Acum este Vin Apr 19, 2024 12:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Dificila alegere, cer ajutor.

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Mie Mar 10, 2010 6:36 pm

M-am uitati si eu un pic pe forum, sa imi fac o idee.
Chiar intrebasem de alegera aparatului foto potrivit printre prieteni.
Pana acuma m-am jucat un pic cu un D40 din seria nikon.
Cerinta mea este ce mi-ati recomanda dintre un D3000/D5000/D300s acestea sunt modelele pe care m-am orientat eu. Nu m-ar deranja daca ar fi alt model. Ce conteaza e sa se incadreze in necesitatile mele.
Imi trebuie pentru a face poze pa peste tot, indiferent e imprejurari si nu a regreta cand descarc pozele ca aia mi-a iesit prost, a fost miscata, nu a focalizat cum trebuie si chestii de genul acesta.
As dori ca raspunsurile sa fie consise cu argumente/pareri pro/contra asupra unu anumit model sau comparativ si avantajele/dezavantajele unu anumit model
Sunt novice intr`ale dslr-urilor si de aceea apelez la voi.
Multumesc anticipat.
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde pl87128 » Mie Mar 10, 2010 8:57 pm

fleanta scrie:M-am uitati si eu un pic pe forum, sa imi fac o idee.
Chiar intrebasem de alegera aparatului foto potrivit printre prieteni.
Pana acuma m-am jucat un pic cu un D40 din seria nikon.
Cerinta mea este ce mi-ati recomanda dintre un D3000/D5000/D300s acestea sunt modelele pe care m-am orientat eu. Nu m-ar deranja daca ar fi alt model. Ce conteaza e sa se incadreze in necesitatile mele.
Imi trebuie pentru a face poze pa peste tot, indiferent e imprejurari si nu a regreta cand descarc pozele ca aia mi-a iesit prost, a fost miscata, nu a focalizat cum trebuie si chestii de genul acesta.
As dori ca raspunsurile sa fie consise cu argumente/pareri pro/contra asupra unu anumit model sau comparativ si avantajele/dezavantajele unu anumit model
Sunt novice intr`ale dslr-urilor si de aceea apelez la voi.
Multumesc anticipat.



in primul rand pretul .. D5000 este la 1700 cu buy back .. D300s este mult mai scump cred.. D5000 are video ce D3000 nu stiu daca are.. cam atat stiu .. apopo restul sunt amanunte minore.. nu sunt profesionist in domeniu poate gresesc mai mult conteaza obiectivul...
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde mCostin » Mie Mar 10, 2010 11:37 pm

D3000/D5000 sunt entry-level, D300s este un semi-pro, asa ca raspunsul se poate deduce foarte simplu in favoarea celui din urma. Nu stiu daca voit sau nu, dar din lipsa lipseste D90 care se afla intre cele doua grupuri.

Un tabel comparativ al specificatiilor gasesti aici.

Ca fost posesor de D5000 si actual posesor de D90 as aminti printre plusurile celui de-al doilea urmatoarele:
- un al doilea ecran pentru setari
- butoane dedicate pe body pentru setare ISO, WB si un al doilea scroll
- motor intern pentru focalizare

D300s vine, printre altele, cu posibilitatea de fine tuning pentru obiective si protectie la umezeala/praf.

Daca bugetul mi-ar permite as lua direct D300s. Altfel m-as opri la D90.
D600 | 24-120 f/4 | 70-200 f/2.8 VR II | SB600
Avatar utilizator
mCostin
 
Mesaje: 70
Membru din: Mie Sep 16, 2009 8:37 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Catalin M » Joi Mar 11, 2010 12:42 am

fleanta scrie:Cerinta mea este ce mi-ati recomanda dintre un D3000/D5000/D300s acestea sunt modelele pe care m-am orientat eu. Nu m-ar deranja daca ar fi alt model. Ce conteaza e sa se incadreze in necesitatile mele.
Sunt novice intr`ale dslr-urilor si de aceea apelez la voi.

In ce suma de bani vrei sa te incadrezi pentru aparat si obiectiv?
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde FullMetalJacket » Joi Mar 11, 2010 1:19 am

fleanta scrie:Imi trebuie pentru a face poze pa peste tot, indiferent e imprejurari si nu a regreta cand descarc pozele ca aia mi-a iesit prost, a fost miscata, nu a focalizat cum trebuie si chestii de genul acesta.

Nu prea conteaza ce iti iei, necesitatile tale tin 80% de cel care tine in mana aparatul.
Un sfat: uita-te mai mult de "un pic" pe forum inainte de a cere pareri argumentate si studii de caz; ai mari sanse sa gasesti singur raspunsul.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Sâm Mar 13, 2010 7:10 pm

pl87128 scrie:
fleanta scrie:M-am uitati si eu un pic pe forum, sa imi fac o idee.
...
Sunt novice intr`ale dslr-urilor si de aceea apelez la voi.
Multumesc anticipat.



in primul rand pretul .. D5000 este la 1700 cu buy back .. D300s este mult mai scump cred.. D5000 are video ce D3000 nu stiu daca are.. cam atat stiu .. apopo restul sunt amanunte minore.. nu sunt profesionist in domeniu poate gresesc mai mult conteaza obiectivul...


da, e cam dublu, dar nu asta conteaza. m-am mai uitat pe forum si am ajuns sa ma rezum la alegerea unuia dintre D5000 si D90.

mCostin ... la ce ai zis tu am ajuns dar am citit si thred-ul cu discutia elaborioasa despre backup-ul dintre D5000 si D90. acum o sa ramana diferenta la ce pret o sa le gasesc, D90 e cu vreo 700/800 mai mult decat D5000.
singura diferenta majora facand-o intre ele autofocusul si butoanele dedicate in mare masura, pentru ca peransamblu componentele interioare sunt aceleasi la ambele modele.

Catalin M ... nu e vorba de bani, nu la asta m-am gandit cand am cerut ajutorul. m-am gandit la ce ar fi mai util, practic si sa se incadreze in necesitatile mele. daca ar fi fost principiul cel mai scump cel e mai bun in acest caz aplicanduse deoarece d300s e cam 4.700/5.000 ron gasit cu putin noroc dar doar body-ul fara obiectiv la cest pret putand gasi d300 in schimb cu tot cu obiectiv; acesta ar fi de ales dar mie imi e de aparat in sine ca il achizitionez si nu il valorific pe masura. ceea ce vreau sa achizitionez e brand new nu m-am orientat la second hand. eu am zis sa ma incadrez undeva la 3/4 mii de RON incluzand obiectivul in bani acestia.

FullMetalJacket ... eu am cerut o parere sa mai scutesc din cautare si din munca de lamurire si nu aveam nevoie de o intrebare/sfat retoric/a pentru ca nu am stiut unde sa il cataloghez. "...necesitatile tale tin 80% de cel care tine in mana aparatul..." adica in opinia ta 80% masinarie 20% indemanare cred ca te inseli amarnic in aceasta privinta si mie imi e sa nu fie invers cum i-am raspuns si Catalin M raman puncte punctele in valorificarea potentialului aparatului ca la un moment dat ii deslusesti ascunzisurile utilizandu-l si documentandu-te nu crezi? nu o lua in nume de rau, nu te ofensez iar decat sa imi raspunzi retoric mai bine lasa pe alti poate au ceva mai bun de spus.

Alte nelamuriri pe care nu le-am deslusit, obiectivele ... la D5000 e 18-55(in kit) si 55-200 mm(optional) iar la D90 e ceva de mijloc 18-105 mm(la achizitionarea kitului) care m-ar scuti de niste bani din achizitionarea unui obiectiv in plus avand o plaja mai mare de utilizare obiectivul de la D90 si nu e nevoie sa te cari cu ambele obiective dupa tine; ... modelele mai vechi pe care nu le-am mentionat situate intre sau sub unul din modele din D80 sau D60, astept pareri la aceste nelamuriri ca sa imi pot limita cercul vicios in jurul caruia ma invart.
Multumec.
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde FullMetalJacket » Sâm Mar 13, 2010 7:58 pm

"poza aia mi-a iesit prost, a fost miscata, nu a focalizat cum trebuie" - la asta nu te ajuta niciun aparat mai mult decat altul, ci tin de indemanare. Adica 80% indemanare 20% masinarie, invers fata de ce ai inteles tu. In plus, am avut senzatia ca ai deschis topicul la misto, pentru ca alea nu erau motive sa treci pe dslr, ci sa mai raresti cafelele sau celelalte bauturi neurostimulatoare.
No offense. Daca totusi ai intentii serioase pe dslr (desi din primul post nu pareai), eu iti recomand kitul D90.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Sâm Mar 13, 2010 8:36 pm

FullMetalJacket scrie:"poza aia mi-a iesit prost, a fost miscata, nu a focalizat cum trebuie" - la asta nu te ajuta niciun aparat mai mult decat altul, ci tin de indemanare. Adica 80% indemanare 20% masinarie, invers fata de ce ai inteles tu. In plus, am avut senzatia ca ai deschis topicul la misto, pentru ca alea nu erau motive sa treci pe dslr, ci sa mai raresti cafelele sau celelalte bauturi neurostimulatoare.
No offense. Daca totusi ai intentii serioase pe dslr (desi din primul post nu pareai), eu iti recomand kitul D90.


mda ... ca a fost poza miscata nu trebuie sa iti tremure mana, poate fi un obiect in miscare iar la focalizare poti gresi setarile si iata poza stricata, deci tot tine un pic de folosirea lui. dar fiecare cu parerile lui.


acum a mai aparut un dubiu, compatibilitatea ceea ce caut acuma, din ce am citit merge pe D90 18-105mm si 16-85mm aceste obiective sunt compatibile si pe D5000. a ramas deosebit intre D90 si D5000 commanderul, butoanele dedicate si scroll-ul si displeiul in plus.
am dreptate pentru ca au aceleasi componente lentilele pot fi folosite si pe una si pe cealalta. alte plusuri/minusuri pana mai rasfoiesc un pic???
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde Catalin M » Dum Mar 14, 2010 12:01 am

La achizitia unui dslr trebuie sa tinem cont si de factorul pret. Chiar daca dispui de bani ar fi mai intelept sa nu sari direct la D300, saltul e prea mare pentru un incepator si s-ar putea sa te nemultumeasca.

La ora actuala Best Buy este Nikon D5000 cu oferta de buy-back la doar 1.700 de lei. Iti raman in felul asta bani destui sa iti iei unul sau 2 obiective bune. Cele 2 obiective amintite de tine merg fara probleme pe D5000. Pune pe lista de achizitii si un Nikkor 35mm f/1.8, este un obiectiv superb.

D5000 ii sta foarte aproape lui D90, calitatea imaginii este identica intre ele.

Are si el cateva plusuri in fata lui D90:

-ecranul rabatabil
-dimensiuni mai reduse
-greutate mai mica
-functia interval timer shooting(time-lapse http://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse)
-sistem dual de curatare senzor de praf
-Quiet Shutter Release Mode
-optiune de corectare distorsiuni geometrice in Jpeg chiar cand face poza
-mai prietenos cu incepatorii(mai multe moduri presetate, mai putine butoane)
-mai ieftin acum cu 1.400 de lei fata de D90(in varianta body)
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Dificila alegere, cer ajutor.

Mesajde fleanta » Dum Mar 14, 2010 6:35 am

Catalin M scrie: ... D5000 ii sta foarte aproape lui D90, calitatea imaginii este identica intre ele.
....
-mai ieftin acum cu 1.400 de lei fata de D90(in varianta body)


da, la aceiasi concluzie am ajuns si eu.
body-ul l-am lamurit, merg pe D5000 si sper sa nu regret ca nu aleg D90. ma voi lamuri pe parcurs daca am facut alegera buna cand il voi achizitiona.
acum a ramas buba cu obiectivele.
multi recomanda 16-85mm dar eu inca sunt in dubiu daca pretul aproape dublu fata de 18-105 daca isi are justificare practica chiar atat de mare.
ma gandeam dupa cercetarile mele sa ma axez in bani de pe un 16-85 la 2 obiective: 18-105mm + 35mm f/1.8g rezolvand in mare masura problemele aparute la indoors si lumina scazuta.
astept pareri la alegerea mea momentana legata de body si obiectiv/e.

p.s.- o nelamurire intre 16/85 si 18/105 distanta de focalizare, pentru 16/85 e 0,38 m dar pentru 18/105 nu am gasit nimic tinand cont ca diferenta maxima de deschidere/focalizare e doar de 2 mm de la 16mm la 18mm diafragma minima/maxima
fiina aproximativ aceiasi f/3.5-5.6 / f/22-36 la 16/85 si f/3.5-5.6 / f/22-38 la 18/105

- am gasit ceva interesant care ma lamureste un pic la suspiciunile mele pe photozone "...I suspect that the findings in this chapter will generate somewhat controversial discussions. However, before going into details I should clearly mention that a 16-85mm f/3.5-5.6 is not really meant to be used in shallow depth-of-field situations - the slow max. aperture is simply not suitable for this. Naturally you can produce a shallow DOF by choosing a very close focus distance but that's pushing things a little. Anyway ...

Normally I would not even have bothered to look into this for such a lens but some sample images on the web made me wonder a little. During the field tests I obtained several sample images at 85mm f/5.6 but I didn't really find something out of the ordinary. The bokeh (the quality of the out-of-focus blur) may not be something special here but it's acceptable both for highlights as well as regarding the general blur. "
fleanta
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 10, 2010 6:10 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori