 2009 7:07 pm

Re: Problema blitz incorporat ?

Mesajde sorinsava » Dum Feb 28, 2010 3:17 pm

Lascarica scrie:La Nikon D80, compensarea expunerii este disponibila in modurile P, S si A(in modul M pe afisajul electronic este afectata doar informatia afisata; viteza de obturator si diafragma nu sunt schimbate).


Asta era clar, sunt pe manual. Eu vorbeam doar de TTL de prima data.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Problema blitz incorporat ?

Mesajde Lascarica » Mar Mar 02, 2010 11:00 am

Daca e cineva din Oradea, cu un Nikon D80 si poate sa se intalneasca cu mine in vederea unei comparatii intre aparate, legat de problema mea, rog sa-mi lase un mesaj pe privat si un numar de telefon.
Lascarica
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 10, 2009 7:07 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron