Acum este Mie Apr 24, 2024 10:14 am

Articole Nikonisti.ro

Ce geanta sa achizitionez

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Ce geanta sa achizitionez

Mesajde clicks » Mar Apr 06, 2010 10:18 am

Salut,
In perioada urmatoare urmeaza sa imi achizitionez un nikon d90 kit + grip nikon MB-D80 si sunt confuz in legatura cu ce geanta sa aleg. Nu as vrea nici sa imi iau una prea mica dar nici una foarte mare :D. Ca si firma as merge pe Kata sau Tamrac. As aprecia niste pareri, merci.
Avatar utilizator
clicks
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 06, 2010 9:58 am

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde soulwise » Mie Apr 07, 2010 7:55 am

Care va fi marimea kit-ului pe care planuiesti sa il transporti ? Ce buget ai disponibil ? Cat de des vei folosi kit-ul foto ? Daca il vei transporta pe perioade lungi de timp , oare nu ar fi mai bun un rucsac ?
Sunt multe semne de intrebare la care ar trebui sa-ti raspunzi in prealabil .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde clicks » Mie Apr 07, 2010 8:33 am

Pentru moment kitul va fi format din 18-105 mm + 55-200 mm si putin mai incolo ma gandesc la un 70-300. Am luat in considerare si un rucsac insa acum mai practic pentru mine cred ca ar fi o geanta de umar.
De transportat, ma gandesc la aparatul in sine, d90 + grip si 2 obiective dupa cum spuneam, vreo 2 filtre si ceva maruntisuri, iar ca buget un maxim 250 de ron.
Avatar utilizator
clicks
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 06, 2010 9:58 am

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 07, 2010 8:57 am

clicks scrie:Salut,
In perioada urmatoare urmeaza sa imi achizitionez un nikon d90 kit + grip nikon MB-D80 si sunt confuz in legatura cu ce geanta sa aleg. Nu as vrea nici sa imi iau una prea mica dar nici una foarte mare :D. Ca si firma as merge pe Kata sau Tamrac. As aprecia niste pareri, merci.


Intre geanta si rucsac exista seria Tamrac Velocity:

http://www.q-foto.ro/tamrac-velocity-9x/

Sunt si mai mici decat 9x, mergi la magazin cu echipamentul si vezi care iti place. Mai bine una mai mare decat una mai mica :-)

Gentile de umar sunt dragute, dar daca ai mult de mers sau de stat cu ele pe umar pun probleme.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Maniac » Mie Apr 07, 2010 12:25 pm

Eu unul am un Tamrac Velocity 7x si pot spune ca, pentru un D40x+18-55+55-200+SB600 este suficienta(chiar mai e loc de un 35mm+50mm).
Loc este suficient si pentru D90+18-105 si 55-200+blitz in ea, dar cam la limita.

Despre sistemul Tamrac Velocity (n)x:

Plus:
Usurinta cu care poti accesa cam orice este in ea.
Fapul ca o poti purta in fata, in spate sau ca o geanta de umar...
Este de ajutor la schimbatul obiectivelor.
Capacul gentii are un buzunar interior unde puteti "ascunde" carduri/bani :P


Minusuri:
Nu este impermeabila(dar este suficient de rezistenta la ploaie sau zapada cat sa va puteti pune la adapost).
Tinuta mult timp pe acelasi umar, va ajunge sa va oboseasca.
(Eu unul o tin ca o geanta de umar in mod normal, si o trec in pozitia "rucsac" dupa ce scot aparatul din ea...)
Accesoriile din buzunarul frontal nu sunt tocmai bine protejate, dar compenseaza prin dimensiunea generoasa (in al meu intra: cablu de date, 8 accu, o menghina de blitz, 2 filtre de 52mm in cutii, declansatoare radio pentru blitz).

Ca raport "dimensiune/calitate/pret" eu unul as recomanda 8x-ul. Gasesc 9x prea mare, si 7x putin cam mic daca ai in plan obiective luminoase cu focala mai mare de 70mm.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 07, 2010 12:40 pm

clicks scrie:De transportat, ma gandesc la aparatul in sine, d90 + grip si 2 obiective dupa cum spuneam, vreo 2 filtre si ceva maruntisuri, iar ca buget un maxim 250 de ron.

link magazin online depaseste cu numai citiva lei bugetul, dar iti lasa loc si de un 70-300. Poti face un compartiment mare, in care sa incapa aparatul cu grip-ul montat si un obiectiv de dimensiuni normale (18-105) si doua compartimente mici, in spatiul ramas liber, pentru alte doua obiective (55-200 si 70-300) sau un obiectiv si un flash. Ai buzunare dedicate pentru maruntisuri. Materialul este excelent si ai si o protectie de ploaie/ninsoare care, la nevoie, poate acoperi toata geanta fara a impiedica accesul la continutul ei. Este foarte confortabila de purtat pe umar chiar si o zi intreaga, din cauza ca nu poti pune foarte multe lucruri in ea :)

Pe de alta parte, pentru iesiri mai lungi, ar fi de considerat modelul Nova 200 AW, pentru ca poti pune in geanta, pe linga aparatura foto, si pachetelul cu mincare si citeva sticle de 0.5 l cu apa de baut. Eu le am pe amindoua si le folosesc functie de ocazie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde soulwise » Mie Apr 07, 2010 11:50 pm

Eu as propune un "sling" . Un "recipient" care combina calitatile rucsacului la drum lung cu usurinta in utilizare a unei genti si capacitatea foarte interesanta dealtfel de a scoate extrem de rapid aparatul atunci cand apare pe neasteptate ceva care merita sa fie fotografiat . Am avut si eu ( un Kata ) dar atunci cand s-a pus problema transportului si a unui laptop de 12 inchi + accesoriile aferente impreuna cu echipamentul foto am fost nevoit sa il vand si m-am stabilit la un rucsac rezistent in care incap toate :) . Deocamdata , cine stie in viitor ce va mai fi

Propuneri ( depasesc bugetul insa va rog sa fiti ingaduitori ) :

- link magazin online
- link magazin online
Ultima oară modificat de soulwise pe Joi Apr 08, 2010 9:53 am, modificat de 4 ori în total.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde soulwise » Mie Apr 07, 2010 11:50 pm

-----
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde clicks » Joi Apr 08, 2010 11:38 am

multumesc pentru sfaturi, acum tot ce ramane e sa ma hotarasc :D
apropo, as mai avea o problema, ca sa nu incep alt topic, vreau cu ocazia asta sa imi achizitionez si un acumulator suplimentar pentru gripul MB-D80/D90, intrebarea e orice acumulator pentru d90 va putea functiona in tandem cu cel venit cu aparatul, sau exista riscul sa nu le pot folosi in grip?
Avatar utilizator
clicks
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 06, 2010 9:58 am

Re: Ce geanta sa achizitionez

Mesajde soulwise » Joi Apr 08, 2010 9:59 pm

Achizitioneaza un al doilea acumulator original Nikon , parerea mea . Daca sunt facuti in aceeasi fabrica , la aceleasi standarde , cu aceleasi materiale , de catre aceiasi oameni . la aceleasi tolerante de productie zic eu ca sunt sanse sa se uzeze foarte asemanator in timp . Daca vei folosi adaptorul pentru baterii A6 atunci Maha sau Sanyo cred ca sunt cei potriviti .
Lucrez intr-un service IT si vad indeajuns de multe minuni provocate de acumulatori sau incarcatoare third party asa ca poti intelege de aici de ce zic asta .
Am un grip de care vrei sa iti achizitionezi tu ( banuiesc third - party ) , dar la capitolul acumulatori nu m-am zgarcit , chiar daca am dat 150 de lei pe o bucata fata de 70-80 lei cat ar fi costat unul third party . Inca ceva insa , folositi in regim de amator sau chiar peste acumulatorii tin foarte mult ( 4000 si ceva de cadre a fost recordul meu dupa cate imi amintesc ) asa ca se pune intrebarea daca , chiar iti doresti cu adevarat achizitionarea unui al doilea acumulator sau investirea acelor bani intr-o geanta mai de soi ori ceva filtre necesare kit-ului .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori