Acum este Joi Mar 28, 2024 12:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Utilizator nou D5000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Utilizator nou D5000

Mesajde tagdrake » Sâm Mar 27, 2010 4:01 am

Salut!

Sunt un utilizator nou de Nikon D5000 si am cateva intrebari care sper sa nu starneasca rasul (prea tare):
- exista alternativa (ca rezerva) pentru acumulatorul original (de genul adaptor plus baterii AA)? nu al 2-lea acumulator sau grip "third party";
- cand misc aparatul (doar body-ul lasat pe off) se aud niste zgomote discrete care par a fi ale unor componente interne care au un mic joc; banuiesc ca e normal dar vreau sa ma asigur; voi ce parere aveti?
- recomandati cateva site-uri unde sa am sanse sa gasesc obiective Nikon second? acum caut un 16-85 DX VR.

Multumesc.
tagdrake
 
Mesaje: 112
Membru din: Joi Mar 25, 2010 11:02 am
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde Dan Pop » Sâm Mar 27, 2010 8:44 am

tagdrake scrie:- exista alternativa (ca rezerva) pentru acumulatorul original (de genul adaptor plus baterii AA)? nu al 2-lea acumulator sau grip "third party";

Nu. Alternativa cea mai ieftina e un acumulator third party.
tagdrake scrie:- cand misc aparatul (doar body-ul lasat pe off) se aud niste zgomote discrete care par a fi ale unor componente interne care au un mic joc; banuiesc ca e normal dar vreau sa ma asigur; voi ce parere aveti?

Ridica flash-ul aparatului si dezactiveaza VR-ul de pe obiectiv (daca e cazul) si "vezi" daca se mai aude ceva.
tagdrake scrie:- recomandati cateva site-uri unde sa am sanse sa gasesc obiective Nikon second? acum caut un 16-85 DX VR.

Poti incerca si sectiunea de vinzari a acestui forum.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde Catalin M » Sâm Mar 27, 2010 9:35 am

tagdrake scrie:- exista alternativa (ca rezerva) pentru acumulatorul original (de genul adaptor plus baterii AA)? nu al 2-lea acumulator sau grip "third party";
- cand misc aparatul (doar body-ul lasat pe off) se aud niste zgomote discrete care par a fi ale unor componente interne care au un mic joc; banuiesc ca e normal dar vreau sa ma asigur; voi ce parere aveti?
- recomandati cateva site-uri unde sa am sanse sa gasesc obiective Nikon second? acum caut un 16-85 DX VR.

Cea mai convenabila solutie este sa iti iei un acumulator Li-Ion third party(ieftin si bun). E normal sa se auda mici zgomote. Urmareste anunturile de aici la sectiunea de vanzari, pe forumul computergames, forumul softpedia, pe foto-magazin.ro/fotomarket sau ocazii.ro.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde tagdrake » Dum Mar 28, 2010 4:20 pm

Daca va fi cazul voi lua tot un acumulator original pentru ca variantele third party nu-s cu mult mai ieftine.
Momentan nu am obiectiv iar acele zgomote interne se aud mai tare daca misc aparatul pe axa obiectiv-lcd (chiar si cu flash-ul ridicat).
Mai nou ma enerveaza ca trosneste plasticul dintre obiectiv si grip. Ma asteptam sa fie mai "inchegat" aparatul.
tagdrake
 
Mesaje: 112
Membru din: Joi Mar 25, 2010 11:02 am
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde Cosmin Gheorghita » Dum Mar 28, 2010 4:35 pm

tagdrake scrie:Salut!

- cand misc aparatul (doar body-ul lasat pe off) se aud niste zgomote discrete care par a fi ale unor componente interne care au un mic joc; banuiesc ca e normal dar vreau sa ma asigur; voi ce parere aveti?


Cum a zis şi dl Pop, se mai aud zgomote de la VR. La unele modele de Nikon (nu sunt sigur dacă şi la D5000, nu-l cunosc mai deloc din păcate), se mai pot auzi zgomote şi de la senzorul care depistează poziţia verticală sau orizontală a aparatului. Simplist vorbind, au un fel de component care se mişcă sub acţiunea gravitaţiei funcţie de cum e poziţionat aparatul pentru a depista dacă ai fotografiat în modul Portrait (vertical) sau Landscape (orizontal).
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde tagdrake » Dum Mar 28, 2010 4:51 pm

D5000-ul nu are VR in body din cate stiu eu. Voi verifica cand ajung la F64 daca e un "feature". :lol:
tagdrake
 
Mesaje: 112
Membru din: Joi Mar 25, 2010 11:02 am
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde Cosmin Gheorghita » Dum Mar 28, 2010 7:04 pm

Stii bine :) Nu are VR in body ci in obiectiv. Nikon nu are stabilizare pe senzor ci au dezvoltat obiectivele VR. Sunetul si senzatia ca misca ceva in body poate aparea de la ce-ti spuneam mai devreme, senzorul care detecteaza orientarea. Detaseaza obiectivul si vezi de unde vine sunetul respectiv, de la body sau de la obiectiv? Oricum, parere mea este ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde tagdrake » Dum Mar 28, 2010 7:26 pm

Am precizat mai sus ca momentan nu am obiectiv... deci zgomotul vine din body.
Nu ma ingrijorez :) e doar o curiozitate de-a mea.
tagdrake
 
Mesaje: 112
Membru din: Joi Mar 25, 2010 11:02 am
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde Dan Pop » Dum Mar 28, 2010 10:12 pm

tagdrake scrie:Am precizat mai sus ca momentan nu am obiectiv...

Daca m-as afla intr-o asemenea situatie, as da o gaurica in capacul de plastic ce acopera montura obiectivului, realizind un obiectiv numit "stenopa". Nu ar functiona pe D5000 decit in mod manual, dar se pot face fotografii cu asa ceva. Obiectivul fiind foarte putin luminos, este nevoie de timpi mari de expunere. Vezi si http://en.wikipedia.org/wiki/Pinhole_camera.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou D5000

Mesajde Yooo » Lun Mar 29, 2010 8:39 am

Dan Pop scrie:Daca m-as afla intr-o asemenea situatie, as da o gaurica in capacul de plastic ce acopera montura obiectivului, realizind un obiectiv numit "stenopa"

He he. Pare interesant.
Si cam cat sa fie de mare gaurica?Banuiesc ca ar fi bine cat mai mica sa iti permiti un timp de expunere mare... Cam cat un varf de ac sa fie?
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori