Acum este Mie Apr 17, 2024 12:13 am

Articole Nikonisti.ro

Dificila alegere, cer ajutor.

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde pl87128 » Mar Mar 16, 2010 12:22 am

eu dslr vreAU si nikon .. :D apopo de ce sunt mult mai multe canon uri peste 1000 de euro .. nikon 2-3 modele dac are.. :D alea mici compacte is ptr amatori .. :D eu vreu sa ma "ridic " un pic.. :D
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Catalin M » Mar Mar 16, 2010 1:45 am

Poate ca ar trebui sa-i urmezi sfatul lui soulwise. Achizitia unui dslr nu te face fotograf si din ce am vazut esti foarte putin informat in legatura cu domeniul asta.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Maniac » Mar Mar 16, 2010 9:44 am

pl87128 scrie:eu fan al "amanuntitului ." adik amanunte,.. mai de graba 18-55 VR ca as muri de ciuda daca deve este 5 m mai departe si nu as putea sa dau zoom ..:( hehe .. de accea m-am gandit si la 55-200 un tele pe langa 18-55 da stiu 18 -200 este mai bun dar pretul cel putin dublu .. :( poate mai incolo.. apropo astept pareri si recomandari si de la alti .. :D salutare ..


Eu..zic...sa...invet...sa...scri...corecte...romaneste.
Si apoi sa iei un d'asta:
http://www.gotit.ro/DetaliiProdus/16113 ... _S100.html
E mult mai bun pentru ce vrei/poti tu decat orice Nikon.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde pl87128 » Mar Mar 16, 2010 6:35 pm

hmm catalin M vad ca esti seful parcarii.. nu stiu tu ce ai fost cand ti-ai permis primul aparat ce fel de aparat momentan in muzee ai avut si cat de informat ai fost pe langa faptul ca atunci nici surse de informare nu prea existau :))) atatea cate sunt astazi .. vad va uni doar sa critici pe alti sunt pe aici nu se gandesc ca o data si ei au fost in aceasi situatie... nasol... dar asta e realitatea.. !! :D hmm despre propunerea ta maniac este interesanta... mersi dar la pret un pic mai ieftin sa zicem dar acum 100 euro + - nu mai conteaza si cred ca raman pe nikon .. :D
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Catalin M » Mie Mar 17, 2010 10:00 am

pl87128 scrie:hmm catalin M vad ca esti seful parcarii.. nu stiu tu ce ai fost cand ti-ai permis primul aparat ce fel de aparat momentan in muzee ai avut si cat de informat ai fost pe langa faptul ca atunci nici surse de informare nu prea existau :))) atatea cate sunt astazi .. vad va uni doar sa critici pe alti sunt pe aici nu se gandesc ca o data si ei au fost in aceasi situatie... nasol... dar asta e realitatea.. !!

Din intrebarile pe care le-ai pus pe aici am tras concluzia(si nu sunt singurul) ca nu esti nici macar la nivelul unui aparat compact asa ca dslr-ul o sa iti dea cu siguranta foarte multe batai de cap, esti liber insa sa-ti iei unul(sunt banii tai) dar macar nu ne mai bombarda cu posturi din care se vede ca esti certat rau cu limba romana. M-am abtinut sa remarc acest lucru(suparator de evident, e greu sa inteleaga cineva ce scrii) pana acum dar vad ca incerci sa o faci pe istetul cu cei care ti-au oferit o mana de ajutor.

O sa mai spun odata poate intelegi si tu cum trebuie: cine isi cumpara un dslr fara sa fie suficient de stapan pe un aparat compact si nu are un nivel minim de cunoastere a termenilor foto nu devine automat fotograf si nu va scoate poze cu adevarat bune. De regula aceste persoane ajung sa fie dezamagite de ce poze obtin cu dslr-ul si ori vand repede aparatul ori isi cumpara un model (mult)mai scump in ideea ca ala cu siguranta va scoate poze foarte bune cu minim de contributie din partea lor.

Tocmai pentru ca astazi sunt atat de la indemana sursele de informare ar trebui sa nu faci atatea posturi pe forum ci sa cauti singur informatiile(inclusiv in posturile de pe forum), sa le citesti si sa le intelegi.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde mandea » Mie Mar 17, 2010 10:54 am

@pl87128: susţin părerea colegilor forumişti.
Până la urmă alegerea o vei face chiar tu, aşă că cel mai bine ar fi să te apuci de studiu cu un aparat bridge, după care îţi formezi un oarecare bagaj de cunoştinţe ce-ţi va permite fundamentarea alegerii.
Versatilitatea unui bridge îţi va permite să exersezi o gamă largă de genuri fotografice, aşa vei vedea şi ce-ţi place (sau la ce te pricepi mai bine) astfel eviţi investiţia în echipament foto pe care nu-l vei folosi.

offtopic. Ar trebui totuşi să mai studiezi şi limba română. Este foarte neplăcut să-ţi citească cineva post-urile.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Joi Mar 18, 2010 1:17 pm

Dan Pop scrie:
Catalin M scrie:Pretul lui 16-85mm este mai mult decat dublu fata de cel al lui 18-105mm: 2.200 lei vs 1.000 lei.

Pretul obiectivelor creste exponential cu calitatea....si un prime luminos, dar combinatia zoom universal + flash/trepied este incomparabil mai flexibila.


Tot in dubiu am ramas, dupa ce am mai citit pe site, din commenturi. Normal ca pretul isi spune cuvantul dar pentru a imi satisface nevoile de inceput parca tot mai mult as opta pentru combinatia prime si un obiectiv ce ofera o plaja un pic mai mare decat 16/85 mm iar pe viitor sa ma orientez si catre un tele. Necesitatea mea este de ramane cu amintiri de pe unde calatoresc si de a poza all aroud de la cladiri/ peisaje pana la fotografii in interior iar cand voi ajunge sa merg in anumite locuri special pentru a fotografia atunci o sa investesc in trepied, flash si cele necesare dar momentan o sa ma rezum la stadiul de hobby.

DannyMC ... intradevar, asa se pune problema dar eu nu vad o rautate a investi chair daca la inceput o sa iti bati capul ceva mai mult dar cu timpul sa ajungi sa te bucuri de beneficiile investitiei, aceasta reprezentand fotografiile/ amintirile ramase.
Acuma ar trebui sa isi cumpere 16/85 sau cine stie ce alt obiectiv costisitor doar cei ce sunt dedicati fotografiei sau cum? Nu o lua personal dar as dori sa stiu si eu din pct tau de vedere cam cine ar trebui sa investeasca in aceste obiective ">2000 RON" !!!
... referitor la explicatia data lui pl87128 la timpul de expunere cam asa e dar cu un pic de rabdare si ceva poze facute in plus cred ca poti scoate rezultate bune pe timp de noapte cu obiectivul fix 35 mm si fara trepied. (ma refer la interiorul unui oras cat de cat luminat nu in bezna :) )

pl87128 ... poti sa procesezi fotografiile in caz ca iti lipseste tele-ul de care ai neaparata nevoie pentru acei 5 metri care iti lipsesc dar este deja aberant ceea ce zici tu :roll:

soulwise ... mda ... si impusti mai multi iepuri de`o data. Dar cand iti pica cu tronc sa iti iei ceva mai serios cu toate ca iti va da dureri de cap la inceput eu zic ca iti va da cu varf si indesat inapoi. Unde ramane farmecul de a te juca/ ajusta daca iti iei o compacta :(

Catali M ... intru totul deacord cu tine. Fiecare are dreptul sa zica ce crede si sa cumpere ceea ce considera ca ii satisface mofturile. Ar fi culmea ironiei sa tragi cateva sute de poze si sa nu ii deslusesti capacitatile unui dslr chiar daca esti un novice si faci pasul de la o compacta la semi. Ai fost ironic cand ai zis ca respectivul il vinde ca nu este multumit si sa isi ia ceva mai scump :?: :!:
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Catalin M » Joi Mar 18, 2010 1:56 pm

fleanta scrie:Ar fi culmea ironiei sa tragi cateva sute de poze si sa nu ii deslusesti capacitatile unui dslr chiar daca esti un novice si faci pasul de la o compacta la semi. Ai fost ironic cand ai zis ca respectivul il vinde ca nu este multumit si sa isi ia ceva mai scump :?: :!:

Sunt destui cei care isi cumpara un dslr si il folosesc prioritar in modul full auto(inclusiv unii pozari de nunti), multi sunt si cei care nu se sinchisesc sa citeasca manualele de utilizare(pun apoi pe forumuri intrebari al caror raspuns l-ar fi aflat daca le citeau).

Am observat ca sunt destui si cei care sunt convinsi ca daca isi schimba un aparat(pe care il cunosc superficial) cu altul mai scump vor face automat poze mult mai bune.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde DannyMC » Joi Mar 18, 2010 5:46 pm

fleanta scrie:DannyMC ... intradevar, asa se pune problema dar eu nu vad o rautate a investi chair daca la inceput o sa iti bati capul ceva mai mult dar cu timpul sa ajungi sa te bucuri de beneficiile investitiei, aceasta reprezentand fotografiile/ amintirile ramase.
Acuma ar trebui sa isi cumpere 16/85 sau cine stie ce alt obiectiv costisitor doar cei ce sunt dedicati fotografiei sau cum? Nu o lua personal dar as dori sa stiu si eu din pct tau de vedere cam cine ar trebui sa investeasca in aceste obiective ">2000 RON" !!!
... referitor la explicatia data lui pl87128 la timpul de expunere cam asa e dar cu un pic de rabdare si ceva poze facute in plus cred ca poti scoate rezultate bune pe timp de noapte cu obiectivul fix 35 mm si fara trepied. (ma refer la interiorul unui oras cat de cat luminat nu in bezna :) )

Nu iau nimic personal,stai linistit! ;) Eu acolo nu faceam o referire directa la tine pentru ca nu te cunosc si nu stiu cit de dedicat esti acestui hobby!Spuneam doar,ca unii au impresia ca daca au dat foarte multi bani pe aparate,acestea vor face fotografiile in locul lor si apoi sunt dezamagiti si le vand ! Daca esti pasionat si ai banii necesari desigur, dar nu stiu daca vei observa diferentele de calitate,intre imaginile obtinute in conditii obisnuite,cu cele doua obiective.Si atunci se pune intrebarea; merita investitia aceasta pentru tine cand se pot face imagini comparabile si cu un obiectiv care costa mai putin? Daca tu consideri ca da,eu n-am nimic de demonstrat sunt banii tai pana la urma! In loc de concluzie: Eu zic ca nu ai nevoie de un obiectiv de 2000 de lei pentru a face fotografii bune.
Tu crezi ca poti scoate imagini nemiscate din mana la t. ex de 1sec?!! :shock:
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Vin Mar 19, 2010 4:12 am

DannyMC scrie:
fleanta scrie:Tu crezi ca poti scoate imagini nemiscate din mana la t. ex de 1sec?!! :shock:


Chiar crezi ca poate face cineva ceea ce intrebi tu? Eu am zis ca poti face o poza buna seara neutilizand neaparat un trepied sau blit dar se pare ca m-ai inteles gresit.
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron