Acum este Sâm Mai 04, 2024 2:55 am

Articole Nikonisti.ro

D90 sau D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D90 sau D5000

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 30, 2010 2:59 pm

Metall scrie:Eu mi-as cere scuze de interventie, dar atata ati tot spus ca merita luat D90 pt ca D5000 nu are posibilitatea de comanda la distanta a blitului.
Eu am D5000, un blitz Nissin si cu blitul aparatului merge sa comand celalalt blit.
Iar din specificatiile lui D5000:
....
Imi scapa mie ceva aici?
Are D90 ceva si mai bun?


Nissin foloseste alte sisteme, culmea, diferite intre 466 si 622. Comentatorii s-au referit la flash-uri Nikon compatibile CLS, adica SB600, 800, 900.

D90 poate folosi pe post de commander flash-ul intern, ceea ce D5000 nu poate. Pentru D5000, precum ai citat, iti trebuie SB800, 900 sau SU 800 in patina.

Utilizarea flsh-ului intern ca Master are totusi si cateva limitari, dar in cele mai multe cazuri ele nu se fac simtite.

Bineinteles, sunt multi care nu intentioneaza sa foloseasca facilitatile respective, deci pentru ei nu este important de loc.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 sau D5000

Mesajde Metall » Mar Mar 30, 2010 3:11 pm

Radu_Grozescu scrie:D90 poate folosi pe post de commander flash-ul intern, ceea ce D5000 nu poate. Pentru D5000, precum ai citat, iti trebuie SB800, 900 sau SU 800 in patina.


Poate n-am fost eu foarte clar in mesajul anterior, dar tocmai asta spuneam, ca folosesc D5000 cu blitul intern ca si commander, iar Nissin Di466 merge ca slave, atat in modurile Nikon CLS, cat si in mod slave optic.
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: D90 sau D5000

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 30, 2010 3:20 pm

Metall scrie:Poate n-am fost eu foarte clar in mesajul anterior, dar tocmai asta spuneam, ca folosesc D5000 cu blitul intern ca si commander, iar Nissin Di466 merge ca slave, atat in modurile Nikon CLS, cat si in mod slave optic.


Conform a ceea ce am gasit despre el, Nissin 466 merge ca slave in doua moduri, putând fi dirijat fie de un flash aflat in TTL ( deci care da preflash-uri) fie de un flash obisnuit ( fara preflash-uri).

Sistemul wireless de la Nikon e ceva mai complex si face foarte multe lucruri in plus, pentru o descriere foarte sumara, spre sfarsitul articolului http://www.q-foto.ro/sincronizarea-flas ... n-locatie/
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 sau D5000

Mesajde Metall » Mar Mar 30, 2010 3:56 pm

Multumesc mult pt raspuns si pt linkul dat!
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: D90 sau D5000

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 30, 2010 4:01 pm

Metall scrie:Multumesc mult pt raspuns si pt linkul dat!


Mai bine nu te documenta despre sistemul Nikon wireless, asta poate duce la cheltuieli destul de semnificative :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 sau D5000

Mesajde Metall » Mar Mar 30, 2010 4:05 pm

Nu e cazul, folosesc foarte rar si destul de putin blitul, deocamdata Nissinul din dotare este foarte de ajuns.
Dar e bine sa fii informat, la o adica, cine stie? Poate nu o sa mai aiba cautare meseria mea si va trebui sa ma reprofilez pe fotografia de eveniment :)
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: D90 sau D5000

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 30, 2010 5:15 pm

Metall scrie:Eu am D5000, un blitz Nissin Di466 si cu blitul aparatului merge sa-mi comand celalalt blit.

Este vorba de telecomanda prin simpatie, nu prin sistem CLS/AWL.
Metall scrie:Iar din specificatiile lui D5000:

"Sistem Nikon de iluminare creativă (CLS)

Iluminare fără fir avansată acceptată cu bliț încorporat, SB-900, SB-800 sau SU-800 ca dispozitiv de control. Funcție de comunicare informație culoare bliț este compatibilă cu blițul încorporat și unitățile bliț compatibile CLS "

Imi scapa mie ceva aici?

E vorba de o traducere nefericita. Te poti convinge cu usurinta cautind meniul prin care configurezi blitzul incorporat in modul commander si negasindu-l.
Metall scrie:Are D90 ceva si mai bun?

Are acel meniu mentionat mai sus, cu care poti seta doua grupe de blitzuri externe direct din aparat.

Metall scrie:O alta remarca, in privinta display-ului secundar: eu folosesc asa aparatul: aleg modul de fotografiere (de obicei A), setez ISO cum mi se pare mie ca ar merge ok, iar apoi vizez prin obiectiv. Iar in obiectiv sunt afisati ceilalti parametri de care am nevoie - timpul de expunere, diafragma, ISO - pe care le pot regla usor fara sa iau aparatul de la ochi.
Drept urmare nu as zice ca acel display secundar mi-ar aduce mari bucurii.

E bine sa te abtii de la judecarea unor chestii pe care nu le-ai folosit. Am utilizat Olympus si Sony Alpha care nu au LCD-ul de control si Nikon si Canon, care il au. Lasind la o parte faptul ca totul e mult mai comod de facut cu ajutorul lui, mai exista doua aspecte: consumul de energie mare al display-ului principal si proasta lui vizibilitate cind bate soarele direct in el.
Metall scrie:Despre displayul rabatabil : la cat de lent e autofocusul in Live View, am ajuns sa nu-l folosesc decat daca nu pot altfel, adica foarte rar.

La D5000 nu ai posibilitatea de a alege cum faci AF-ul: phase detection (metoda rapida folosita in mod normal) sau contrast detection (metoda lenta folosita doar la live view)? La D300 si D700 ai posibilitatea de a alege intre cele doua metode, cind esti in live view.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90 sau D5000

Mesajde sorinsava » Mar Mar 30, 2010 7:25 pm

D90 si D5000 n-au phase in live view.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: D90 sau D5000

Mesajde Metall » Mie Mar 31, 2010 10:09 am

Dan Pop scrie:E vorba de o traducere nefericita. Te poti convinge cu usurinta cautind meniul prin care configurezi blitzul incorporat in modul commander si negasindu-l.
Metall scrie:Are D90 ceva si mai bun?

Are acel meniu mentionat mai sus, cu care poti seta doua grupe de blitzuri externe direct din aparat.


O fi traducere nefericita. E data cu copy/paste de pe siteul http://www.nikon.ro
Sau poate e nefericita traducerea doar pt cei care citesc specificatiile si se decid sa cumpere pe baza acestor traduceri nefericite? :)

Dan Pop scrie:
Metall scrie:O alta remarca, in privinta display-ului secundar...

E bine sa te abtii de la judecarea unor chestii pe care nu le-ai folosit. Am utilizat Olympus si Sony Alpha care nu au LCD-ul de control si Nikon si Canon, care il au. Lasind la o parte faptul ca totul e mult mai comod de facut cu ajutorul lui, mai exista doua aspecte: consumul de energie mare al display-ului principal si proasta lui vizibilitate cind bate soarele direct in el.

Ma abtin sa judec cat e de bun un display secundar, pot doar sa emit parerea ca nu ii duc defel lipsa, aceleasi informatii le am in vizor, pe displayul aparatului nu ajung sa ma uit decat cand verific cadrul deja facut.
Aici ar mai fi un minus la D5000, mi se pare cam slaba rezolutia displayului, nu te ajuta foarte mult ca sa cuantfici calitatea fotografiei.

Dan Pop scrie:
Metall scrie:Despre displayul rabatabil : la cat de lent e autofocusul in Live View, am ajuns sa nu-l folosesc decat daca nu pot altfel, adica foarte rar.

La D5000 nu ai posibilitatea de a alege cum faci AF-ul: phase detection (metoda rapida folosita in mod normal) sau contrast detection (metoda lenta folosita doar la live view)? La D300 si D700 ai posibilitatea de a alege intre cele doua metode, cind esti in live view.


Da, asa e. Iar acest AF bazat pe contrast e extrem de lent, aprox o secunda, sau peste.
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: D90 sau D5000

Mesajde Maniac » Mie Mar 31, 2010 10:47 am

Da, asa e. Iar acest AF bazat pe contrast e extrem de lent, aprox o secunda, sau peste.

Pana nu incerci cu aparatul in mana sa afli de ce le place asa de mult serpilor sa se tarasca pe jos, nu vei aprecia ecranul rabatabil si posibilitatea de incadrare/focalizare fara sa fie nevoie de vizor.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron