Acum este Joi Mar 28, 2024 11:29 am

Articole Nikonisti.ro

Dificila alegere, cer ajutor.

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde mCostin » Vin Mar 19, 2010 10:37 am

fleanta scrie: Daca esti pasionat si ai banii necesari desigur, dar nu stiu daca vei observa diferentele de calitate,intre imaginile obtinute in conditii obisnuite,cu cele doua obiective.Si atunci se pune intrebarea; merita investitia aceasta pentru tine cand se pot face imagini comparabile si cu un obiectiv care costa mai putin? Daca tu consideri ca da,eu n-am nimic de demonstrat sunt banii tai pana la urma! In loc de concluzie: Eu zic ca nu ai nevoie de un obiectiv de 2000 de lei pentru a face fotografii bune.
Tu crezi ca poti scoate imagini nemiscate din mana la t. ex de 1sec?!! :shock:


In mod simplificat putem privim fotografia ca avand doua dimensiuni: ce artistica si cea tehnica. Prima e destul de subiectiva, atat din punctul de vedere a celui care o face, dar si din a celui care o priveste, chit ca ar trebui sa se ghideze dupa niste regului de compozitie.
Partea tehnica e insa mai simplu si obiectiv de analizat, si fata de ea putem sa avem pretentii mai mici sau mai mari. Se poate intampla sa mergi intr-un concediu cu familia si/sau prietenii, sa face o serie de fotografii de grup mai "stranse" (la masa, in masina, in avion, etc), si dupa ce le vei descarca in PC vei remarca ce deformate sunt fetzele aflate in extreme. Si atunci pune-te la munca sa fixezi distorsiunile. Pentru cine sta bine cu timpul liber poate ca nu e o problema. Si nu vorbim doar de distorsiuni la capetele focale, ci si de aberatii cromatice, claritate in extreme, vignetare.

Ca unul care am avut si am obiective si mai ieftine dar si mai scumpe, pot spune ca diferentele dpdv tehnic sunt destul de vizibile. Ca se justifica sau nu pretul dublu al unui obiectiv fata de altul, asta tine de resursele si pretentiile fiecaruia - repet - macar dpdv al IQ-ului. Si nu le putem pune in aceeasi galeata doar pentru ca la un t=1 sec din mana rezultatele ar fi in general aceleasi, adica slabe.
D600 | 24-120 f/4 | 70-200 f/2.8 VR II | SB600
Avatar utilizator
mCostin
 
Mesaje: 70
Membru din: Mie Sep 16, 2009 8:37 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Vin Mar 19, 2010 4:41 pm

mCostin scrie:In mod simplificat putem privim fotografia ... din mana rezultatele ar fi in general aceleasi, adica slabe.


Perfect adevarat sunt costient de cele mentionate de tine si de DannyMC dar e posibil sa faci poze noaptea si fara trepied si neutilixant tipmi focali de 1 sec sau mai mari unde iti trebuie trepied. Daca vrei sa faci o poza noaptea sa nu ratezi momentul/ ocazia si nu ai trepiedul cu tine sa inteleg ca nu mai faci poza cu toate ca o sa ii compromita calitatea mai mult sau mai putin?
in cel mai rau caz as cara blitul si rezolv problema in mare masuta pt pozele din apropiere iar celelalte dumnezeu cu mila ;)

una peste alta azi ma fost la cumparaturi si am ramas un pic pe ganduri. Am gasti D5000 + 18/55 mm kit si un sd de 8 giga de la Kingston pe la 2100 ron dar fara garantie iar iar D5000 doar tot cu 18/55mm la vreo 1900 ron dar cu garantie findca era dealer nikon dar nu stiu daca asta e valabila si in romania ceea ce zic e ce am gasit in afara tari. Asta era cea mai buna oferta care am gasito referitoare la D5000 pentru ca nu vindeau pe nicaieri doar body-ul iar daca dadeau cu alte obiective nu aveau ce m-a interesat pe mine mai exact 35 mm sau 18/105mm asa ca am zis sa mai astept un pic si ori sa il achizitionez de acasa de la vreun dealer local daca o sa mai prind oferta la body de 1700 ron si la obiectiv o sa ma hotarasc pana atuncea.
Ce parere aveti, ar fi trebui sa il achizitionez caci nu cred ca e de aruncat pana la urma 18/55 putand fi folosit si acesta pana o sa iau si altceva pe langa. Sau e mai bine sa il cumpar de acasa? Astept pareri.
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Catalin M » Vin Mar 19, 2010 4:50 pm

Garantia la aparatele cumparate din Europa este valabila in RO doar 12 luni. Nu vad sensul sa-l iei de acolo in loc sa-l iei de la noi. Daca vrei totusi D5000-ul vorbeste cu cineva din tara sa il comande pentru ca oferta este cam pe final.

Daca as vrea sa ma incadrez intr-un buget cat mai restrans as lua D5000 body nou la oferta(1.700 lei) si as cumpara un 18-55mm VR sh(cca 300 lei).
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde DannyMC » Vin Mar 19, 2010 5:51 pm

@fleanta Neintelegerea a fost din ambele parti! :lol: Eu despre timpi de expunere in jur de 1 secunda scrisesem dupa cum poti vedea mai jos:
DannyMC scrie:Este foarte putin probabil sa simti lipsa VR la focala de 35mm cu atat mai putin daca ne gandim ca datorita luminozitatii acelui obiectiv vei putea folosi timpi mai scurti. Iar despre pozele facute noaptea acolo nici mama stabilizarii nu te va ajuta sa obtii imagini clare la timpi in jur de,sau peste 1". Acolo trepiedul este rege :roll: !

De aia am intrebat daca tu poti face asa ceva! ;)

mCostin scrie: Si nu le putem pune in aceeasi galeata doar pentru ca la un t=1 sec din mana rezultatele ar fi in general aceleasi, adica slabe.

Discutia despre rezultatele unor expuneri la t.ex -1 " erau separate de cele despre calitatea celor doua obiective zoom de mai sus (16-85 si 18-105)!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde pl87128 » Sâm Mar 20, 2010 4:05 pm

buna "baieti.. " salut fleanta :D ai dreptate fata de alti... uni doar hap hap balbaie cate o data doar sa se umple pagina cat despre sfaturi chesti.. sunt uni care vorbesc doar ca sa para "seful parkarii. " :D dar sunt sigur ca si ei erau cam pe nicaieri cand au prins primul DSLR in mana :) APOPO MI-AM CUMPARAT d5000 UL DE LA F64 :)) L-A PRELUAT UN AMIC PANA AJUNG EU IN ROMANIA. SUNT SIGUR CA A FOST O INVESTITIE BUNA :) OBIECTIVUL RAMAN DE VAZUT CRED CA VA FI 18-55 55-200 LA INCEPUT SI LA URMA MA GANDESC LA UN 16-85 SA VEDEM.... uni au dreptate... nu stiu unele lucruri .. haha da dar de multe ori nu doar teoria lucrurilor conteaza poti sa tot sti butoane chesti ajustari daca nu ai ochi si un pic de indemanare spre ramura "fotografiere.. " parerea mea.. apropo v-a spun ca un compact deja cred ca am depasit :) de accea am ales Dslr ul . inca cv ptr cunoscatori a existat vreo data obiecti nikon cu 220 sau 250 in denumire? cineva zice ca a luat anul trecut dar eu doar de 200 si 300 am vazut de accea cred ca mai mult ca sigur a luat cv tamron sau sigma ... :D
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Joi Mar 25, 2010 6:29 am

pl87128 scrie:buna "baieti.. " salut fleanta ...


Am dreptate la ce? Eu doar mi-am zis parerea ca si ceilalti in conostinta de cauza mai mult sau mai putin.

Am rezolvat problema achizitiei. Am optat pentru pachetul celor de la f64 insemnand D5000 + 18-105 mm VR + cadourile aferenta (gante si trepied).
Mutumesc tuturor pe aceasta cale pentru sfaturile si indrumarile acordate.
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Catalin M » Joi Mar 25, 2010 8:48 am

Sa-l folosesti cu placere! Nu ne oferi si niste impresii despre proaspata achizitie?
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Joi Mar 25, 2010 12:55 pm

Catalin M scrie:Sa-l folosesti cu placere! Nu ne oferi si niste impresii despre proaspata achizitie?


Multam, dar o sa ma bot bucura de el abea pe la inceputul lui mai. Deaia m-am uitat sa il pot cumpara din afara dar am preferat garantia de 24 de luni si un cost un pic mai ridicat.
Pana atunci mai ma plimb pe forum, mai citesc una alta, ma mai documentez si o sa imi vina un pic mai usor la butonat. M-am jucat un pic cu unul la un dealer dar prea putin ca sa imi pot da cu parerea.
O sa pot zice dupa vreo cateva sute de cadre. Dar eu zic de pe acuma ca o sa fiu multumit pentru ca am citit prea multe pareri/m-am mai si documenta un pic si tocmai de aceea nu am optat pentru varianta mai scumpa D90-ul. Acum ramane de vazut cand o sa il bag la treaba. :D
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde pl87128 » Sâm Mar 27, 2010 9:40 pm

si eu D5000 ul l-am luat poate trebuia sa optez ptr pachetul cumparat de tineee.. dar na nu observasem.. si nu eram hotarat pr obiectiv dar acum 80% is convins ca 18-105 o sa il iau.. la inceput apoi daca permite buzunarul si un tele..

des[re trepied si geanta cred ca sunt un pic sub mediu .. imi recomanda cineva un trepied ? bun la pret cat mai convenabil.? pe el as pune D5000 +18-105 vreo 1.2 kg maxim ..na sa fie 1.5

salutare
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Dan Pop » Sâm Mar 27, 2010 10:10 pm

pl87128 scrie:des[re trepied si geanta cred ca sunt un pic sub mediu .. imi recomanda cineva un trepied ? bun la pret cat mai convenabil.? pe el as pune D5000 +18-105 vreo 1.2 kg maxim ..na sa fie 1.5

link magazin online. Cind vei avea nevoie sa pui pe el peste 2 kg, poti face upgrade la cap (link magazin online).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron