Acum este Joi Mar 28, 2024 6:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema d3000 si sigma

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Problema d3000 si sigma

Mesajde sharky25k » Lun Apr 05, 2010 12:31 pm

Salut am achizitionat recent un nikon d3000 sa zic asa pentru bani pe care i-am dat sunt suficient de multumit de el. Totusi am o problema cu el.
Am un obiectiv 18-55mm Nikon(cel de kit) cu care nu am avut probleme desi l-am folosit de o luna, dar am avut nevoie si de un obiectiv macro si cum nu mi-am permit obiective prea scumpe am achizitionat un Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG APO Macro AF-S.
Ok primul obiectiv nu mi-a focalizat deloc l-am trimis inapoi si l-au schimbat dar am primit alt obiectiv acelasi model care mi-a focalizat in mod auto cam pentru 50 de poze dupa care motorul care controleaza focusul nu se mai invarte decat de la dreapta la stanga nu si invers adica nu pot focaliza cu el.
Intrebarea mea este daca aceasta problema poate fi cauzata chiar de camera in sine, am cumparat acest obiectiv pentru ca mi-a fost recomandat mult mai mult decat un tamron cu aceleasi specificatii dar aceasta problema ma cam pune pe ganduri.
As dori sa stiu daca mai sunt persoane care au folosit acest obiectiv au intampinat probleme cu el sau daca cineva ar putea sa imi spuna ca ar fi o problema intre cele 2 combinatii(d3000 si acest sigma)

Ps: Am folosit obiectiv sigma de 150mm macro 1:1 HSM pe aceasta camera de mai multe ori si nu a avut nici o problema.

Va multumesc anticipat! :)
sharky25k
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 05, 2010 12:15 pm

Re: Problema d3000 si sigma

Mesajde sorinsava » Mar Apr 06, 2010 9:28 am

Nu prea are ce sa fie in aparat. El doar ii spune cit sa se miste, de restul se ocupa motorul din obiectiv. Daca era ceva defect nu cred ca iti mergea bine nici un obiectiv.

Vad ca pe Amazon sunt 2 cu exact aceeasi problema: "Yesterday the lens would not focus. It looks like the motor only turns one way and stops", "More troubling, the AF motor stopped working after aprox 75 shots"
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Problema d3000 si sigma

Mesajde sharky25k » Mar Apr 06, 2010 10:17 am

sorinsava scrie:Nu prea are ce sa fie in aparat. El doar ii spune cit sa se miste, de restul se ocupa motorul din obiectiv. Daca era ceva defect nu cred ca iti mergea bine nici un obiectiv.

Vad ca pe Amazon sunt 2 cu exact aceeasi problema: "Yesterday the lens would not focus. It looks like the motor only turns one way and stops", "More troubling, the AF motor stopped working after aprox 75 shots"

Multumesc pentru raspuns eram speriat pentru ca este al 2-lea obiectiv sigma pe care il trimit inapoi primul l-am primit si nu a focalizat deloc si al 2-lea s-a stricat foarte repede cam exact cum spunea cel de pe amazon...
sharky25k
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 05, 2010 12:15 pm

Re: Problema d3000 si sigma

Mesajde Catalin M » Mar Apr 06, 2010 11:43 am

sharky25k scrie:Ok primul obiectiv nu mi-a focalizat deloc l-am trimis inapoi si l-au schimbat dar am primit alt obiectiv acelasi model care mi-a focalizat in mod auto cam pentru 50 de poze dupa care motorul care controleaza focusul nu se mai invarte decat de la dreapta la stanga nu si invers adica nu pot focaliza cu el.

Daca ai probleme si cu al doilea eu as zice sa zici pas la tipul asta de obiectiv. Ia-ti altceva.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori